Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A britek történelmi hibát vétettek? Hatalmas árat fizetnek a "különcködésükért"

Elemzések2024. nov. 13.Áldott Rebeka

A Brexit egy olyan történelmi döntés, ami jelentős hatást gyakorolt nemcsak a brit gazdaságra és társadalomra, hanem az egész európai kontinensre is. Az átállás, amit évekig húzódó tárgyalások és politikai konfliktusok előztek meg, a mai napig érezteti a nehézségeit. Az EU elhagyásának gazdasági hatásait Halmai Péter elemezte a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében.

Az Egyesült Királyság 1973-as csatlakozása az Európai Közösséghez új korszakot nyitott a brit gazdaság számára. Az 1980-as évektől kezdve pedig rohamos gazdasági növekedés vette kezdetét.

Az 1980-as és a 2010-es évek időszakában megduplázódott a GDP, és gyorsabban nőtt, mint az EU-n kívüli angolszász államokban.

-vizsgálta az Egyesült Királyság gazdasági növekedését Halmai Péter akadémikus, az MKT Gazdaságpolitikai és Gazdaságelméleti Szakosztályának elnöke.

Ezt a fejlődést az EU-val való szoros kereskedelmi kapcsolatok, külföldi befektetések, és a pénzügyi szektor terjedése táplálta. Az Egyesült Királyság számára tehát az integráció jelentős gazdasági előnyöket hozott. A növekvő verseny, az új beruházások és az innovációk segítették a GDP és a jólét növekedését.

Ugyanakkor, a 2010-es évek előtt a brit gazdaság termelékenysége már stagnálni kezdett, és a "brit termelékenységi rejtély" egyre élesebbé vált. Bár az ország több szempontból is kedvező gazdasági struktúrával rendelkezett, számos probléma akadályozta a fejlődést. Az infrastruktúra minősége, a képzettségi hiányosságok, az alacsony innovációs kiadások és a nagyrészt Londonra összpontosuló gazdasági struktúra, mind reformokat követeltek volna meg.

A Brexit előtti évtizedekben az ország demográfiai helyzete is nagy kihívás elé állította a gazdaságot. Az Egyesült Királyság a Thatcher-kormányzat működéséig nettó kibocsátó ország volt, és csak később fordultak át a migrációs folyamatok. A 2005 és 2015 közötti időszakban pedig a növekedést szinte kizárólag a migráns munkaerő biztosította, mivel az Egyesült Királyságban született munkavállalók száma csökkent.

A Brexit folyamata nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és politikai okokra is visszavezethető. Az EU-tagsággal szembeni ellenérzések az 1990-es évek eleje óta folyamatosan jelen voltak a brit közéletben.

Emellett a politikai elit könnyű célpontként használta fel Brüsszelt a belpolitikai viták során. Az antiglobalizációs és populista hangulat felerősödésével a politikai elit iránti bizalom megingott, és sok brit állampolgár úgy érezte, hogy a modern Nagy-Britannia magára hagyta őket. A globalizációs folyamatok által felerősített társadalmi egyenlőtlenségek, a reálbérek stagnálása és a megélhetési költségek emelkedése szintén hozzájárultak a Brexit támogatottságához.

Gazdasági hatások és kihívások

Az EU elhagyása nem a várt gazdasági előnyöket eredményezte. Ehelyett sokkot okozott mind a kereskedelem, mind a külföldi közvetlentőke-befektetések terén. A szoros gazdasági kapcsolat megszakadása és a dezintegráció következményeként nőtt a bizonytalanság, ami negatívan befolyásolta a befektetéseket és a munkahelyek számát.Az árfolyam gyengülése és az infláció emelkedése révén a brit háztartások anyagi helyzete is romlott. A közberuházásokban is hiány mutatkozott, mert az EU-tagság megszűnésével az Egyesült Királyság elesett az Európai Beruházási Bank forrásaitól.

Hosszú távon a brexit hatása várhatóan tovább nehezíti a termelékenység növekedését, ami a gazdasági nyitottság mérséklődésével és a kínálati oldal meggyengülésével járhat. Az Európával megszakadt kapcsolatok miatt az ország versenyképessége is hanyatlik.

-hangsúlyozta a Brexit hosszútávú gazdasági következményeit Halmai Péter.

Jelenleg a G7 országok között az Egyesült Királyság teljesít a leggyengébben az export terén, és az import esetében sem sikerült visszatérnie a Brexit előtti szintre.

A Brexit gazdasági hatásai mellett politikai projektként is értelmezhető, ami a populista vezetők politikai befolyásának növelésére irányult. A döntéshozók számára a gazdasági költségek másodlagosak voltak, és sok esetben a szakmai elemzéseket is figyelmen kívül hagyták.

A Brexit következtében Nagy-Britannia tartós növekedési veszteséget élt át, ami „Brexit adó” formájában, évi 5-6000 fonttal terheli a brit háztartásokat.A Brexit története nemcsak az Egyesült Királyság, hanem az Európai Unió számára is komoly tanulságokat hordoz. Az EU, mint nemzetek feletti projekt, kihívásokkal néz szembe, amik az integráció jövőjét is érintik. És nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az olyan politikai és társadalmi feszültségek, amik a Brexithez vezettek, más európai országokban is megjelenhetnek.

A Brexit gazdasági hatásairól szóló teljes előadást az alábbi linken tekintheti meg.