A könyv, amit pont azok nem fognak elolvasni, akiknek szól
ElemzésekNapra pontosan 105 évvel a magyarországi Tanácsköztársaság kitörése után elgondolkodtató tanulmánykötet jelent meg a totális diktatúrákról „Marx és a Korán” címmel.
A kötet Paul Hollander, azaz Hollander Pál szociológus írásait gyűjti egy csokorba, tanulságos társadalmi-történelmi dilemmákkal a fókuszban.
A könyvbemutató időzítése nem véletlen: a kötet szerzője szenvedélyes antikommunista volt, aki mindkét totális diktatúrát a saját bőrén tapasztalhatta meg. 12 évesen a fasizmust, majd pár évvel később a kommunizmust. 1956-ban emigrált, először Angliába majd az USA-ba, de – mint a kötet összegzőjében szerepel - soha nem hagyta, hogy különbséget tegyenek hóhér és hóhér között.
A Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásért Alapítvány gondozásában megjelent kötet számos olyan kérdést boncolgat, amely ma különösen aktuális.
Hollander szerint századunk egyik legérdekesebb dilemmája, hogy miért pont a kommunistapolitikai rendszerek és a legitimálásukra használt elméletek hatottak ily erővel a nyugati értelmiségiekre.
Mint írja, a baloldaliak körében ma már hittételnek számít, hogy a marxizmus elveinek és ezen elvekkel magukat legitimáló, bukott politikai rendszereknek semmi közük egymáshoz.
A kötet mai bemutatóján Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum főigazgatója ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy nyugati értelmiségiek lényegében nem módosították a kommunizmushoz való hozzáállásukat: továbbra sem látják, hogy ez az ideológia működésképtelen, és eddig mindenhol katasztrófába torkollott.
A könyv aktualitásáról beszélt Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója, aki szerint a kommunizmus képviselői ott vannak ma is a különböző egyetemeken, a médiában és bizonyos hálózatokban.
Példaként hozta fel Jean Claude Juncker 6 évvel ezelőtti Marx-szobor avatását, valamint az Európai Parlamentben Lenin beidézését.Kinek ajánlható a most megjelent könyv?
A könyvbemutató résztvevői szerint pont azok nem fogják elolvasni a kötetet, akiknek szól.
Bár ez valószínűleg így van, a gyűjtemény mindazoknak jó szívvel ajánlható, akik látni szeretnék, hogy milyen pusztító hatással rendelkezhetnek egyes ideológiák.