Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A Rheinmetall nagy dobása: harci drónokat fejleszt amerikaiak bevonásával

Elemzések2024. dec. 10.Növekedés.hu

A modern háborúk egyik legrettegettebb fegyvernemével bővülhet a hazánkban is tevékenykedő fegyvergyártó palettája. A Rheinmetall drónokat fejleszt a virginiai székhelyű Auterion által kifejlesztett szoftverrel, azzal a céllal, hogy a hadászatban egységes rendszert hozzon létre.

Összehangolt drónflotta

A pilóta nélküli rendszerekre való általános átállás során kulcsfontosságú, hogy az autonóm rendszerek összeköttetésben legyenek egymással” – mondta Lorenz Meier, az Auterion vezérigazgatója a Financial Times-nak. Ennek a cégnek a szoftverét már jelenleg is használják a drónok Ukrajnában.

Oroszország csaknem három évvel ezelőtt megkezdett teljes körű ukrajnai inváziója felpörgette a drónok és más autonóm rendszerek fejlesztését, létrehozva az iparág által „szoftver által definiáltnak” nevezett hadviselést, amely egyesíti a pontosságot a széleskörű használattal. Ahhoz, hogy ezek a rendszerek elterjedjenek és együttműködjenek, közös működési szabványra van szükség - írja a lap.

Az Auterion operációs rendszere lehetővé tenné, hogy

az ügyfél az összes drónt közös alapon kezelje, és a különböző gyártókat egy közös struktúrába integrálja

– mondta Meier.

Mivel Ukrajnában több mint „kétszáz különböző pilóta nélküli légi rendszer” működik, "a katonai kiképzés nagyon költséges és időigényes, a rendszerek interoperabilitása pedig nem garantált” – mondta Timo Haas, a Rheinmetall digitális ügyekért felelős igazgatója.

A homogén operációs rendszer kifejlesztése lehetővé teszi a pilóta nélküli rendszerek hatékony, igényekre szabható telepítését

– tette hozzá.

Új irány a NATO országok számára

Az Auterion más cégekkel együtt már része az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának azon kezdeményezésének, hogy nyílt forráskódú szabványt dolgozzanak ki az autonóm rendszerek számára. A vállalat reméli, hogy a Rheinmetall-lal kötött partnerség hozzá fog járulni ahhoz, hogy a NATO-szövetségesek is hasonló megközelítést alkalmazzanak.

Ha „a NATO-ban minden országnak saját drónkommunikációs szabvánnyal működne, a NATO nem tudna együtt harcolni” – mondta Meier, aki a Rheinmetall-lal való együttműködést a védelmi ipar fontos evolúciós lépésének tekinti.

Mesterséges intelligencia a hadszíntereken

A harckocsikat és gyalogsági harci járműveket, valamint harci drónokat gyártó Rheinmetall az ukrajnai háború egyik nagyvállalata lett az európai kormányok védelmi kiadásainak megnövekedésével.

Armin Papperger, a szervezet vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia hatással lesz a hadviselésre. Októberben azt mondta a Financial Timesnak, hogy a katonák egyre inkább az AI-ra hagyatkoznak a „helyes döntés” meghozatalában.

Példaként hozta, hogy ha öt különböző tank áll rendelkezésünkre, az ellenségnek pedig húsz, akkor az AI megadhatja az információt, hogy melyik tankod van a legjobb pozícióban ahhoz, hogy az ellenségre lecsapjon, és azt is, hogy az ellenség mely részével kell harcolnod.

Összehangolt NATO

A különböző gyártók fegyverrendszereinek az összehangolása egyébként is egy izgalmas és fontos feladat a NATO-n belül. Nem véletlenül törekszik a katonai szövetség különböző szabványok kialakítására. Elmondható ez a lőszerekről, a kommunikációs rendszerekről, a légvédelmi rendszerek irányításáról, a tűzvezető rendszerekről, a harcvezető rendszerekről. Jó példa a különböző tüzérségi rendszerek, vagy éppen légvédelmi rendszerek ''összehangolása'', ami nagyban segíti, hogy a NATO országok összedolgozzanak, illetve akár egy ország is többféle fegyvert rendszeresíthessen. Épp ezért nem meglepő, hogy a drónok terén is elindultak hasonló törekvések.

Mindemellett a fegyverek sokszínűsége a számos nemzeti gyártó miatt így is okoz problémákat, főleg a NATO európai szárnyában, ha más területen nem is, de az alkatrész ellátás, vagy a szervíz terén mindenképp. Utóbbi probléma ugyanúgy megmaradna a drónok esetében is.