Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A robotok a magyar építőipart is átalakítják – Már a melósok is digitális technológiát fognak használni

Elemzések2023. ápr. 11.D.J.

A dróntechnológia előtt is komoly jövő áll: a repülő szerkezetek a járőrözésben, az épületek feltérképezésében és az ablakok tisztításában is részt vehetnek - hangzott el a múltheti Portfolio Építőipar 2023 konferenciáján.

Mindenki szerette a mesterséges intelligenciát, amíg a tüdőképekről segített kikeresni a rák nyomait. Amint elkezdett épületeket tervezni máris megváltozott a helyzet – mondta el Livják Csaba, a Buildext Kft. alapítója a Portfolio ötödik alkalommal megrendezett Építőipar konferenciáján. Mint a szakember hangsúlyozta: a mesterséges értelmet az építőiparban sem lehet figyelmen kívül hagyni.

Aki a múltba réved és a jövőben is mindent épp úgy akar megoldani, mint korábban amellett a világ el fog menni. A mesterséges intelligencia egy roppant értékes eszköz.

Jelenleg nem tud olyan jó épületeket tervezni mint a tehetséges szakmabeliek, viszont látható, hogy amint fejlődik egyre jobban segíthet hatékonyabbá tenni a tervezés folyamatát.

A konferencián Tomor Tamás az Envirosense Hungary Kft. kereskedelmi és üzletfejlesztési igazgatója is úgy nyilatkozott: a mesterséges intelligencia megszelidíthető eszköz, nem pedig ellenfél.

De a digitális technika nem csak a tervezők dolgát könnyíti meg, hanem az építőmunkásokét is.

Ma már vannak olyan speciális szemüvegek, amelyeken kint a helyszínen az építkezés tervei, a leendő falak és csövek helye is meg tud jelenni, hála a kiterjesztett valóság technológiáknak. Érdemes megnézni az alábbi rövid videót, ahol látható hogy mindez miként néz ki a gyakorlatban. A munkásnak csak rá kell néznie egy QR kódra az építés helyén és máris látható hogy mi hova fog kerülni.

De például EZEN A LINKEN egy olyan videó is látható, ahol a munkásnak egy speciális szemüveg abban segít, hogy hova tegye pontosan a téglát.

Bár egyelőre sok kérdőjel van akörül, hogy a Zuckerberg Metaverzumja mennyire lesz hasznos, Livják Csaba elmondta, hogy az építőiparban a Facebook-alapító virtuális valósága komoly áttöréseket hozhat.

Hisz ha felhúznak egy virtuális valóság szemüveget, akkor akár a tervező és a megrendelő együtt bejárhatják a három dimenziós terveket, megnézhetnek a leendő épületben minden helyiséget és ami roppant előnyös,

hogy egy ilyen megbeszélésen közben egymás testbeszédét is látják.

Az építőiparban mindemellett a drónoknak is komoly jövője van. Minderről a Portfolio eseményén már Damak Ferenc a Myactioncam Magyarország Kft. ügyvezető igazgató beszélt. Mint elárulta: a drónokat be lehet vetni a földmérés területén is. Ezek a repülő szerkezetek sokkal gyorsabban fel tudnak térképezni egy épületet, mint az emberek. Hagyományos munkával egy 15 emeletes épület külső elemzése általában 128 órát igényel. Drónokkal ugyanez a munka megvan 16 óra alatt.

De a drónokat akár az épület-üzemeltetésnél is lehet használni: a gépi látásuknak köszönhetően még korai fázisukban észrevehetik a meghibásodásokat, sőt az ablakokat is tisztíthatják. Vannak drónok, amelyek egy óra alatt 800-1500 négyzetmétert tudnak lemosni.

A biztonságtechnikában is bevethetőek: akár őrjáratra is lehet küldeni a gépeket.

Az Építőipar 2023 konferencián néhány egészen innovatív beruházásról is szó esett. A japán Takenaka képviseletében Tóth László beszélt a Toyota egyik nagyszabású projektjéről, amelynek keretében a Fuji-hegy lábánál a jövő városát akarják megépíteni, Woven City néven.

Woven City látványterveWoven City látványterve

Bár a város futurisztikusan néz ki, az épületek szinte kizárólag fából fognak készülni, hogy csökkentsék a projekt szénlábnyomát. Az építőanyag egy sajátos eljárással készül: emiatt a tűzveszélytől nem kell tartani.

A lakásokat hirdogén üzemanyagcellák látják el energiával. Ahol épp kezdenek kifogyni a cellák ott drónok hozzák majd az utánpótlást.

Az otthonokban szenzoros mesterséges intelligencia ügyel majd a lakók egészségére és kényelmére. A főbb útvonalakon önvezető járművek fognak közlekedni.