A Temu tulajdonosa lett a leggazdagabb kínai
ElemzésekColin Huang mind a Forbes, mind a Bloomberg listáján a leggazdagabb kínai lett 48,7 milliárd dollárra becsült vagyonával, ez a világ leggazdagabbjai között a 27. helyre elég. Nézzük, mit is tudunk arról az emberről, aki az utóbbi évek összes kínai akadályán túljutva és a világpiacot meghódítva csúcsra ért.
Az elmúlt évtizedben már volt néhány kínai vállalkozó, elsősorban a technológiai szektorban, akik sikeres cégüket az amerikai tőzsdére vezetve hatalmas vagyont halmoztak fel, de aztán a kommunista kínai vezetés nehezen viselte ezt, és lecsapott ezekre a cégekre. Ennek áldozata lett Jack Ma, az Alibaba alapítója, és azóta egy veszélytelenebbnek ítélt, ásványvízzel foglalkozó vállalkozó volt a leggazdagabb kínai.
Matekzseni nemzetközi képzéssel
Most azonban beérett a Temu sikere nemcsak világszerte, de Kínában is, így a 44 éves Colin Huang átvette a megtisztelő címet. Jack Ma angoltanár volt, mielőtt megalapította az Alibabát, Huang viszont már 12 éves korában matekzseni volt, aki így egy elit középiskolába jutott, majd informaitikai diplomát szerzett egy kínai egyetemen. Ezt követően 2002-ben Amerikába ment mesterképzésre a Wisconsin Egyetemre, ahol rálátása lett a nemzetközi környezetre, piacokra.
Két évig az USA-ban dolgozott, majd visszaköltözött Kínába, ahol segített megalapítani a Google kínai vállalatát. 2007-ben már saját vállalkozásba kezdett, melyet 2010-ben eladott, hogy egy másikat indítson, de abból is kiszállt, amikor egy betegség miatt tétlenségre kényszerült 2013-ban.
Az első felívelés
A gyengélkedéssel töltött idő idő viszont nem telt haszontalanul: kigondolta a Pinduoduo, avagy PDD lényegét, majd megalapította az e-kereskedelmi céget, melynek lényege, hogy igen alacsony árakkal dolgozik, amit persze nem könnyű elérni. Ő ezt úgy fogalmazta meg a Bloomberg szerint, hogy nem feltétlenül nagyon olcsónak kell lenni, hanem a vásárlónak azt kell éreznie, hogy az adott termékkel jó üzletet csinált. Az elgondolás bejött, a vállalkozás hasított, annyira, hogy 2021 elején Huang részvényei többet értek, mint jelenlegi vagyona: 71,5 milliárd dollárt.
Összeomlás után nemzetközi siker
Azonban jöttek a kínai nehézségek: a különösen nagy kárt okozó járványkezelés és a magánszektorra történő állami lesújtás. A vagyon 87 százalékkal értékelődött le egy év alatt, azonban rövidesen valami bíztatót kezdett észrevenni a vállalkozó: a PDD Holdings kezdett magához térni, mégpedig a Kínán kívüli terjeszkedéssel, ami immár a Temu márkanéven zajlott.
Az amerikai indulás után 2022 szeptemberében a cég rögtön tarolni kezdett az olcsó, névtelen kínai termékekkel, melyek iránt az infláció időszakában különösen nagy volt az érdeklődés. Tavaly már 35 milliárd dollár volt a PDD árbevétele, ami 90 százalékos ugrás az előző évhez képest.
Nem túl elegáns módszer
A konkurensekénél tartósan alacsonyabb árat persze nem könnyű fenntartani: a beszállítók tiltakozni kezdtek az árcsökkentések miatt, saját alkalmazottait pedig a PDD szinte a marxi értelemben kizsákmányolja, legalábbis ami a munkaidőt illeti: napi 12 óra, heti 6 nap, és még csak ezután jönnek a külön fizetett túlórák. A siker így messze nem olyan szép, hisz olyan módszereken alapul, amit mások többnyire már rég beszüntettek.
Mindenesetre egyelőre jól megy a bolt, a cég szakadatlanul növekszik, kérdés, hogy ezúttal meg is tudja-e tartani a hatalmas vagyont az alapító-főtulajdonos.