A TV-ben nem talál a fogára valót? Nézze ezt a sorozatot a következő hetekben
ElemzésekKüszöbön a legújabb Trónok harca sorozat premierje. Az első négy rész alapján a Sárkányok Háza friss évada egészen kiváló lett. Még akkoris, ha egyébként néhol az új epizódok meglepően visszafogottak lettek.
Régen úgy tartották, hogy a dongó teste nem alkalmas a repülésre, valahogy mégis fel tud szállni. Hasonló furcsa tünemény volt annak idején a Trónok harca is. Egy olyan korban jött, amikor a TV-ben a fantasy sorozatok képtelenek voltak komolyabb sikereket aratni. Ráadásul a képernyőket egy olyan történettel „támadta be”, amely nem volt könnyen emészthető. Korábban a televízió-sorozatok íratlan szabálya volt, hogy sok karakterrel és történeti szállal nem szabad a nézőt traktálni. A Trónok harca mindezekre azonban fittyet hányt és mégis popkulturális jelenséggé vált. Jellemző, hogy sokáig az eredeti alkotó George R. R. Martin se gondolta, hogy a sztoriját át lehet ültetni a TV-re.
A Trónok harca receptjét az utóbbi években jó páran próbálták lemásolni inkább kevesebb, mint több sikerrel.
A Netflix hiába öntött dollárhegyeket a Vaják (Witcher) sorozatba, a streaming-csatorna nemrég kénytelen volt az egészet lefújni. De az Amazon háza táján is azt pusmogják, hogy a Gyűrűk Ura-széria, vagyis A hatalom gyűrűinek a fogadtatása a várt szint alatt teljesített. A legtöbben, akik belevágtak végül beleuntak, vagy csalódtak és félúton abbahagyták.
Ami másoknak nem megy, azaz HBO-nak viszont kétszer is összejött: miután a Trónok harca kifutott, az eredeti széria eseményei előtt játszódó Sárkányok háza jött, látott és rögtön beállított több nézettségi rekordot is.
Az első évad kiváló volt, a nyakunkon pedig most már itt van a második évad, amire majdnem két évet kellett várni. A kérdés adja magát: megérte?
A terep továbbra is a középkorias Westeros, ahol épp egy polgárháború kezd kibontakozni. Csakhogy itt a harcoló felek nem csak kardokkal, nyilakkal és pajzsokkal, hanem sárkányokkal is egymásnak tudnak esni.
Aki szerette a Trónok harcát azt a második évad nyitópercei rögtön be fogják szippantani. Egy igazi nosztalgia-bombával kezdődik az első rész. A készítők pedig rögtön megmutatják, hogy a pazar látvány itt bizony sokszor egészen remek rendezéssel fog társulni.
Minden ráköltött fillér meglátszik a produkción: teljesen mindegy, hogy zsibongó nagyvárost, forgalmas kikötőt vagy tűzokádó szörnyeket látunk, a tálalás rendre elképesztő.
A komoly fordulatokra nem kell sokat várni. Már az első rész is tartogat bizarr meglepetéseket.
Aki viszont rég látta az első évadot és már alig emlékszik rá, hogy ki kicsoda az jobb ha tart egy gyorstalpalót a korábbi részekből. Rengeteg a karakter és az írók nem törik magukat a bemutatásukkal. Láthatóan abból indulnak ki, hogy a néző képben van és felkészült.
Bár a jelek szerint az évad remek lesz, azért néhány negatívum is becsúszott. Az intrikák ugyan nagyrészt a képernyőhöz szegezik a nézőt, néhány laposabb jelenet is bekerült az összképbe. A királydrámák helyett olykor inkább a szappanoperák évődését idézi meg egy-egy kevésbé szerencsés párbeszéd. Ami ennél is meglepőbb, hogy
az adaptálás során néhány kulcs-jelenetet kissé felvizeztek.
A sztori alapját a Tűz és Vér című könyv adja, melyben George R.R. Martin eredetileg úgy mesélte el a Westerost uraló Targaryen-ház történetét, mintha egy történelemkönyvet írt volna. Ebben a történelemkönyvben pedig van egy egészen hírhedt jelenet, melyet, aki olvasott az biztosan nem fog elfelejteni. A TV-sorozatban azonban úgy isten igazán pont ezt a kulcs-momentumot nem sikerült annyira elkapni.
Mintha a készítők megijedtek volna az alapanyag nyersségétől.
Cserébe viszont a negyedik részben, amikor a konfliktus igazán epikus léptékűvé válik olyan pazar tálalásban kapjuk a cseleményt, hogy attól az összes Trónok harca rajongó meg fogja nyalni mind a tíz ujját.
Minden hibájával együtt is első-osztályú szórakozásnak ígérkezik a Sárkányok háza második évad, amely itthon június 17-én indul a Max-on.