Ezeket látnia kell - A legjobb sci-fi filmek az új évezredben

Elemzések2022. dec. 11.D.J.

Összegyűjtöttük a 2000 óta készült tudományos-fantasztikus filmek krémjét.

Az ember gyermeke (Children of Men - 2006)

A népességfogyással manapság minden modern társadalom szembe kell nézzen, ebben a sci-fiben viszont ez a probléma alaposan fel van nagyítva: ebben a világban ugyanis egy ideje egyáltalán nem születnek gyerekek. Az emberek képtelenek utódokat nemzeni, ezért az emberiség szépen lassan elkezd kihalni.

Egy világ, amelynek nincs jövője persze rengeteg káoszt szül.

Bár a film a drámára helyezi a hangsúlyt és akciójelenetekből csak pár van, azok mégis annyira mesterien vannak megrendezve, hogy több mint 15 év távlatából is lazán verik napjaink akciótermésének a túlnyomó részét.

Az ember gyermeke (Children of Men - 2006)

Időbűnök (Los cronocrímenes – 2007)

Régi filmes közhely, de igaz: egy jó mozihoz nem kellenek sztárok, speciális trükkök, grandiózus díszletek vagy óriási büdzsé. Elég lecövekelni a hátsó kertbe a kamerát: ha jó a sztori és feszes a forgatókönyv, a film így is remekelni fog.

Az Időbűnök minderre kiváló példa. Ez a fillérekből leforgatott spanyol sci-fi pusztán az ötleteivel és a történeti csavarjaival odaszögezi a nézőt a képernyő elé. A sztori dióhéjban: egy férfi véletlenül belekerül egy időgépbe és visszautazik egy órát. Ami nem tűnik soknak, de mégis elég ahhoz, hogy egészen hátborzongató eseményeket indítson el.

Időbűnök (Los cronocrímenes – 2007)

Csillagok között (Interstellar - 2014)

Christopher Nolan egy olyan jövőbe kalauzol, amely sajnos nem áll tőlünk túl távol: a Föld az utolsókat rúgja. Mivel a bolygó haldoklik az emberiség inkább a csillagok között keresi a jövőjét, egész pontosan egy féreglyuk túloldalán.

Azon túl, hogy egy remekül eljátszott és ledirigált kalandfilmről van szó, még a Csillagok között kétségtelen erénye, hogy egy sor érdekes tudományos témát érint a szingularitástól a gravitációs anomáliákon át a féregjáratokig, méghozzá úgy, hogy a sztorit akkor is könnyedén tudjuk követni, ha nem atomfizikusnak tanultunk az iskolában.

A stáb egyik tagja a Nobel-díjas Kip Stephen Thorne volt, aki már a Kapcsolat című film alapját adó könyv fölött is ott bábáskodott.

Thorne elméleteit követték a készítők például akkor is amikor a fekete lyuk belsejét kellett ábrázolni.

Csillagok között (Interstellar - 2014)

A.I. – Mesterséges értelem (A.I. Artificial Intelligence - 2001)

Jellemző Stanley Kubrick maximalizmusára, hogy amikor elhatározta, hogy filmet csinál az érző robotokról valódi emberszerű gépekkel akarta elkészíteni a moziját. A Mesterséges értelem - amely Kubrick halála után készült el részben a jegyzetei alapján - olyan mintha valójában három különálló filmből állna: kezdünk egy családi drámával,

majd a film középtájon egy futurisztikus kaland-mozivá vedlik át, hogy aztán beletorkoljon egy olyan végkifejletbe, amely leginkább a tündérmeséket idézi.

A filmet dirigáló Spielbergnek korábban se kellett a szomszédba mennie némi tehetségért. Itt is kiválóan kezeli a stílusváltásokat. Miközben kifejezetten érdekes kérdéseket boncolgat a mesterséges értelem kapcsán, hol megríkatja a nézőt, hol pedig ámulatba ejti a mesés képeivel. Bár a befejezés a maga idején jó pár vitát kiváltott: sok kritikus úgy érezte, hogy Spielberg fölöslegesen erőltette a "negédes" finálét és biztosra vették, hogy a zárásnál elrugaszkodott Kubrick eredeti ötleteitől. Pedig utólag kiderült: ennek pont az ellenkezője történt.

A.I. – Mesterséges értelem (A.I. Artificial Intelligence - 2001)

Ex Machina (2015)

Korunk mesterséges intelligenciái már képeket is tudnak festeni és a fordításban is jeleskednek, de románcba azért nem kezdünk velük. Az Ex Machina viszont elvezet minket abba a jövőbe, ahol már ez is lehetséges.  

Főhőse egy dúsgazdag cégvezér villájában találkozhat egy robotnővel, akinek az elméje már szinte olyan, mint egy emberé.

Az Ex Machina egyszerre szerelmi történet, kamaradráma és körömrágós thriller.

Ex Machina (2015)

A holnap határa (Edge of Tomorrow - 2014)

A maga idején jókora bukás volt. Meglehet, hogy a cím nem volt elég figyelemfelkeltő.

Pedig parádés sci-fi akcióról van szó.

A főszereplő (Tom Cruise) katonaként egy idegen invázió kellős közepén találja magát. Alig hogy bevetik rögtön ott is hagyja a fogát, csak hogy a halálból váratlanul felébred és újra és újra átéli a bevetés napját. Beleragadva ebbe az időhurokba rá kell jöjjön, hogy miként tudja átvészelni a brutális ütközetet.

Lebilincselő alkotás.

A holnap határa (Edge of Tomorrow - 2014)

Dűne (Dune - 2021)

A könyvhű adaptációk kezdenek kimenni a divatból. A készítők igyekeznek modernizálni az alapanyagot, annyira, hogy sokszor a filmet nézve alig lehet ráismerni az eredeti sztorira.

A Dűne ritka tünemény: mert ezt a sci-fi klasszikust ezúttal egy olyan rendező vette a szárnyai alá, aki azon volt, hogy olyan méltóan tisztelegjen az eredeti regény előtt, amennyire csak lehet. Egy adaptáció persze attól, hogy hű az alapanyaghoz, még nem lesz automatikusan jó.

De pont azért, mert a készítők őszintén rajongtak a témáért, amin dolgoztak, ez a lelkesedés átjött a mozin is. Egy olyan kiváló látványfilm született, amely bizony ritka, mint a fehér holló.

A Dűne a távoli jövőben játszódik, amikor nemesi házak viaskodnak egy zord sivatagi bolygó az Arrakis miatt. Enélkül a planéta nélkül ugyanis nem lenne űrutazás.

Dűne (Dune - 2021)