Gyorsabban adósodik el a lakosság, mint a válság előtt

Elemzések2019. szept. 2.Sz.A.

Az első félévben 900 milliárd forint új hitelt vettek fel, amire 2008 nem volt példa. A lakáscélú hitelek 20, a személyi hitelek 36 százalékkal nőttek. Ha a nominális értéket vesszük, akkor már meghaladtuk a válság előtti évet, a hitelek túlnyomó része fixált kamatú.

A július végéig eltelt egy évben 26 százalékkal emelkedett az új hitelek állománya a Magyar nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint. Az első félévben 900 milliárd forint új hitelt vett fel a lakosság, amire a válság előtti év óta nem volt példa.

Nominális szinten már meghaladta a hitelek állománya a válság előtti szintet, inflációval korrigálva azonban a 82 százalékon áll. 

A vállalati hitelek 16 százalékkal emelkedtek, ezen belül a kis-és középvállalkozásoknak folyósított hitelek 13 százalékkal nőttek. Nagy Tamás, az MNB főosztályvezetője a hitelezési folyamatokról szóló friss elemzést ismertető mai sajtótájékoztatón kiemelte: a személyi hitelek 36 százalékkal, a lakáscélú hitelek pedig 20 százalékkal emelkedtek.

Az új hitelek 97 százalékban már fixált kamatúak, ezért az eladósodás szerkezete sokkal kevésbé kockázatos mint korábban, a lakáscélú hiteleken belül pedig háromnegyed részt tesznek ki a Minősített Fogyasztóbarát Hitelek,

amelyek szintén a törlesztőrészletek kiszámíthatóságát segítik. Sokat számítanak a már korábban bevezetett adósságfék szabályok, amelyek a törlesztőrészletek és a jövedelmek arányát szabályozzák.

A gyors növekedés ellenére a hitelbővülés jelenlegi dinamikáját a jegybank sem szerkezetében sem volumenében nem tekinti túlfűtöttnek,

az eladósodottság aránya az Európai Unióban még mindig az egyik legalacsonyabb Magyarországon.

Nagy Tamás úgy fogalmazott, hogy a hitelállomány kétszámjegyű emelkedése - ami a leggyorsabbnak számít az EU-ban - később sem fog túlfűtöttséget okozni, inkább régiós felzárkózáshoz járulhat hozzá.

A Növekedési Hitelprogram (NHP) fix hitelkonstrukció bevezetése óta emelkedett a fix kamatozású hitelek aránya. Idén az első félévben 135 milliárd forint értékben kötöttek nhp fix szerződéseket.

A vállalatok 435 milliárd forint hitelt vettek fel az első félévben, ennek döntő részét nagy, illetve közepes méretű vállalkozások igényelték. 

A háztartási hiteltranzakciók éves értéke közel 500 milliárd forint volt, így a lakáshitelek éves volumene reálértéken mintegy négyötöde a válságot megelőző 2008. évi szintnek.

A babaváró hiteleket elsősorban felsőfokú végzettségűek és jobb anyagi helyzetűek vették fel elsőként: júliusban 54 milliárd forint volt az új hitelfelvétel, 5500 hitelfolyósítást jelentettek a bankok.

A hitelfelvevők zöme a maximális összeget, 10 millió forintot igényelte, az átlagos hitel júliusban 9,7 millió forint volt. Az éves babaváró hitelkibocsátás akár 400 milliárd forint is lehet az első teljes évben, ami 25-40 ezer ügyfelet jelenthet.

A kereslet bővülése mellett a bankok érdemben nem változtattak sem a vállalati, sem a lakossági hitelek feltételein, és a jövőben sem várható kamatszintcsökkenés.