Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Amerikai vagyonok: célkeresztben Európa?

Elemzések2025. ápr. 11.D.J.

A tengerentúli milliomosok körében az Egyesült Királyság és Svájc is népszerű „menekülési útvonal” lett. Az ide érkező befektetések egy része ugyanakkor Európa más térségeibe vándorolhat tovább. A nagy pénzmozgások már a kereskedelmi viták előtt megindultak.

Az utóbbi hónapokban égnek a vonalak a vagyonkezelőknél. A Trump-kormányzat kiszámíthatatlansága miatt a tehetős pénzemberek közül egyre többen amiatt aggódnak, hogy a felhalmozott vagyonuk esetleg bajba kerülhet.

Az olyan befektetés-kezeléssel foglalkozó társaságok, mint az Evelyn Partners, a Rathbones vagy az RBC Brewin Dolphin elárulták a Financial Times-nak: egyre több ügyfelük legalább a pénze egy részét át akarja vinni, vagy már át is hozta az Egyesült Királyságba.Sokuk meg se várta a kereskedelmi harcok kezdetét: a mozgás már az év első hónapjaiban beindult.

Nick Ritchie, az RBC Wealth Management vezető igazgatója szerint az amerikai ügyfelektől érkező megkeresések száma „jelentősen magasabb” Trump első hivatali idejéhez képest.

Néhány tehetős ügyfél, mióta áthozta a pénzét, nem is a saját nevén tartja a vagyonát, ami a reményeik szerint „egy plusz védelmi réteget jelent”.

Egyre nagyobb az aggodalom, hogy az amerikai elnök a meglévő szabályokon és egyezményeken kívül fog működni, és megváltoztathatja a jogszabályokat, amelyek befolyásolhatják a befektetők külföldi piacokra és devizákba való befektetési képességét

- mondta Roy Clouse, a Canaccord Wealth vezető befektetési igazgatója.

Josh Matthews, annak a Maseco-nak a társalapítója, amely amerikaiaknak nyújt vagyonkezelési szolgáltatást, elmondta, hogy utoljára a pénzügyi válság idején tapasztalt ilyen felfokozott érdeklődést, amikor az amerikai bankok csődjétől tartottak. Szerinte ez most „a Trump-elnökség bizonytalansága” miatt történik.Sok gazdag befektető ugyanakkor csak ideiglenesen viszi a pénzét a szigetországba.

„Az Egyesült Királyság egyfajta parkolóhelyként működhet” - mondta Nick Ritchie, hozzátéve, hogy az ügyfelek számba veszik, hogy érdemes-e Olaszországba, Svájcba vagy Dubajba vinni a vagyonok egy részét, előtte pedig a pénzük az „Egyesült Királyságban pihen”, amíg más lehetőségeket vizsgálnak.

Korábbi beszámolók alapján a tengerentúli milliomosok közül egyre többen hoznak létre svájci bank- és befektetési számlákat.Az amerikaiak nem nyithatnak egyszerűen svájci bankszámlát, azonban, ha egy svájci vagyonkezelő be van jegyezve az amerikai tőzsdefelügyeletnél, akkor a társaság segíthet az ügyfeleknek számlát nyitni és kezelni a berakott pénzt.

A genfi székhelyű svájci Pictet magánbank megerősítette, hogy idén jelentős fellendülést hoztak az amerikai ügyfelek. Pierre Gabris, a zürichi székhelyű Alpen Partners alapítója és ügyvezető partnere is elmondta, hogy rengeteg megkeresést kapott a tengerentúlról.

Az USA-ban viszont sok tanácsadó inkább azt javasolja ügyfeleinek, hogy ne döntsenek hirtelen, és a sajtóban megjelenő hírek miatt ne rendezzék át máris az egész portfoliójukat.

Néhány ügyfél több Amerikán kívüli részvényekkel szeretne diverzifikálni, elsősorban az európai piacra összpontosítva

árulta el a Reuters-nek Stephen Parker, a JPMorgan Private Bank globális befektetési stratégiájának társvezetője, hozzátéve, hogy ők az év eleje óta arra biztatják az ügyfeleiket, hogy vegyenek aranyat a portfoliójukba.