Az európai nép, amelyet 8 különböző néven hívnak

Elemzések2024. feb. 17.F. P.

Európa második legnagyobb népét, a németeket meglepően sokféle képpen nevezik a különböző európai országban. Magát Németországot is sok különböző névvel illetik.

Gyakran előfordul, hogy egy adott országot vagy annak lakóit más országokban máshogy nevezik, mint ők saját magukat, de az is előfordul, hogy többféle elnevezés honosodott meg világszerte. Néhány érdekes esettel más korábban is foglalkoztunk, mint Grúzia, amely saját magát Sakartvelo néven említi, ugyanakkor az egész világot megkéri, hogy hívják Georgiának.

Sok törzs, sok hercegség, sok elnevezés

Európán belül a legérdekesebb eset a legtöbb elnevezéssel a németeké és Németországé. Nagy ország, nagy nép, mégis számtalan elnevezés alakult ki, aminek két oka lehet. Egyrészt őseik törzsek formájában már a Római Birodalom idején jelenlegi területükön voltak, így a rómaiak, majd a latin nyelvet megőrző utódállamok már különböző megnevezéseket alkalmaztak.

Másrészt Németország 1870-ig széttagolt volt, tartományokra, hercegségekre, kisebb-nagyobb államokra tagolódott, melyek megint csak növelték az elnevezésék lehetőségét.

Az országnév szempontjából a leggyakoribb a Germania, illetve ennek változatai lettek kisebb eltéréssel, miután a rómaiak a különböző törzseket együttesen germánoknak nevezték, a helyet pedig Germániának.

A germán, mint több értemű megnevezés

Ez ugyan zavaró lehet, mert a svédek, dánok, hollandok, norvégok és izlandiak is germán népek, de legalább nekünk nem gond ez, hisz szláv mintára németeknek, azaz némáknak nevezzük őket.

A szláv népek többsége ma is ezt a megnevezést használja (nemec, niemiec), de van ahol germánok, mint például Macedóniában, ugyanakkor Oroszországban például nemec a népnév, Germania az országnév. Ez eddig két megnevezés, na de ez semmi, akad még bőven.

Saját nevük

Mindenekelőtt a saját elnevezésük: deutsch és Deutschland. Hasonló a holland elnevezés is: duits és Duitsland, sőt, ők eredetileg magukat is így nevezték

nem véletlen, hogy az angolban ma is Dutch az elnevezésük,

de aztán nagyon meg akarták magukat különböztetni, így a megnevezés alapja mind az ország, mind a népnév tekintetében a sok helyen tengerszint alatti területük alapján mélyföld(i), azaz Netherland illetve Holland lett.

Skandináv, finn, balti megnevezések

A többi germán nép, a skandinávok érdekes módon egyaránt Tyskland néven illetik Németországot, és tysk, vagy tysker a népnév.

A finnek és az észtek szászoknak hívják őket: saksalainen illetve sakslane, az ország pedig Saksa illetve Saksamaa.

A litvánok és a lettek egész különleges megnevezést alkalmaznak: Vokietija illetve Vacija az országnév, a népnév vokieciu illetve vacu.

Újlatin nyelvek

Nézzük ezek után, hogy a latin nyelvű országokban mi a helyzet. A franciáknál Allemagne, a spanyoloknál Alemania, a portugáloknál Alemanha az országnév, a népnév allemand, alemán és alemao, ez a Római Birodalom határa mentén élő egykori alemann törzsszövetség nevéből maradt meg. Ezt az elnevezést érdekes módon az arab és török népek is átvették.

Romániában a german és a német (neamc) megnevezés is létezik, az ország Germania. Az olaszoknál viszont a Germania országnév mellett egy egész érdekes népmegnevezés alakult ki: egyesszámban tedesco, többesszámban tedeschi.

Ha összeszámoljuk, Európában 8 féle megnevezés van a németekre, magára Németországra eggyel kevesebb. Nincs másik európai nép (de talán még az egész világon sem), amelynek ennyiféle megnevezése lenne.