Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Súlyos problémák Kínában: csökkennek az árak, pedig inflációs hullám sem volt

Elemzések2024. feb. 17.Sz.A.

Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a tartós árcsökkenés aláássa az üzleti és fogyasztói bizalmat.

Miközben a kínai gazdaság a deflációval küzd, a helyi árak az elmúlt 15 évben mos csökkennek a leggyorsabban - írja a Financial Times.

A kínai fogyasztói árak januárban az elmúlt 15 év leggyorsabb ütemében csökkentek, ami elmaradt az elemzők előrejelzéseitől, és kiemelte a döntéshozók előtt álló kihívásokat, amelyekkel a világ második legnagyobb gazdaságába vetett befektetői bizalmat próbálják feléleszteni.

A friss hivatalos statisztikai adatok szerint januárban az ország fogyasztói árindexe 0,8 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ami a negyedik egymást követő havi csökkenés és a legnagyobb visszaesés 2009 óta.A visszaesés, amely meredekebb volt, mint a 0,5 százalékos csökkenés és a decemberi 0,3 százalékos visszaesés, amit a Reuters által elemzők körében végzett felmérés előre jelzett.

Ez a visszaesés azért következett be, mert a kínai gazdaság az ingatlanszektor elhúzódó visszaesésével, a tőzsde összeomlásával és a gyengébb exportbevételekkel küzd.

A fogyasztói árindex havi szinten 0,3 százalékkal emelkedett, ami elmarad a Reuters felmérése által prognosztizált 0,4 százalékos emelkedéstől, de erősebb, mint a decemberi 0,1 százalékos emelkedés.

A termelői árindex kis mértékben javult, januárban 2,5 százalékkal csökkent éves szinten, ami enyhe javulás a decemberi 2,7 százalékos csökkenéshez és az elemzők 2,6 százalékos előrejelzéséhez képest.

A kínai gazdaság júliusban deflációba csúszott, és augusztus kivételével azóta minden hónapban stagnáltak vagy csökkentek az árak, ami arra figyelmeztetett közgazdászokat, hogy a tartós defláció alááshatja az üzleti és fogyasztói bizalmat.Elemzők szerint a deflációs nyomás a vállalati bevételekre nehezedik, és a tőzsdei hullámvölgyet táplálja. Kína szerdán elbocsátotta a piacfelügyelet vezetőjét, Yi Huiman-t.

Elemzők szerint ezzel a lépéssel a hatalmas részvényveszteségek miatt feldühödött befektetőket akarták megnyugtatni.

Kína tartós deflációja és a részvénypiacok nehézségei azt jelzik, hogy a háztartási kereslet és a magánszektor bizalma továbbra is gyenge, ami jelentős kockázatot jelent a gazdaság növekedési kilátásaira nézve.A Nemzeti Statisztikai Hivatal szerint a fogyasztói inflációs adatot befolyásolta a holdújév ünnepének időzítése, amely tavaly januárban növelte a kiadásokat, idén azonban februárra esik.

Lynn Song, az ING nagy-Kínáért felelős vezető közgazdásza szerint ez eltúlozza a múlt havi fogyasztói árindex csökkenését, és hozzátette, hogy a deflációt kiváltó sertéshúsárak hatásának februárban mérséklődnie kell. Az idei fesztivál idején megnövekedett fogyasztói kiadásoknak ebben a hónapban pozitív tartományba kell segíteniük az ár növekedést - mondta.

A statisztikai hivatal közölte, hogy míg az élelmiszerárak 5,9 százalékkal csökkentek a múlt hónapban, addig a nem élelmiszerárak 0,4 százalékkal emelkedtek éves szinten. A januári termelői árakra "hatással voltak a nemzetközi nyersanyagárak ingadozásai" - tette hozzá a hivatal. A kínai PPI 16 egymást követő hónapban csökkent.

A közgazdászok kezdenek a kínai parlament és a fő tanácsadó bizottság éves "két ülése" felé tekinteni márciusban, amikor Hszi Csin-ping elnök kormánya várhatóan meghatározza az év prioritásait.

A gazdasági növekedés tavaly némileg meghaladta a kormány által kitűzött 5,2 százalékos célt.

De ahhoz, hogy ezt a szintet elérjék, a politikai döntéshozóknak egy sor intézkedést kellett bevezetniük az ingatlanpiaci lassulás és a fogyasztás vártnál kevésbé erőteljes fellendülése miatt a koronavírus világjárvány miatt.A tisztviselők várhatóan a jövő hónapban 5 százalék körüli bruttó hazai termék növekedési célt tűznek ki 2024-re, hasonlóan a 2023-as célhoz, amely évtizedek óta a legalacsonyabb volt.

Peking részleges ösztönző intézkedései közé tartozik a kritikus hitelkamatlábak lazítása és a stratégiai ágazatok hitelezésének megcélzása, valamint a gazdasági tevékenység több mint negyedét jellemzően az ingatlanszektor támogatására irányuló szelektív erőfeszítések.