Az ukrán ellentámadás egyre nagyobb erőkkal zajlik - már nem csak délen szorongatják az oroszokat
ElemzésekEz történt az orosz-ukrán háború 195-dik napján:
- Az ukrán ellentámadás már keleten és délen is zajlik. "Szinte a teljes frontvonal mentén haladunk és nyomulunk előre" – mondta Olekszij Arestovics, az ukrán elnök egyik tanácsadója.
Szerinte a következő hónapokban kerülhet sor az orosz hadsereg vereségére a Herszon régióban, keleten pedig jelentős előretörésre lehet számítani.
- Az ENSZ demilitarizált övezetet hozna létre az orosz kézen lévő zaporizzsjai atomerőmű körül.
A szervezet főtitkára António Guterres arra kérte az orosz erőket, hogy hagyják el az üzemet, az ukránokat pedig felszólította, hogy ne vonuljanak be az erőmű területére.
A felvetést Moszkva elutasította. Oroszország ENSZ-nagykövete Vaszilij Nebenzia szerint, ha elhagyják, akkor az ukránok kárt fognak tenni az üzemben.
- A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) jelentése szerint az atomerőmű jelentős károkat szenvedett. Rafael Grossi főigazgató megerősítette az orosz katonai felszerelések jelenlétét. A csapatuk közeli szemtanúja volt a térséget ért ágyúzásoknak. A jelentés szerint az üzem ukrán dolgozói óriási stressz alatt állnak, ami miatt könnyebben előfordulhat, hogy hibázni fognak.
- Gyenyisz Pusilin, a szakadár Donyecki Népköztársaság vezetője azt állítja, hogy az ukrán erők Kodema visszafoglalásával próbálkoznak, de állítólag a támadásaikat visszaverik.
- Az amerikai és európai szankciók miatt Oroszország mély gazdasági recesszióval nézhet szembe. Több fontos iparága veszélybe kerülhet. Még az is előfordulhat, hogy 2024-ben a visszaesés mértéke a tavalyi évhez képest eléri a 11,9 százalékot is. Ha Európába teljesen leállítják a gázexportot, akkor átváltva évi 6,6 milliárd dollár adóbevételtől esnek el – írja a Bloomberg.
- Az ukránok felvetették egy olyan nemzetközi törvényszék felállítását, amely akár Putyint és belső köreit is elítélhetné. Ám a nyugati országok ezt az ötletet egyelőre nem támogatják, mivel nem akarják teljesen tönkretenni a diplomáciai kapcsolatokat Oroszországgal – állítják vezető ukrán tisztviselők, akik szerint a nyugat hibát követ el.
- Joe Biden amerikai elnök visszautasította Ukrajna felvetését: nem akarják Oroszországot terrorállamnak nyilvánítani.
Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára szerint már csak azért sem, mert egy ilyen húzás az Ukrajnába irányuló segélyszállítmányokat is akadályozná.
- A kedden kinevezett brit miniszterelnök Liz Truss és Joe Biden telefonon egyeztetett. Megfogadták, hogy továbbra is támogatni fogják Ukrajnát az orosz agresszióval szemben.