Balaton vagy Adria? Idén ez lesz az olcsóbb úticél 

Elemzések2023. jún. 11.Kovács Dániel

Indul a nyár, és ezzel szokás szerint kezdetét veszi az örök vita, vajon a Balatonon, vagy az Adrián kerül kevesebbe egy hét nyaralás. Ez a korábbi években csak a tényeket mellőző hangoskodók terepe volt, hiszen csak jókora logikai bukfencekkel tudták bizonygatni, hogy a horvát tengerparton olcsóbban jöttek ki, mintha ugyanannyi időt a magyar tenger mellett töltöttek volna. De idén az infláció és a benzinárstop kivezetése borított mindent. Mutatjuk, hol lehet most olcsóbban megúszni a nyaralást.

A tengerparttól messze eső háromcsillagos szálloda összevetése egy saját partszakasszal rendelkező balatoni hotellel, üzemanyagköltség kihagyása a számításból, és a sort hosszan lehetne folytatni.

Nyaranta előbújnak a hangoskodók, akik erőnek erejével bizonygatják, hogy márpedig a horvátországi nyaralás olcsóbb, mint lemenni a Balatonra. Ezzel szemben

ha a tavalyi évet megnézzük, a valóság az, hogy az étkezések szempontjából a két desztináció nagyjából azonos szinten mozgott, szálláshelyek tekintetében hajszál híján, de a Balaton nyert az árversenyben, és ha az oda-visszaút költségeit is számítjuk, akkor természetesen jelentős előnnyel nyert a belföldi nyaralás.

Az idei nyárra viszont számos tényező megváltozott, többek között búcsút kellett mondanunk az egy éve még érvényben lévő hatósági áras üzemanyagnak. Tavaly Horvátországban 14 kuna környékén mozgott a 95-ös benzin és a dízel ára, ami nagyjából 750 forintot jelentett 2022 júniusi árfolyamon, ezzel állt szemben a 480-as magyar üzemanyagár.

Most viszont nálunk 576,4 forint a 95-ös benzin literenkénti ára a Holtankoljak.hu friss adatai alapján, míg Horvátországban 1,38 euró, azaz kicsivel több mint 509 forint. Egy biztos, idén senki nem fogja televágni a tankot, mielőtt Horvátország irányába átlépi a határt, a visszaúton annál inkább. 

Balaton

Lássuk először a szállást

Az elmúlt év krízisei egész Európán nyomot hagytak, a horvátországi szálláshelyek árai is emelkedtek, mintegy 15-20 százalékkal, nálunk kicsit markánsabban, akár 20-30 százalékkal is.

Az összehasonlítás érdekében a Booking.com-on vadásztunk apartmanokra, beállítottuk a keresést 2 felnőttre és 2 gyerekre (2 és 5 évesek) és egy hét nap-hat éjszakás nyaralással számoltunk július 3-9 között.

Emellett igyekeztünk nem az almát a körtével, azaz mondjuk Balatonrendest Abbáziával összevetni. A magyar tenger partján Balatonföldvárt választottuk, itt a megadott paraméterek alapján zömében 330 és 430 ezer forint közötti ajánlatokat dobott fel a szálláskereső oldal. A legolcsóbb ajánlat egy 217 ezres apartman volt, emellett 300 alatt még kettő szállást találtunk szabadon megadott időpontban. Felfelé a határ a csillagos ég, ha valaki pont itt és most akar kirúgni a hámból, 6-sőt 700 ezer forintért is találhat szállást.

Horvátországban Lovrent néztük ki magunknak, ami ráadásul nem is egy távoli úticél Budapestről indulva.

Itt 152 455 forinttal indít a legolcsóbb ajánlat, igaz, ebben az árfekvésben ez az egyetlen, a többi már 200 ezer fölött van, ilyenekből első ránézésre kicsit nagyobb a bőség, mint itthon,

cserébe a 3-400 ezer forint közötti kategória kínálata szűkösebb kicsit. Mindent egybevetve azonban azt lehet mondani, hogy az árak között nincsen markáns különbség, legalábbis nem ez lesz a perdöntő, ha a filléreket számolva szervezzük a nyaralást.

Enni is kell valamit a parton…

Mivel az apartmanok árában általában nincs benne a mindennapi étkezés, erről a vendégeknek kell gondoskodniuk. Boldogabb években bevett gyakorlat volt, hogy a tengerpartra induló magyarok itthon jól bevásároltak tartós ételekből, hiszen ezt olcsóbban megtehették, mintha a tengerparti települések boltjait választják, és általában véve is igaz volt, hogy az élelmiszerárak 10-12 százalékkal magasabban alakultak Horvátországban.

Idén azonban fordult a kocka, és elkezdte éreztetni a hatását az, hogy éppen egy évvel ezelőtt nagyon durván nyílni kezdett az olló a magyar és horvát inflációs adatok között,

míg nálunk januárban a 26 százalékot is meghaladta, addig Horvátországban a legmagasabb érték a novemberi 13 százalék volt az Eurostat adatai alapján. És mint tudjuk, nálunk leginkább az élelmiszerinfláció szállt el nagyon.

Az éttermi árak szintjén - egy villámgyors összevetést követően még nem is tűnik fel annyira a különbség, ami annak tudható be, hogy a horvát vendéglősök igencsak bátran emelgettek az árakon az elmúlt években, mondván, a külföldi turisták el fogják ezt fogadni. Ezzel szemben a belföldi turizmusra lényegesen jobban építő balatoni éttermesek ezt jóval kisebb mértékben tudták megtenni.

Lássunk egy konkrét példát, az apartmanokat kínáló Horvátlaguna.hu csapata a közösségi médiában nem rég megosztott néhány fotót a Karini Pizzicato Pizzeria idei menükínálatáról és árairól, ebből kiderül, hogy

a pizzák 6,50 és 13 euró között mozognak, azaz 2400 – 4800 forint. Gyorsan rákerestünk egy tetszőleges balatoni pizzéria étlapjára, a balatonfüredi Il Lago Ristorante kínálatában 3190 és 3990 forint között találjuk a népszerű olasz ételt, ami jegyezzük meg, sem itt sem ott nem számít olcsó mulatságnak.

Ám aki úgy dönt, hogy ilyen árak mellett nem akar hét napon át kizárólag étteremben étkezni, és kihasználva a szálláshely konyháját, inkább maga készíti el az ebédre valót, az gyorsan észreveszi a két ország élelmiszerárai között a különbséget. A már említett Horvátlaguna.hu májusban közzétett egy videót, amelyben az ottani és a hazai árakat vették össze egy-egy szupermarket árai alapján, és úgy találták, hogy szinte minden termék olcsóbb lett déli szomszédunknál. 

Adria

A videó alkotói persze kommentben kaptak hideget-meleget, sokan vetették a szemükre, hogy az összehasonlítás torzít, mindenesetre mi is összevetettük a júniusi horvát és magyar Lidl katalógust, és találtunk néhány, minden szempontból megegyező terméket.

A csirkemell az csirkemell határon innen és túl, egy horvátországi Lidlben 5,19 eurót kell kicsengetni kilójáért, azaz 370-es euróval számolva 1920 forintot, itthon ugyanez 2498 forint.

A Bon Gelati márka trikolór jégkrémje két literes kiszerelésben Horvátországban 1021 forint, itthon némileg drágább, 1199. 

A vákumcsomagolt Pikok sertéshúsból készült sonkából 200 gramm kerül nagyjából 460 forintba egy horvát Lidl-ben, míg itthon ugyanez 449 forint, csakhogy a 100 grammos kiszerelésben, azaz majdnem kétszer olyan drága. Ezek után akár el is hihetjük a videóban állítottakat, még akkor is, ha itt-ott esetleg tényleg pontatlan az összehasonlítás.

Nyilvánvaló, hogy aki a szálláshelyén akarja az étkezéseket megoldani, az idén lényegesen drágábban teheti meg a Balaton mellett, mint az Adrián.

Akkor mi legyen, horvát, vagy magyar tenger?

Az olcsóbb nyaralást keresők számára van még pár tényező, amit érdemes figyelembe venni. Az egyik a forint/euró árfolyama.

Tavaly júniusban már bőven 380 fölött tanyázott, és egész nyáron felfelé száguldott, idén viszont örvendetesen jó pályán ereszkedik lefelé, jelen sorok írásakor már a 368-as szint közelében is járt a nemzeti valutánk, amire a háború kitörése óta nem volt példa. Ez szintén a tengerpart felé kacsingatóknak kedvez.

A másik szempont az üzemanyagköltség, ami Magyarország egész területéről nézve biztosan olcsóbb egy balatoni utazás esetében, mintha az Adriára látogatnánk, még ha a legközelebbi tengerparti települést választjuk is. Ez 30-50 ezer forinttal is megdobhatja a tengerparti nyaralás költségét a balatoni kiruccanáshoz viszonyítva, plusz hozzá jönnek még a horvát autópályadíjak, 20-30 euróval, azaz újabb 7-12 ezer forinttal.

Ez a tényező eddig önmagában eldöntötte a kérdést, nyilvánvalóan olcsóbb volt a Balatont választani. Egy bőségesen étkező családnak idén viszont már érdemes megfontolni, hogy anyagilag jobban jár, ha a tengert választja.