Elképesztő összegeket tart vissza az EU Magyarországtól

Elemzések2024. nov. 15.D.J.

A pandémia hatásait kezelő úgynevezett Helyreállítási (RRF) Alapból az év végéig várhatóan több mint 300 milliárd eurót folyósít az Unió. Magyarország viszont ebből szinte semmit nem lát.

A COVID-járvány már lassan csak egy rossz emlék lesz, viszont épp azaz EU-s alap, amely a pandémia gazdasági hatásait igyekezett kezelni, döntő részt továbbra is el van zárva Magyarország elől.

Az úgynevezett Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF) eddig csak előlegösszegeket kaptunk. Először még tavaly decemberben jött 779,5 millió euró, vagyis átváltva úgy 300 milliárd forint.

Majd idén januárban 140,1 millió euró lett folyósítva, amely mintegy 57 milliárd forintnak felel meg.Ezeket az összegeket a REPowerEU kezdeményezés keretében kapta meg Magyarország, amely egy sor reformintézkedést és beruházást irányoz elő, céljuk, hogy csökkentsék a tagországok függőségét az orosz fosszilis tüzelőanyagtól, és hozzájáruljanak a zöld átálláshoz.

Mindez azonban csak töredéke a rendelkezésre álló keretnek. Hisz ha minden a vártak szerint alakul, akkor 5,9 milliárd euró vissza nem térítendő RRF-támogatás jött volna Brüsszeltől.

Emellett az RRF-ben megállapított 9 milliárd euró kedvezményes hitelkeretből 3,9 milliárd euróra is igényt tartottunk.

Az óra pedig ketyeg

Az EU becslései alapján az év végéig várhatóan több mint 300 milliárd eurót folyósítanak még az RRF-alapokból, a csapok azonban előttünk zárva vannak, mivel a szupermérföldkövek nem teljesültek.

Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete a Növekedés.hu-nak elmondta: az RRF-keretrendszeren belül idén év végén nincs jogvesztő határidő. Az egyes tagállamok által a nemzeti helyreállítási és rezilienciaépítési terveikben vállalt intézkedések végrehajtásának határideje 2026 augusztus.Az RRF-kifizetések - melyeknek feltétele az intézkedések végrehajtása - végső határideje pedig 2026 decembere.Magyarország eredetileg kilenc területre akarta költeni az RRF forrásokat:

  • demográfia és köznevelés
  • magasan képzett, versenyképes munkaerő
  • felzárkózó települések
  • vízgazdálkodás
  • fenntartható zöld közlekedés
  • energia – zöld átállás
  • átállás a körforgásos gazdaságra
  • egészségügy
  • horizontális intézkedések

A kormányzat a kilátások kapcsán optimista. A központi költségvetéséről benyújtott törvényjavaslat azt írja az RRF kapcsán:

2024 végén, az Európai Parlamenti választásokat követően várhatóan felgyorsulnak, és eredményre vezethetnek a források felszabadításáról folytatott tárgyalások, ezért a 2025. évi költségvetési javaslat azzal számol, hogy jövőre már elérhetők lesznek a Magyarországot megillető RRF források.

Uniós pénzek az RRF-en túl

Onnantól, hogy beléptünk az Európai Unióba 2004-ben, egész a tavalyi év végéig mintegy 23 ezer milliárd forint uniós támogatás érkezett Magyarországra. Ebben az időszakban a közberuházások több mint fele EU támogatás bevonásával valósult meg.

Forrás: Európai Bizottság

Az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete az oldalán példaként említi a 2020-as évet, amikor 1,5 milliárd euróval járultunk hozzá az EU bevételéhez, viszont az Unió, mint írják, ennél lényegesen magasabb összeggel támogatta Magyarországot:

- 4,4 milliárd euróval az okos és befogadó növekedést,

- 1,7 milliárd euróval a fenntartható növekedést, a természeti erőforrásokat.