Equilor: 395 körül alakulhat a forint-árfolyam év végén

Elemzések2024. szept. 17.Szabó Anna

Idén 1,8 százalékos gazdasági növekedésre és négy százalékos inflációra lehet számítani az Equilor elemzői szerint. A 4,5 százalékos GDP-arányos hiány eléréséhez a fogyasztás növekedésére lenne szükség, ha lesz is kiigazítás, az nem olyan mértékű lehet, mint a nyáron bejelentett intézkedések. A kockázatok miatt lassú, de folytatódó forintgyengülés lehet a pálya.

A befektetések összege megemelkedett, a megtakarítások kerültek a fókuszba, jók az eredmények a bankoknál és a befektetési szolgáltatásoknál is, és nagyobb megrázkódtatások nélkül ment le az elmúlt 1-2 év - mondta Szécsényi Bálint, az Equilor vezetője a társaság mai sajtótájékoztatóján.

Negatívumnak nevezte a tranzakciós illetéket, ami "jelentős versenyhátrányt okozott a hazai szolgáltatóknak, ráadásul nem hozza a várt bevételeket, és a befektetők körében bizonytalanságot okoz a külföldieknél".

Mivel a befektetők nem tudják, milyen újabb adóváltozással szembesülhetnek, ezért ennek piactorzító hatása van, valamint középtávon is káros a hazai befektetésekre nézve

- tette hozzá.

Magyar gazdaság egy hullámhosszon a némettel

Nehezen indul be nálunk a gazdasági növekedés, nem következett be a gyors visszapattanás, melynek több oka van:

  • a német ipar gyengébben húz
  • a német ipar komoly konkurenciát kapott a kínai gyártóktól
  • az aszály a mezőgazdaság teljesítményét visszafogja
  • a lakossági fogyasztás messze a várakozások alatt teljesül
  • idén 1,8 százalékos növekedés lehet, de ehhez a fogyasztás élénkülésére lenne szükség.

- Egyelőre nem látszik a reálbérek emelkedésének hatása: a fogyasztók visszapótolják a felélt megtakarításaikat, e mellett a fogyasztást visszafogta az is, hogy az élelmiszerinfláció nálunk kiugró volt.

- A költségvetési hiánynál elérhető a megemelt, 4,5 százalékos cél, de ehhez a fogyasztás növekedésére lenne szükség, és további bevételnövelő intézkedésre lehet szükség, további kiigazító lépésekre lehet szükség novemberben, de ez kisebb mértékű lehet, mint a nyáron bejelentett.

- Óvatos ütemben folytatódhat az alapkamat csökkentése: idén még 2 kamatvágás jöhet, év végére 6,25 százalék lehet az irányadó ráta, jövő év végére 5,00 százalék lehet az alapkamat.

- A jegybank adatkövető üzemmódban, óvatosan működik: kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a forint árfolyamában ne legyenek nagy kilengések. A maginfláció 4,6 százalékos volt augusztusban, ez is óvatosságra inti az MNB-t.

- Jövőre elérhető lehet az inflációs cél, ennek egyik háttere, hogy több lábon áll az energiabehozatal, így visszafogottabb a kockázat.

- Idén 4 százalék, jövőre 3,8 százalék lehet az infláció.

- Az állampapírhozamokban látszódik, hogy az országkockázat romlott idén, a magyar állampapírok kamata 90 bázisponttal magasabbak a lengyel állampapírokhoz képest.

- Idén csökkenhet a folyó fizetési mérleg többlete, jövőre tovább javulhat a külkereskedelmi mérleg.

- Az uniós források közül 10,2 milliárd euró felszabadult, miután az Igazságügyi Minisztérium teljesítette a horizontális feltételek.

Azonban 32 milliárdot még mindig blokkolnak, és mivel most alakul az új Európai Bizottság, így csak egymilliárd euró érkezhet be idén a magyar gazdaságba.

Az Equilor elemzői szerint egyik hitelminősítőtől sem várható leminősítés idén. Felminősítést hozhat, ha a tárgyalások a blokkolt uniós források felszabadítását hozzák, ugyanakkor lefelé mutató kockázat, ha nem sikerül a 4,5 százalékos hiányt teljesíteni.

- Az államadósság a GDP arányosan 73,8 százalék lehet év végén.

- Év végén 395 forintos forint-euró árfolyamra számítanak az Equilor elemzői.

- Idén a hazai az egyik legjobban teljesítő piac, a korábbi rossz hírek lettek beárazva, és a jó hírek árfolyamemelkedést okoztak.

- Tavasszal több mint ezermilliárd forint kamatkifizetésre az állampapírok után, ennek egy részét visszatehetik állampapírba, pl. Bónusz Magyar Állampapír, Prémium Magyar Állampapír.

Forint-árfolyam

Ahogy csökken az alapkamat, úgy nő a bizonytalanság: a forint szempontjából kockázatot jelenthet

  • a gyorsabb kamatcsökkentés
  • a makroproblémák (költségvetési hiány)
  • az elvesző uniós források
  • a hitelminősítők értékelései
  • az amerikai elnökválasztás

Másrészt a forint erősödését hozná a magasabb kamatszint fenntartása.

Lassú, de folytatódó forintgyengülése lehet a pálya, januárban 395-ös árfolyamot vártak év végére, ezt továbbra is fenntartják.

Az amerikai választások hogyan befolyásolják a piacot?

Soha ennyire szoros nem volt a verseny, a két jelölt között 2,5-3 százalék mindössze a különbség, ami a statisztikai határon belül van.

Hét csatatér állam lesz, ahol minimális a különbség a jelöltek között, így nagy a bizonytalanság.

Mindkét jelölt populista ígéretekkel kampányol:

Donald Trump a lejáró korábbi adócsökkentéseket szeretné meghosszabbítani és kiterjeszteni, Kamala Harris pedig az első lakáshoz nyújt 25 ezer dollár támogatást és a szociális juttatásokat helyezi előtérbe.

Trump nagyobb kontrollt szeretne gyakorolni a Fed vezetésére, és nagyobb beleszólást szeretne a kamatpolitikára, Harris pedig a jegybanki függetlenség mellett áll – mondta Muhi Gergely, az Equilor vezető elemzője.

Az eddig bejelentett Trump-ígéretek 4500 milliárd dolláros pótlólagos hiányt jelentenének, míg Kamala Harris kampányában elhangzottak 1400 milliárd dollár hiányt okozna tíz év alatt.Trump 2016-os ígéreteinek sok pontja nem teljesült, ahogy Joe Biden tervének több jelentős pontját sem sikerült megvalósítani.

Idén 2,5 százalékos növekedés várható Amerikában, a fogyasztás nagy részét hitelből fedezik a háztartások, mert a bérek nem nőttek az infláció mértékével.

Baljós jelek érkeztek a munkaerőpiacról: eddig csak kétszer fordult elő, hogy munkaerőhiány van, feszes a munkaerőpiac, a meghirdetett új állások száma két és fél éve csökken, ami arra utal, hogy hűl le a gazdaság.

A betöltött munkahelyek számának növekedési üteme is lassult. Jerome Powell Fed-elnök kiemelte, hogy a Fed másik célja az infláció kordában tartása mellett a teljes foglalkoztatottság elérése.

Szeptember 18-án megkezdődhet a kamatcsökkentési ciklus, idén 75 bázispontos vágásra számítanak az Equilor elemzői, jövőre pedig 100 bázispontos csökkentés jöhet.Jelentősen csökkent a likviditást biztosító fordított repo-ügylet állomány.

Alig érvényesült a kamatemelés transzmissziója a hosszú lejáratú jelzáloghiteleknél, emiatt a kamatvásási ciklus sem fogja lazítani a kondíciókat, jelenleg 6-7 százalékos kamaton lehet hitelt felvenni, ami 2016-ban volt utoljára ennyire magas.

A meglévő kamatszint 2026-ban csökkenhet érdemben – emelte ki Muhi Gergely.

Az eurózónában is gondok vannak

Szenved a német feldolgozóipar, júniustól viszont emelkedtek a gyáripari megrendelések.

A periféria gazdaságai, a déli országok ugyanakkor jól teljesítettek, ami főként a turizmus és a fogyasztás felívelésének idén 0,6, jövőre 1,3 százalékos lehet a GDP-növekedés az euróövezetben.

A Draghi-jelentés lényege, hogy az európai versenyképességet növelni kell, a digitális átmenetet kell csökkenteni és mérsékelni a nyersanyagfüggőséget, évente ehhez 750-800 milliárd euró forrásra lenne szükség, hogy az energiaárakat csökkenthessék.

Idén még egy vagy kettő kamatcsökkentést áraznak a piacok az Európai Központi Banktól.

Tőzsdei körkép

A világ tőkepiacain idén nyáron 2020 óta nem látott volatilitás tért vissza: a bizonytalanságot több ciklikus hatás is táplálja, közöttük az év hátralevő részének alakulását is jelentősen befolyásoló amerikai elnökválasztás. Összességében a nemzetközi tőkepiacokon a kifulladás jelei mutatkoznak, így az USA piacán jelentős korrekció volt a nagy technológiai papírok esetében, ami a nagy mesterséges intelligencia láz csillapodására utalhat.

Muhi Gergely szerint a gyenge ciklikus növekedési kép nyomja a tőzsdéket Európában, és Kínában továbbra is az ingatlanpiac nehézségei jelentenek megoldatlan problémát. 

Arany, olaj

Az arany szárnyal, de még nincs túlvett állapotban, van még benne erő. Az olaj ára elérte az idei mélypontot, 70 dollár körüli szintet, ami főleg annak köszönhető, hogy a kínai gazdaság idén a vártnál lassabban bővül, nem érhető el az 5 százalékos GDP-növekedési cél.