Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Esik a benzinár és még messze nincs vége – Mutatjuk, miért

Elemzések2025. ápr. 14.D.J.

Holnaptól ismét csökken a hazai benzin és gázolaj nagykereskedelmi ára, ugyanakkor ebből most nem sokat látunk majd viszont a kutakon. Hosszabb távon azonban az üzemanyagok egyre olcsóbbá válására lehet számítani, tehát folytatódik az, amit a múlt héten láttunk. Az olajpiacot annyira megrengette a vámháború, hogy az árak akár még jövőre is eshetnek - állítja a Goldman Sachs.

Fellélegezhetnek, akik gyakran ülnek volán mögé. A világ egyik legnagyobb befektetési bankja a Goldman Sachs elemzése alapján a közeljövőben elszálló benzináraktól aligha kell tartani.

Az előrejelzésük alapján a Brent és a WTI olaj ára is folyamatos nyomás alatt van. Idén az előbbi ára átlagosan 63 dollár, az utóbbi 59 dollár lehet hordónként. Jövőre pedig a Goldman Sach előrejelzése szerint a jelenleg 64,7 dollárért jegyzett Brent 58 dollárra, míg a WTI a mostani 61-ről 55 dollárra eshet le.

Csökkenés holnaptól

Ahogy azt a Holtankoljak.hu is megírta: keddtől mérséklődik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is. Mindkét üzemanyag típus bruttó 2-2 forinttal kerül majd kevesebbe.

Jelenleg az átlagárak a következőként néznek ki:

  • a 95-ös benzin: 587 Ft/liter
  • a gázolaj: 597 Ft/liter

Az látható, hogy a nagykereskedelmi árak gyorsabban esnek, mint kiskereskedelmiek: eddig egy hét alatt a benzinkutaknál nagyjából 20-20 forint esés a gázolajnál és a 95-ös benzinnél. A nagykereskedelmi ár ugyanakkor ennél mintegy másfélszer többet csökkent. Ez az árcsökkenés nem jutott el tehát teljes mértékben az autósokhoz.Az RTL-nek a Független Benzinkutak Szövetségének alelnöke, Gépész László elmondta: ugyan most az áresés egy részét megtakarították maguknak a kutasok, viszont korábban meg le kellett nyeljék a veszteséget. Az alelnök elárulta: egy negyedév átlagában ez a kettő kiegyenlítődik.

A Holtankoljak.hu úgy látja: a literenkénti átlagár most tartósan 600 forint alatt maradhat.

Mi történt?

Két folyamat most egyszerre tolja lefelé az olajárat: egyrészt az OPEC országok egyre több olajjal látják el a piacot, másrészt az USA kereskedelmi háborúja miatt nőnek a recessziós félelmek.

Az olajárak a részvényeknél nagyobb mértékben estek, mióta Trump nyilvánosságra hozta a vámtarifa részleteit, a csökkenést pedig az OPEC termelésnövelési tervei súlyosbították

– foglalta össze a helyzetet Satoru Yoshida, a Rakuten Securities árupiaci elemzője.

A legújabb fejlemény a kereskedelmi háborúban, hogy Kína 125 százalékra emelte az amerikai importra kivetett vámokat, válaszul az amerikai kormányzat legutóbbi intézkedéseire. A kínaiak Trump vámjait ráadásul „viccnek” nevezték.„Az amerikai fél túlzottan magas vámjai Kínával szemben súlyosan sértik a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi szabályokat, ellentétesek az alapvető gazdasági elvekkel és a józan ésszel, és egyszerűen az egyoldalú megfélemlítés és kényszerítés aktusai” - áll a kínai pénzügyminisztérium közleményében.

Az éleződő vita épp azt a bizonytalanságot erősíti, amely az április elején kezdődött olajár-csökkenés egyik fő oka volt.

Jöhet a 40 dolláros olaj?

Tekintettel arra, hogy a kereskedelmi háború jelentősen visszavetheti a világgazdaság növekedését, a Goldman Sachs várakozásai szerint az olajkereslet a tavalyi év vége és 2025 vége között mindössze napi 300 ezer hordóval nő majd.

A Goldmann elemzői elmúlt egy hónapban összesen napi 900 ezer hordóval csökkentették a 2026 negyedik negyedévét érintő keresletnövekedési előrejelzésüket az USA és Kína közötti vámháború fokozódása miatt.Az alacsony olajárak egyik legnagyobb vesztese Oroszország, mivel az energiahordozók exportja az egyik fő bevételi forrásuk. Náluk a teljes állami költségvetés bevételeinek mintegy 30 százalékát az olajeladások teszik ki.

A Goldman szerint az árak még sokkal tovább is eshetnek, ha az OPEC úgy dönt, hogy feloldja a 2023-ban elfogadott termelési korlátokat. Egy ilyen forgatókönyv esetén a Brent nyersolaj ára 40 dolláros szintre eshet - becsülték a bank elemzői.

A Brent olaj hordónkénti ára az elmúlt egy évben

Forrás