Felpattant a forint, elhagyta a veszélyzónát
ElemzésekA hetek óta gyengülő forintárfolyam hétfőn egy éves mélypontra csökkent, azonban kedden hirtelen erősödni kezdett, így egy nap után visszatért a technikailag is megnyugtató szintre.
Január elején gyengülő trend kezdődött a forint árfolyamában: ennek kezdetén magyjából 378 forintot ért az euró. Az MNB januári kamatdöntése előtt már 390 volt az árfolyam, azonban akkor hirtelen emelkedés következett. Ez azonban átmeneti volt, majd a 383-389 közötti sávban alakult ki az egyensúly pár hétig.
Egy napra kukkantott ki
A februári kamatdöntés után ezúttal gyengülés indult, amely fel is gyorsult olyannyira, hogy hétfőn az árfolyam át is lépte azt a fontos szintet, ami kétszer is megállította a gyengülés az elmúlt év folyamán 395-ös eurónkénti értéknél. A forint így tavaly március óta, vagyis egy éve a leggyengébb szintet érte el és ott is zárta a hétfői napot, ami a technikai elemzés szabályai szerint aggasztó volt, mivel megnyitotta a további gyengülés lehetőségét.
Euró/forint, egy év. Forrás: stooq.com
Kedden délután azonban hirtelen gyors erősödést indult, az árfolyam visszatért a bázisba, így az abból való kilépés egyelőre csak egy napos volt. Ha a kedden indult folyamat kitart, a veszély elhárult: az utóbbi egy évben kialakult sávban maradhat az árfolyam, ami bizonyos mértékű stabilitást jelentene, a korábbi gyengülő trend megtörését megerősítve.
Szárnyaló lengyel deviza
Az elmúlt időszakban látott gyengülés kizárólag a forintot érintette régiónkban: egyetlen másik uniós önálló valuta sem követte, sőt, a lengyel zloty még erősödött is, a forinthoz viszonyítva egyenesen örökös csúcsot ért el.
Zloty/forint, egy év. Forrás: stooq.com
Bőséges devizatartalék
Makrogazdasági alapja a forint gyengülésnek nem volt, a fizetési mérleg immár kiegyensúlyozott, emellett nagy összegű euró érkezett az uniós források által, de azt vélhetően a jegybank váltotta át, ennek köszönhetően a devizatartalék eddigi legmagasabb szintjére, 46 milliárd euróra emelkedett.