Fillérekből is lehet utazni Európában – a legolcsóbb város itt van a térségünkben

Elemzések2024. júl. 6.D.J.

A budapesti árak töredékéért is lehet gyönyörű városokban turistáskodni a kontinensen.

Ha a nyakunkba vesszük a világot szembesülni fogunk vele: szinte mindegy hova megyünk, előbb-utóbb magyarokba fogunk botlani. Azt, hogy szeretünk világot látni a számok is igazolják. Tavaly például a KSH adatai szerint a magyarok 21 millió külföldi útra kerítettek sort, amelyek alatt 1584 milliárd forintot költöttek el.

Szerencsére külföldre menni ma már nem luxus. Pláne, ha jól választjuk meg az úticélunkat.

A brit Post Office minden évben készít egy összeállítást arról, hogy hol ér a legtöbbet a pénzünk. Sorra veszik, hogy ha egy tipikus úton veszünk részt, ahol eszünk-iszunk és felkeressük a fő látványosságokat, akkor a kiemelt, minőségi úticélok között hol jár a legjobban a pénztárcánk. Mutatjuk az idei hatos ranglistát.

6. Riga (Lettország)

Találunk itt egykori Zeppelin léghajóhangárokba települt piacot, kacskaringós sétálóutcákat, zöldellő parkokat, méghozzá úgy, hogy a litván fővárosban még a 4 csillagos szállodák is olcsóbbak a szokottnál.

Miközben a központ csodaszép, nincs úgy zsúfolásig tele, mint Nyugat-Európa városai.

Még az Európai Unió legmagasabb tornya is itt található: a 368 méteres építmény világszinten is bent van a top 20-ban.

5. Athén (Görögország)

A Post Office összeállítása alapján a budapesti árakhoz képest majdnem 10 százalékkal olcsóbban lehet turistáskodni az európai civilizáció bölcsőjében.

Athén nem igazán szorul rá a reklámozásra: már tavaly is többen keresték fel, mint a COVID előtti esztendőben, ezzel pedig sikerült is új rekordot beállítani.

Aki már kigyönyörködte magát az olyan ókori csodákban, mint az Akropolisz, Dionüszosz színháza vagy Zeusz temploma, és egy kis fürdőzésre vágyik az Athénban teljesen ingyen még strandolhat is.

4. Krakkó (Lengyelország)

Nincs másik olyan város Lengyelországban, ahol ennyi műemléki épület lenne, mint Krakkóban. A belvárosi utcák mintha csak egy képeslapról másztak volna le. Nem csoda, hogy ennyi a pompa: Krakkó több száz éven át volt főváros és királyi székhely.

Itt szemügyre lehet venni a múlt néhány egészen meglepő emlékét is: a fő téren álló Mária-templom bejáratánál például egy nyakbilincs látható, amellyel a bűnösöket kötötték ki a bazilikához.

De Krakkóban még a középkori városfalnak is megmaradt néhány része, köztük egy lenyűgöző héttornyú erődítmény is.

3. Lille (Franciaország)

A listán mindössze két nyugat-európai város szerepel. Felmerülhet a kérdés: mit tud Lille? Hogyhogy megfizethető maradt úgy is, hogy ez Franciaország negyedik legnagyobb városa? A Budapest méretű Lillét egyelőre elkerülte a turisták hada, pedig látnivalókban nem szenved hiányt.

Úgy is szokták ajánlani: aki festői francia várost akar látni, de nincs pénze Párizshoz az nyugodtan menjen inkább Lillébe.

A flamand stílusban épült fenséges épületek mellett többek közt a sörkultúrájáról is híres. Több főzde is működik a közelben.

Lille óvárosa (Forrás: Shutterstock)

2. Lisszabon (Portugália)

Mivel a portugál gazdaság nem áll a legstabilabb lábakon ezért viszonylag olcsó az élet az Atlanti-óceán partján. Turistaként ez óriási lehetőség. Hisz Lisszabon valaha egy óriási birodalom központja volt és mára ugyan jelentőségét elvesztette, a régi aranykor emlékei szinte minden sarkon ott magasodnak a város központjában.

A tündérmesébe illó Belém-toronytól, a robosztus Szent György váron át a romantikus Alfama negyedig bőven van mit nézni, csak bírjuk lábbal a sok sétálást.

1. Vilnius (Litvánia)

Ha például Varsóhoz hasonlítjuk akkor a vilniusi árak majdnem harmadával olcsóbbak, de a budapestiektől is jóval elmaradnak, legalábbis a Post Office elemzése szerint, amely arra jutott, hogy

idén a kiemelt turistacélpontok közül a litván főváros a legolcsóbb.

A balti államok közül Litvánia van hozzánk a legközelebb: Vilnius pedig az egyik legjobb állapotban megmaradt barokk város az egész kontinensen.

Vilnius központja (Forrás: Shutterstock)