Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Fontos helyről kapott gazdaságpolitikai javaslatokat a kormány

Elemzések2023. dec. 13.Sz.A.

Pontokba szedte a Közgazdász Vándorgyűlésen elhangzottak legfontosabb javaslatokat a Magyar Közgazdasági Társaság, amely a tanulságokat a gazdaságpolitika döntéshozóinak figyelmébe ajánlja.

A tanácskozáson 150 szakember - köztük Matolcsy György jegybankelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter, Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter, valamint bankárok, egyetemi professzorok, vállalatvezetők - osztották meg  gondolataikat annak érdekében, hogy hazánk fenntartható módon tudjon fejlődni.

Ezekből válogattuk össze a legfontosabb pontokat:

- A gazdaságpolitikai döntéshozatalban világszerte egyre fontosabb szerepet kapnak a GDP-n kívüli mutatók. A GDP mellett nagyobb figyelmet kell fordítani a fenntartható jóllétet komplex módon mérő indexekre.

- Az infláció letörése kiemelt feladat, és helyes az a törekvés, hogy az infláció év végére az egyszámjegyű tartományba kerüljön. Ez azonban csak köztes cél lehet az árstabilitás felé vezető úton.

- Ennek érdekében a gazdaságpolitika döntéshozóinak együtt kell működniük, összehangoltan kell az optimális utat megtalálniuk. Az infláció csökkentése és a gazdasági növekedés helyreállítása nem egymást gátló, hanem egymást segítő tényezők.

- Nem tesz jót hazánknak a gazdaságpolitikai ágak egyet nem értése.

- A termelés és versenyképesség terén elmaradásaink vannak, ezért törekedni kell a belső erőforrások minél hatékonyabb kiaknázására és a magasabb hazai hozzáadott érték megteremtésére.

- A külföldi befektetések állami támogatásánál minden esetben meg kell vizsgálni az adandó támogatás megtérülésének valószínűségét, mértékét és idejét.

- Helyre kell állítani a költségvetési egyensúlyt, az államadósság-rátát pedig csökkenteni kell az Alaptörvényben előírt szinthez.

- A támogatott, olcsó vállalati hiteleket koncentráltabban kellene nyújtani, például fókuszálva a termelékenységet növelő, illetve az energiafelhasználást hatékonyabbá tévő beruházásokra.

- A következő 7 évben egy digitalizációs szintugrást kell elérni ahhoz, hogy az összes fizetési tranzakció kétharmada már elektronikus legyen. A digitalizáció hozzájárul a versenyképességhez és az adóbevételek növekedéséhez.

- A Neumann János Program céljai között szerepel, hogy az innováció tekintetében 2030-ra az EU legjobban teljesítő tíz országa közé kell kerüljünk. Ehhez elengedhetetlen a humán tőke megfelelő fejlesztése és a tanári pályára való ösztönzés.

- Ha ki szeretnénk lépni az összeszerelő ország sztereotípiájából, akkor támogató környezetet, és innovációs kultúrát kell teremteni.

- A Magyarországon belüli területi különbségek nem csökkentek érdemben, és egyes régiók már a térség országainak régióihoz képest is lemaradtak.

- A nagy területi különbségek visszafogják az ország egészének versenyképességét.

A jövőben a fejlesztéspolitikai tervezés során a városi térségekben való gondolkodás lesz kiemelten fontos.