Három gyár lódíthatja be a magyar gazdaság növekedését
ElemzésekA BMW, a BYD és a CATL üzemeinek a hozzáadott értéke 2030-ra több mint a GDP 2 százalékát teheti ki – derült ki az MNB friss Inflációs Jelentéséből.
Novemberben a fogyasztói árak éves összevetésben 3,7 százalékkal nőttek. Az infláció 2025 januárjáig tovább emelkedik, és a jegybanki toleranciasáv felett alakulhat – derült ki az MNB legújabb Inflációs Jelentéséből, melynek a fő üzenetei között szerepel, hogy:
- Az infláció átmeneti emelkedése után a dezinflációs trend 2025 első negyedéve során indul újra. 2026 elején tartósan visszatérhet a 3 százalékos jegybanki célra.
- A gazdasági növekedés 2025 közepétől széles bázison gyorsul. A fogyasztás mellett a bővülést támogatja a külső konjunktúra várt javulása, az új kapacitások termelőre fordulása és a kormányzati programok is.
- A konjunktúra javulása ismét feszesebbé teszi a munkaerőpiacot, így a reálbérek dinamikus emelkedése fennmarad.
A Jelentés hangsúlyozza: a beruházások idei jelentős visszaesését követően a beruházási ráta nominális és reál értelemben is stabilizálódik. 2025-től elsősorban a magánszektor fejlesztéseinek köszönhetően újraindulhat a beruházások bővülése.
A vállalati beruházások volumene 2025-től bővülhet
Az MNB-nél azt is külön megvizsgálták, hogy milyen hatása lesz a nagyberuházások termelésbe állásának.
2025-ben a tervek szerint három nagy külföldi közvetlentőke beruházás is megkezdi termelését hazánkban. Az autóipari beruházások közül a 2018-ban bejelentett debreceni BMW és a 2023-ban bejelentett szegedi BYD gyár, míg az akkumulátoripar területén a 2022-ben bejelentett debreceni CATL gyár kezdheti meg működését.A foglalkoztatottak száma fokozatosan emelkedhet a termelés felfutásával párhuzamosan. 2025-ben 7,3 ezer fő közelében alakulhat a három gyárban összesen foglalkoztatottak száma, amely az MNB becslése szerint 2029-re éri el maximumát, mintegy 24 ezer főt.
2026-ban mintegy 0,8 százalékponttal emelheti a GDP növekedését a három gyár termelése, amely 2025-ben 0,6, 2026-ban pedig 0,8 százalékponttal emelheti a GDP növekedési ütemét a közvetett hatásokat is figyelembe véve. Ugyanakkor, ahogy a gyárak termelése fokozatosan eléri a tervezett kapacitást, úgy a GDP növekedését befolyásoló hatásuk is egyre csökken 2026 után. 2030-ra több mint 2 százalékát teheti ki a GDP-nek az új gyárak hozzáadott értéke.