Hogyan hat az árfolyamokra az új vámháború?
ElemzésekDonald Trump megválasztását követően számos forgatókönyv, elemzés készült előzetesen a bevezetendő vámmértékekről, illetve azok gazdasági hatásairól.
A beiktatást követően már lehetett látni, hogy szerencsére az extrém forgatókönyvek elkerülhetőek lehetnek, mivel azok potenciális negatív hatásait a Trump-adminisztráció is felmérte. Korábban 60 százalékos kínai vámmal, és 10 százalékos, minden országra kiterjedő, univerzális vámmal is fenyegetett Trump. Ezek hosszabb távon is 0,5-1,0 százalékkal vetették volna vissza az amerikai GDP-t, és jelentős többletinflációt okoztak volna.
Az első hivatalos bejelentések február elején történtek, Mexikóra és Kanadára 25-25 százalékos, Kínára 10 százalékos vámot vetett ki az amerikai elnök, majd 2 nappal később bejelentette, hogy a mexikói és kanadai vámokat 30 napra felfüggeszti.
A tárgyalásokon sikerült megállapodni a mexikói és kanadai elnökkel, hogy erősítik a határőrizetet, ezzel akadályoznák meg a fentanil beáramlását az Egyesült Államokba.Jól látható, hogy Trump mögöttes céljainak érvényesítése érdekében veti be a vámokat, és nagy valószínűséggel a legtöbb országgal meg tud majd állapodni a vitás kérdésekben. A következő hetek, hónapok kulcskérdése lesz a Kínával és az Európai Unióval történő tárgyalások kimenetele.
Előbbi szinte azonnal válaszintézkedéseket jelentett be, és a Kereskedelmi Világszervezethez fordult jogorvoslatért. Az EU-val szemben 10 százalékos vámot lengetett be az amerikai elnök, melyet várhatóan akkor fog mérsékelni vagy eltörölni, amennyiben az Európai Bizottság vállalja, hogy nagyobb mennyiségben vásárol amerikai energiahordozót és fegyvereket. Ennek megoldása érdekében valószínűleg tagállami vállalásokra is szükség lesz, mivel a közös uniós földgázbeszerzési platform a vásárlások csak elenyésző részét fedi le.
A befektetők mindig hajlamosak az extrém forgatókönyveket árazni, ennek volt köszönhető a dollár közel 10 százalékos erősödése az euróval szemben, melyre az amerikai jegybank is ráerősített, amikor decemberben kijelentette, hogy nem lát további kamatvágásra teret.
Várakozásom szerint ez a nyomás a következő hónapokban enyhülhet, amint kezd körvonalazódni, hogy hosszú távon milyen mértékű vámterhelésre lehet számítani az Egyesült Államok részéről, és azok milyen tartós válaszintézkedéseket hozhatnak. Jelenleg a piaci szereplők mindössze 40 bázispontos Fed-kamatcsökkentést áraznak az idei évre, ami 1-2 kamatvágást jelentene.
Ez a pesszimizmus is oldódhat a következő hónapokban: nem zárható ki, hogy végül 3 alkalommal is kamatot tud vágni a Fed, az első lépésre a második negyedév végén vagy a harmadik negyedév elején kerülhet sor.
Ennek nyomán az euró-dollár árfolyamában is fordulatot várnék, bár rövid távon egyáltalán nem lehet kizárni a paritás elérését, amennyiben lesz néhány nagyobb, fenyegető bejelentés Trump részéről.Ezt követően azonban lassú emelkedés jöhet, és az év végére 1,05 körül lehet az euró-dollár árfolyama.