Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Hogyan hatnak az amerikai vámok a magyar gazdaságra?

Elemzések2025. márc. 29.Sz.A.

Az új amerikai vámok közvetetten és közvetlenül a hazai GDP 2,9 százalékát érintik, a német gazdaságra gyakorolt hatás miatt is - derül ki az MNB Inflációs Jelentéséből. A Deloitte számításai szerint az USÁ-ba irányuló német autóexport harmadával csökkenhet, amit mi is megérzünk.

Az emelkedő vámok a hazai gazdaságra közvetve a beszállítói láncokon keresztül is hatnak. A hazai kibocsátást a vámok nemcsak közvetlenül, hanem közvetve is érintik - derül ki az MNB Inflációs Jelentéséből.

A német, a kínai, mexikói és kanadai kereskedelmi kapcsolatokon keresztül, másrészt a hazai exportálók beszállítói felé is lecsökkenhet a kereslet. Magyarország a teljes hazai kibocsátás közel két százalékát exportálja közvetlenül az USA-ba. (A Deloitte számításai szerint az Amerikába irányuló német export harmadával eshet vissza a 25 százalékos vámemelés miatt.)

Amennyiben a termelési láncokon keresztül figyelembe vesszük a beszállító ágazatok első körös közvetett exportját is, akkor további egy százalékponttal magasabb a vámokkal érintett hazai kibocsátás mértéke. Ezzel a hazai kibocsátás amerikai exportkitettsége (2,9 százalék) kis mértékben meghaladja az EU átlagát (2,5 százalék), és összességében a hetedik legnagyobb az EU gazdaságai közül.A hazai GDP alakulása szempontjából releváns ágazati hozzáadott értéket tekintve jelentősen eltér az egyes hazai ágazatok kitettsége.

Ha a magyar ágazatok hozzáadott értékét vizsgáljuk az amerikai végső felhasználásban, akkor a leginkább kitett ágazatok között szerepel az akkumulátorgyártást is magában foglaló villamos berendezések gyártása (10,0 százalék) és a hazai iparban legnagyobb súlyú járműgyártás (9,4 százalék). Ezeken kívül jelentős az egyéb gépek (9,6 százalék), a számítógép és elektronikai termékek (8,6 százalék) érintettsége is.

A hozzáadott értéket tekintve tíz legnagyobb kitettségű ágazat között két szolgáltató ágazat is szerepel: a tanácsadói tevékenységeket magában foglaló szakmai és tudományos szolgáltatások ágazat (7,8 százalék), illetve az adminisztratív tevékenységek ágazat (4,5 százalék) is.

- A vámok bevezetésével, mértékével és hatásaival kapcsolatban erősek a bizonytalanságok.

- A tervezett vámok köre, mértéke és időpontja több alkalommal változott a bejelentések során, a végső hatásokat pedig erőteljesen befolyásolják a kereskedelmi partnerek válaszlépései.

- Az Egyesült Államokban nemzetközi összevetésben alacsony az import súlya, 2023-ban az éves GDP-nek mindössze a 13,9 százalékát tette ki az import. Ugyanez az arány a Kína esetében 17,6 százalék.

- Összehasonlítva más fejlett gazdaságokkal, az Egyesült Államok esetében mért külkereskedelmi deficit magasnak számít: Franciaországban a GDP 0,7 százalékát, míg az Egyesült Királyságban 1,0 százalékát tette ki a külkereskedelmi deficit.

- Az USA esetében a hiány az áruexport esetében jelentkezik, míg a szolgáltatásoknál a GDP 1,0 százalékát kitevő többlet látszik 2024-ben.

- Az első Trump-adminisztráció által 2017-2018 között kivetett vámok hatása mérsékelt volt. Ennek oka az lehetett, hogy a mostaniakkal ellentétben ezek az intézkedések célzottan, bizonyos iparágakat és termékeket érintettek: első körben a napelemeket és mosógépeket, majd az acélt és alumíniumot.- Fontos különbség továbbá, hogy ezeket több hullámban vezették be és számos ország átmeneti mentességet kapott.

- Az EU az Európai Bizottság tájékoztatása szerint április közepétől összesen 26 milliárd értékű amerikai importra vet ki vámokat.

- A Bloomberg számításai alapján még a legenyhébb forgatókönyv megvalósulása is a 60-as évek közelébe, míg a vizsgált legnagyobb emelés egészen a múlt század első évtizedének szintjére emelné az átlagos vámszintet az Egyesült Államokban.

- Az intézményi és elemzői előrejelzések alapján az USA-ban és az exportőröknél is negatív GDP-hatás érvényesülhet rövid távon.