Az ukránok váratlan támadást hajtottak végre - Betörtek Oroszországba
HírekEz történt az ukrán háború 1129-dik napján:
- Orosz katonai bloggerek szerint az ukrán erők betörést hajtottak végre az oroszországi Belgorod régióban, miközben a kijevi csapatok kezdik elveszíteni a hatalmukat az Oroszországgal szomszédos kurszki területen. Több orosz katonai tudósító pénteken arról számolt be, hogy az ukrán csapatok Belgorod belsejében vannak, és harcokat vívnak az ottani orosz erőkkel. Sem Kijev, sem Moszkva nem erősítette meg a jelentéseket, bár az orosz védelmi minisztérium 10 nappal ezelőtt közölte, hogy erői öt ukrán kísérletet hiúsítottak meg arra, hogy átnyomuljanak a határon Belgorodnál. Eközben az ukrán hadsereg pénteken közölte, hogy légiereje csapást mért egy határállomásra az oroszországi Brjanszk régióban, megsemmisítve a katonai infrastruktúrát egy olyan területen, amelyet drónkilövések helyszíneként azonosított.
- Egy tömeges orosz dróntámadás négy embert megölt, 19-et megsebesített és nagy tüzet okozott egy szálloda- és étteremkomplexumban, valamint más épületekben a délkelet-ukrajnai Dnyipro városában - közölte a regionális kormányzó.Az áldozatok száma valószínűleg emelkedni fog, a sérültek közül háromnak súlyos az állapota.- Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy Ukrajna nem fogad el semmilyen ásványi jogokkal kapcsolatos megállapodást, amely veszélyezteti integrációját az Európai Unióval, de korai lenne még ítéletet mondani a Washington által javasolt, drámaian kibővített ásványi anyagokkal kapcsolatos megállapodásról. Az ukrán elnök elmondta, hogy Kijev jogászainak át kell nézniük a tervezetet, mielőtt többet mondhatna az amerikai ajánlatról.
Azt is elmondta, hogy Kijev nem ismeri el hitelként a múltban nyújtott több milliárd dolláros amerikai támogatást, bár azt nem mondta, hogy ez a követelés szerepel-e a kormány egyik vezető tisztségviselőjéhez eljuttatott legutóbbi tervezetben. Zelenszkij szerint a szöveg „teljesen különbözik” egy korábbi keret-megállapodástól, amelyet Donald Trump amerikai elnökkel akart aláírni, mielőtt a Fehér Házban folytatott megbeszéléseik televíziós összecsapásba torkolltak.
- Vlagyimir Putyin megismételte felhívását, hogy Ukrajnában „átmeneti kormányzatot” kell létrehozni, hogy új választásokat lehessen tartani - lényegében Volodimir Zelenszkij megbuktatását sürgetve -, és fogadkozott, hogy az orosz hadsereg „végez” az ukrán csapatokkal. Zelenszkij azonban elutasította Putyin felhívását, mint a békemegállapodás késleltetésére irányuló legújabb trükkjét. António Guterres, az ENSZ főtitkára pedig azt mondta, hogy Ukrajnának legitim kormánya van, amelyet tiszteletben kell tartani.
- Donald Trump januári hivatalba lépése óta tűzszünetet sürget,
és mégis, ezekkel a tárgyalásokkal párhuzamosan Ukrajnában felerősödtek a harcok, és még több civilt ölnek és sebesítenek meg
- mondta Volker Turk pénteken az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának ülésén. „Az idei év első három hónapjában az áldozatok száma 30 százalékkal magasabb volt, mint a tavalyi év azonos időszakában”.
- Az EU mezőgazdasági biztosa elmondta, hogy az EU arra számít, hogy a Kijevvel júniusban lejáró kereskedelmi megállapodás újratárgyalásakor csökkenteni fogja az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek behozatalát.
- A Nemzetközi Valutaalap pénteken közölte, hogy igazgatótanácsa befejezte azt a felülvizsgálatot, amely lehetővé teszi, hogy 400 millió dollárt folyósítsanak Ukrajnának, amelyet költségvetési támogatásra lehet irányítani. Az IMF szerint Ukrajna gazdasága a kihívásokkal teli körülmények ellenére is rugalmas maradt, ugyanakkor hozzátette, hogy az ukrán gazdasági növekedés - amely a tavalyi év második felében lelassult - 2025-ben tovább lassul a szűk munkaerőpiac és az energetikai infrastruktúrát ért támadások miatt.