Ilyen lehet Gáza elözönlése

Elemzések2023. okt. 11.F. T.

Köszöbön áll a Gázai övezetet uraló Hamász terrorszervezet elleni izraeli szárazföldi invázió. Sok idő nincs, elsősorban a civil lakosság helyzete miatt. Hogyan zajlik vajon a hadművelet?

Izrael a szonbaton indult terrortámadás után gyorsan összegyűjtötte és a Gázai övezet közelébe telepítette 300 ezres hadseregtét. A behívottak azonnal mentek, a külföldön lévőkért, legyenek azok ott dolgozók vagy turisták, repülőgépeket küldtek, és mindenki lelkesen jött: az örökké fenyegetett államban nemigen akar senki meglógni a katonai szolgálat elől.

Gyors lesz és alapos

A szárazföldi támadás, a terület teljes átvizsgálása elkerülhetetlen és nem is várhatnak már vele sokat. Ha nem eellenőriznek minden négyzetmétert a felszínen, a házakban és a föld alatt, maradhatnak terroristák és hadianyagok, ha pedig elhúzódik a művelet megkezdése, az övezet civil lakosai kerülnek lehetetlen helyzetbe, élelem, ivóvíz, gyógyszerek és minden más alapvető szükségleti cikk és ellátás híján.

Városostrom sok volt már a modern történelemben, sőt, csak a 21. században is, elég csak az Iszlám Állam felszámolására vagy az orosz-ukrán háborúra gondolni. Itt most kisebb ellenséges erő lesz, mint az említett helyeken, néhány ezer, esetleg tízezer harcos, akiket már a légicsapások és ágyúzások során igyekeznek megsemmisíteni.

Ami nagyobb kihívás lehet, hogy a terroristák álcázzák magukat: civilnek mutatkoznak, így különösen fontos és egyben sok áldozattal járó feladat lehet a civilek, különösen a férfiak ellenőrzése. Ebben a harcban, szemben a hagyományos háborúkkal, roppant nehéz lesz meghatározni, ki az ellenség.

Összetett művelet

A feladat így többrétegű: minden hadianyagot, vagy annak gyártására alkalmas eszközt meg kell semmisíteni, minden terroristát elfogni vagy megölni, a terrorszervezet minden vezetőjét, kulcsemberét felkutatni, mindezt úgy, hogy a saját veszteségek minimálisak legyenek és a civileket is megkíméljék a lehetőségekhez képest, majd az átvizsgált, megszállt területeken megszervezni ellátásukat.

A szombati kudarc után most megmutathatja a hírszerzés, mit tud: be tudják-e előre azonosítani, hol tartózkodnak a legveszélyesebb terroristák, hol vannak alagutak, fegyverraktárak, hol tárolnak kommunikációs eszközöket és minden mást, amit felhasználnak a támadásoknál.

Ha ezek helye ismert, eleve célzott lehet a művelet: persze az ellenség megpróbálja áthelyezni, elrejteni az eszközöket.

Ezért lényegében elkerülhetetlen, hogy minden egyes lakásba, épületbe benézzenek, és ahol ellenállásba ütköznek, nincs idő válogatni az eszközökben, még akkor sem, ha civilek, esetleg épp az izraeli túszok vannak jelen. A terroristák nyilván sok helyen élő pajzs mögé bújnak, ártatlanok mögé, de vélhetően az izraeli hadsereg minden egységénél lesz olyan speciális csapat, akik erre a helyzetre specializálódtak.

Nincs kompromisszum

A művelet tehát mindenre kiterjedő lesz, és vélhetően óriási áldozatokkal fog járni. A civil lakosságot biztonságosabb helyre vagy akár Egyiptomba menekíteni nehéz, ráadásul mindenkit át kell vizsgálni, miután a terroristák ilyenkor a tömeg közé bújnak.

Végül a hadműveletet nem lehet lezárni akkor, ha mondjuk a Hamász formálisan megadja magát, hisz nyilvánvalóvá vált, hogy nem lehet nekik hinni, a szervezet minden katonai képességét fel kell számolni, és ebben vélhetően semmilyen kompromisszum nem lesz. Mindenki akkor jár a legjobban, ha a művelet minél gyorsabban lezajlik.

Hogy utána mi következik, hogyan biztosítják, hogy semmilyen támadó képesség ne alakuljon ki újra, az még a jövő nyitott kérdése.