Irán túllőtt a célon - magára haragította az egész világot

Elemzések2024. jan. 19.F. P.

Most már egyértelműen Irán lépett elő az izraeli konfliktus főszereplejővé: nem elég, hogy az általa felheccelt huszi terroristák elvágják a világ legfontosabb hajózási útvonalát, még rakétákat is lő szomszédaira, ezen belül elég merészen még az atomfegyverrel rendelkező Pakisztánnal is kikezdett.

Irán most már az epicentruma a közel-keleti válságnak, és már az sem zárható ki, hogy a kirobbantásában is komoly szerepet játszott: segíthette az október 7-ediki, szokatlanul és teljesen értelmetlenül brutális, civilek elhurcolásával, megerőszakolásával, családok, gyerekek lemészárlásával járó Hamász-terrorakciót.

Kinek állhatott érdekében a mészárlás?

Eleve furcsa volt, hogy ilyet hajtanak végre, hisz semmilyen értelmezhető célt nem lehet elérni ilyan vadállati kegyetlenkedéssel, azt viszont igen, hogy a saját létük megszűnjön az érintett területen. Politikai és katonai vezetőik biztosan mérlegelték a várható reakciókat, és nyilván nem zárták ki, hogy Izrael a megsemmisítésük mellett dönt a Gázai övezetben.

Öngyilkos egyedi akciókat ugyan szoktak elkövetni az ilyen terrorszervezetek, de hogy

magát az egész szervezetet egy öngyilkos háborúba vigyék, annak nincs értelmezhető logikája.

Annak viszont már lehet, hogy külső szereplő, ebben az esetben Irán rángatta bele őket, éberségüket kijátszva, vagy valamilyen irreális ígérettel. Még az sem kizárt, hogy a legfelsőbb vezetőknek el sem mondták a valódi célt, azt csak a konkrét műveletet irányítók ismerték.

Mi lehet Irán célja?

Mindenesetre egyre fokozódik Irán szerepe: a Hezbollah terrorszervezetet is ő támogatja, de azt valószínűleg nem tudta bevonni egy öngyilkos küldetésbe. Ott vannak viszont még a huszik, akiket látszólag bármire rá lehet venni, és mire sikerül őket megfékezni katonai eszközökkel, meglehetősen sok kárt okoznak.

Hogy ettől mit remél a perzsa állam, megint csak rejtélyes, ahogy a területén elkövetett öngyilkos merényletek héttere is, melyekben közel 100 ember halt meg, nem beszélve az arra adott, három országra mért iráni válaszcsapásokról. Irán úgy viselkedik, mintha valami adú ászt tartogatna (mondjuk egy elkészült atomfegyvert), különben teljesen értelmetlennek tűnik az egész. Ha a világ nagy részét ellenségévé teszi, mire megy vele?

Csak ellensége marad

Márpedig a Szuezi-csatorna felé vezető útvonal elzárásával nem csak a nyugatnak árt, hanem Kínának, de még Oroszországnak is, emellett Indiának és lényegében Ázsiában is mindenkinek, akinek fontos az áruszállítás ebben az irányban. Emellett rakétát lőni az egyébként részben eddig Iránnal baráti Irakra és Szíriára, különösen azok kurdok lakta részeire: az ellenségek körének tovább bővítése.

Végül még a szomszédos Pakisztánt is rakétákkal támadni, amely atomhatalom: már-már orosz rulett.

Még az ukrajnai háború miatt szorult helyzetben lévő Oroszország is csak kényszerből, ha fegyvereket szerezhet tőle, miközben a tengeri útvonalra neki is égető szüksége lenne többek között gabonaexportjához és megmaradt olajexportjához. A perzsa államnak így csak a két terrorszervezet marad: a Hezbollah és a huszik, akik kellemetlenkedni sokat tudnak, de ha akár több nagyhatalomnak is elfogy a türelme Iránnal szemben, és komoly fellépésre szánják el magukat, akkor ezekkel semmire nem megy.