Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Itt él a legtöbb háromgyerekes édesanya - Regionális és fővárosi kerületi bontás

Elemzések2020. márc. 9.HP

Ha a 3 gyermekes édesanyák élethosszig tartó személyi jövedelemadó (szja) mentességet kapnának, az évente több mint 110 milliárd forintot hagyna a családok zsebében.

A növekedés.hu kérdésére még korábban Izer Norbert, adóügyekért felelős államtitkár elmondta, hogy a költségvetésnek évente 110 milliárd forintba kerülhetne, ha kiterjesztené a Kormány a 3 gyermekes anyák számára is az élethosszig tartó személyi jövedelemadó (szja) mentességet

A fent említett 110 milliárd forintos becslés már egy nettó összeg, azaz tartalmazza az intézkedés hatására növekvő fogyasztási adóbevételeket. Következésképpen a 3 gyermekes családoknak évente 110 milliárd forintot is meghaladó összeg maradhatna a zsebében az szja mentességen keresztül.

Országszerte nagyságrendileg 187,5 ezer olyan 3 gyermekes édesanya él, aki gazdaságilag aktív, azaz dolgozik. Hazánk egyes régióiban az alábbi ábra szerint oszlik meg a potenciálisan érintettek köre.

Forrás: KSH

Budapesten több mint 22 ezer foglalkoztatott 3 gyermekes édesanya él. Számuk kerületenként jelentősen eltér.

3 gyermekes dolgozó édesanyák száma, Budapest kerületei szerint

Forrás: KSH

100 százalék

Orbán Viktor évértékelő beszédében elmondta, hogy a szülés utáni első félévben ma az anyák az előző évi átlagkeresetük 70 százalékát kapják. Ezt 100 százalékra kellene emelni, és akkor a szülést követő első félévben több pénzhez jutnának, mintha nem szültek volna.

Ha számításba vesszük a nők 332 700 forintos bruttó átlagkeresetét, a szülés utáni első félévben járó csecsemőgondozási díjat (CSED), a 89-90 ezer körüli éves születésszámot, akkor egy meglehetősen durva becslés alapján 20 milliárd forintos többletkiadást jelenthet a kormánynak a fenti intézkedés bevezetése.

Az állami kiadásokat azonban itt is mérsékelnék az intézkedés hatására növekvő fogyasztási adóbevételek. A kalkulációt torzítja, hogy nem mind a 90 ezer édesanya dolgozik teljes munkaidőben, sőt egy részük munkanélküli, más részük pedig nem jogosult a CSED-re.

Teljes bölcsődei ellátás megvalósítása

A kormány korábbi bejelentése alapján a 2019-ben számolt 50 ezer bölcsődei férőhelyet 2022-ig 71 ezerre növeli.

Jelenleg nagyságrendileg 300 ezer olyan kisgyermek él Magyarországon, akiket potenciálisan be lehetne íratni bölcsődei ellátásba. A gyakorlatban ugyanakkor a szülők és nagyszülők is nevelik a gyermekeiket, így valójában nincs szükség ennyi férőhelyre. Arra viszont mutatkozik igény, hogy a férőhelyek száma tovább növekedjenek, ami egyúttal segítené az édesanyák visszatérését a munkaerőpiacra.

Érdekesség, hogy a családpolitikai intézkedések hatására 2019 első 11 hónapjában közel 30 százalékkal növekedtek a házasságkötések a KSH adatai szerint.

Ez mindenképpen pozitívum, hiszen a házasságkötések magasabb száma a múltbeli tapasztalatok alapján magasabb születésszámot eredményez. A várhatóan megugró születésszámok ugyanakkor rövidtávon tovább súlyosbítják a munkaerőhiányt a kieső női munkaerő miatt. Utóbbi miatt is fontos a bölcsődék fejlesztése és az édesanyák munkaerőpiacra történő viszonylag gyors visszacsábítása.