Izraeli háború: rossz hír a nyugatnak, de máris van egy győztese a konfliktusnak
ElemzésekIrán sikeresen rendítette meg Izrael és az Egyesült Államok pozícióját a Közel-Keleten, még úgy is, hogy a palesztin konfliktusba egyelőre közvetlenül nem avatkozott bele.
Azóta, hogy a Hamász terrorszervezet katonái még október 7-én meglepetésszerű támadást intéztek Izrael ellen, a szakértők rendre hajtogatják: kizárt, hogy Irán keze ne lenne benne az akcióban. Tárik Meszár, az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet szakértője a növekedés.hu-nak például korábban azt mondta: „Képtelenség, hogy egy ekkora volumenű akciót a Hamász önmagában végre tudjon hajtani.”
Azóta több riport is megerősítette a feltevést. A Wall Street Journal például arról számolt be, hogy az iráni Iszlám Forradalmi Gárda tisztviselői augusztus óta együttműködtek a Hamásszal,
hogy előkészítsék Izrael határainak az áttörését.
Bár közvetlen katonákkal nem vesz részt a harcokban Iránnak egy valamit máris sikerült elérnie: az arab világ megint kezd elfordulni Izraeltől. Az Ábrahám-megállapodások legalább egy időre zátonyra futottak.
A szaúdiakon a világ szeme
Az Ábrahám-megállapodások célja az volt, hogy Izraelre ne úgy tekintsenek az arab országok mint egy betolakodóra, amelyet el kell törölni a térképről, helyette inkább partnert lássanak a zsidó államban. Közvetítőként Amerika is azon volt, hogy az arab országok elfogadják Izrael szuverenitását és sor kerüljön a teljeskörű diplomáciai kapcsolatok felvételére.
A sort az Egyesült Arab Emírségek és Bahrein kezdte: mindkét ország még 2020-ban kötött megállapodást Izraellel.
A remény az volt, hogy mindezzel a közel-keleti háborús tűzfészek lángjait kioltják és lerakják az alapjait egy sokkal szélesebb regionális koalíciónak. Amerika mindebben azért is érdekelt volt, mert azzal, hogy Izrael és az arab világ kezdett megbékélni egymással Iránt még jobban el tudták szigetelni és tompítani tudták Kína növekvő befolyását a régióban.
A nagy falat azonban még hátra volt. Hisz egyértelmű volt, hogy csak akkor lesz az „Ábrahám projekt” igazán sikeres, ha a legbefolyásosabb arab állam Szaúd-Arábia is megállapodást köt Izraellel.
A közeledés mindenesetre a mostani harcok előtt már elindult. Bár az mindig is egyértelmű volt, hogy a tárgyalások nem lesznek egyszerűek.
A szaúdiak ugyanis kemény feltételekhez kötötték a megállapodást: az USA-tól azt kérték, hogy adjon biztonsági garanciákat és segítse a szaúdi nukleáris programot. Emellett Izraeltől elvárták, hogy adjon engedményeket a palesztinoknak.
Az amerikai diplomaták remélték, hogyha Szaúd-Arábia megállapodik Izraellel, akkor több muszlim ország is követni fogja a példájukat.
Ám most, hogy Gázában egymást érik az izraeli légicsapások a békülési kedv alább hagyott.
A Bloomberg is beszámolt róla, hogy a szaúdiak már jelezték: az Ábrahám megállapodás előkészítését egyelőre felfüggesztették. Az sem segít, hogy Gázából sok ellentmondásos beszámoló érkezik a harcokról.
A Hamász szerint a napokban több száz emberrel végzett egy kórházat ért izraeli csapás. Bár Izrael állítja, hogy valójában a tragédiát az Iszlám Dzsihád okozta, a jordán külügyminiszter, Ayman Safadi szerint a Közel-Keleten szkeptikusak voltak a kórházi robbantás izraeli értékelésével kapcsolatban.
A világnak ezen a részén senki sem veszi be ezt a narratívát
- mondta Safadi az NBC Newsnak. "Az egyetlen módja annak, hogy az emberek más narratívát fogadjanak el, ha független nemzetközi vizsgálatot folytatnak a tragédiával kapcsolatban, amely kifogástalan bizonyítékokkal alátámasztja, hogy nem Izrael volt az elkövető"."
Annak, hogy nő a bizalmatlanság, Irán örülhet a leginkább. Így Izrael és vele együtt az Egyesült Államok befolyása meggyengülhet a régióban.