Jelentett az Erste - továbbra is óriási a kereslet a Babaváró hitelek iránt
ElemzésekA kockázati költségek levonása előtti működési eredmény növekedett a tavalyi évben – derült ki az Erste Bank 2020-as eredményeit bemutató online sajtótájékoztatóján. A fizetési moratórium, a Babaváró hitel és az NHP Hajrá hatására 13 százalékkal nőtt tavaly a hitelállomány.
Az Erste Bank 2020-ban csaknem 23 milliárd forint adózás utáni nyereséget ért el annak ellenére, hogy közel 27,5 milliárd forintra emelkedtek a kockázati költségek.
A járvány miatt magasabb szinten alakult ugyanis a bank céltartalékolása.
A működési bevételek 3,6 százalékkal 154,5 milliárd forintra nőttek. Ezen belül a nettó kamatbevételek 8,6 százalékkal, a díj- és jutalékbevételek pedig 3,9 százalékkal emelkedtek, a kereskedési és konverziós bevétel azonban 20,6 százalékkal csökkent.
A bank költség/bevétel mutatója minimálisan, 48,5 százalékra kúszott fel. A hitel/betét arány 65,3 százalékon áll, azaz bőven van még tér a hitelezés későbbi bővülése előtt.
A járványhelyzet hatására a bank sajáttőke arányos eredménye a 2019-es 15,9 százalékról 5,6 százalékra süllyedt. A nem teljesítő hitelállomány ráta a moratóriumnak köszönhetően alig emelkedett, 3,1 százalékot tett ki.
Koronavírus hatásai
A tavalyi egész éves eredményeken meglátszik a koronavírus hatása. Jelasity Radován az Erste Bank elnök-vezérigazgatója szerint a jelenlegi környezetben komoly érdem, hogy a bank március után folyósított hitelportfóliójának minősége kiváló.
Erre a hitelportfólióra már nem vonatkozik a hitelmoratórium.
A nem teljesítő hitelállomány ráta a 2019 végi 2,5 százalékról csupán 3,1 százalékra nőtt. A bank ugyanakkor arra számít, hogy idén a moratórium második ütemének kifutásával tovább emelkedhet a nem-teljesítő hitelek aránya.
A prudens banki gyakorlatnak megfelelően az Erste megképezte a járvány várható negatív hatásainak kezeléséhez szükséges tartalékot.
Az ügyfélhitelek állománya december végén12,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, ami részben a moratórium következménye. Az új hitelek kihelyezése lassult 2020-ban, de 2021-re fordulás látható.
Lakossági szegmens
Az újonnan folyósított jelzáloghitelek hitelek 11 százalékkal 96 milliárd forintra, míg a Babaváró hitelek 33 százalékkal 93 milliárd forintra emelkedtek 2020-ban egy év alatt.
A Babaváró hitelek iránti érdeklődés a járvány alatt is töretlen – mutatott rá Harmati László, a pénzintézet lakossági területért felelős vezérigazgató-helyettese.
A járványhelyzet hatására azonban harmadával csökkentek éves alapon a kihelyezett személyi kölcsönök, illetve 18 százalékkal mérséklődtek a kihelyezett mikro hitelek.
Forrás: Erste Bank
Digitalizáció
Az Erste-ügyfelek 56 százaléka már digitálisan aktív, a csak mobilbankot használók aránya nő a leggyorsabban.
Digitálisan aktív ügyfelek
Forrás: Erste Bank
Befektetési üzletág
Az Erste Befektetési Alapkezelő piaci részesedése 18,1 százalékra emelkedett a tavalyi évben a 2019-es 17,7 százalékról – fejtette ki Cselovszki Róbert, az Erste Befektetési Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Jelentősen, 20 százalékkal bővült továbbá a kezelt vagyon és betétállomány.
Az Erste-csoport által kezelt értékpapír-vagyon a 2020-as záróállomány alapján 2263 milliárd forintra ugrott. Az ügyfelek általánosságba véve válságállóak. A portfóliók építése prudens és kiegyensúlyozott módon zajlik.
Szintén kedvező, hogy a rendszeres befektetési megtakarítások aránya két év alatt duplázódott.
A rendszeres befektetések aránya az Erste Csoport lakossági ügyfelei esetében ennek ellenére alacsony Magyarországon.
Rendszeres befektetési megtakarítások régiós megoszlása
Forrás: Erste Bank
Vállalati üzletág
Szabados Richárd, a bank vállalati üzletágának vezetője elmondta, a hitelállomány 7 százalékkal bővült és elérte a 802 milliárd forintot. Az új kihelyezések ellenben 31 százalékkal csökkentek.
Az NHP Hajrá keretében leszerződött állomány elérte a 100 milliárd forintot. Ennek 21 százaléka új beruházás, 55 százaléka forgóeszköz.
A növekedés.hu kérdésére Szabados Richárd elmondta, a Növekedés Hitelprogram Hajrán belül januárban és februárban is a korábbi arányok figyelhetők meg az egyes hiteltípusok között. Nem látni egyelőre nagyobb érdeklődést a beruházási hitelek iránt.
Ezzel párhuzamosan a vállalati betétállomány 36 százalékkal nőtt egy év alatt.