Kihátrálnak az adakozók Ukrajna mögül?

Elemzések2023. jún. 18.D.J.

Itthon a kezdeti időszakhoz képest az ukrán háborúval kapcsolatos adományok mennyisége csökkent.

Bogdan Savchenko az ukrán fővárosban egy 21. emeleti lakásban élt a háború előtt. Kijevre valóságos panorámás kilátás nyílt az otthonából. A tavaly feburárban indult invázió után ugyan a családjával együtt szedték a sátorfájukat, de miután Kijevben a fegyverropogások elhallgattak és a város inváziójáról lemondott az orosz sereg, mégis visszaköltöztek. Ám ahogy az oroszok egyre több dróntámadást intéztek a főváros ellen Bogdan a rokonaival együtt végül mégis úgy döntött, hogy inkább Varsóba mennek.

A helyzetükön sokan osztoznak: több mint 8 millió ukrán menekült él jelenleg Európában.

Közben, akik otthon maradtak egy rogyadozó gazdaságban kell tengessék a hétköznapjaikat. Ukrajna havonta 5 milliárd dolláros költségvetési hiányt termel ki.

A mostani helyzetben sokat segíthetnek a magánadományok is, amelyekből a legtöbbet az európai alapítványok és az amerikai technológiai vállalatok – például a Microsoft és az Epic Games – adják össze.

Az olyan amerikai nonprofit szervezetek mint a Nova Ukraine vagy a Razom for Ukraine, amelyek már a Krím 2014-es elfoglalása után is rendeztek gyűjtéseket korábban évi pár százezer dollárt tudtak összekalapozni az ukránoknak. Viszont 2022 februárja óta több mint 70 millió dollárt gyüjtöttek össze.

A háború kitörése óta az egyik legnagyobb magánadakozó Dmitrij Andrejevics Muratov orosz újságíró volt, aki korábban a véleménynyilvánítás szabadságának védelmében végzett munkájáért kapott Nobel-díjat.

A békedíját az invázió elindulása után 103 millió dollárért, vagyis átváltva 35 milliárd forintért elárverezte, az összeget pedig felajánlotta a háború miatt elüldözött gyerekek támogatására.

De a legnagyobb magánadakozók közt találjuk a Nationale Postcode Loterij-t is. Ez a cég eredetileg Hollandiában jött létre. Olyan lottójátékokat szerveznek, amelyeknél a befolyt forgalmat jótákonysági célokra fordítják. Ma már öt országban működnek és az ukránok megsegítésére több mint 150 millió dollárt ajánlottak fel.

Katasztrófák idején megfigyelhető egy általános görbe a segítségnyújtás kapcsán. Az első időszakban ugrásszerűen megnő az adományok mennyisége, a segíteni vágyó önkéntesek száma, majd kisebb csökkenés után stagnálás következik, és egy újabb jelentősebb csökkenés után beáll egy alacsonyabb intenzitású, de állandó támogatói kedv – árulták el a növekedés.hu-nak a Máltai Szeretetszolgálatnál.

A szervezetnél elmondták: az ukrajnai háborúval összefüggésben érkező adományok esetében is hasonló volt tapasztalható.

A kezdeti időszakhoz képest az erre a célra érkező adományok mennyisége csökkent, de a menekülőket segítő szolgálatukat továbbra rendszeresen és folyamatosan támogatják magánszemélyek és vállalkozások.

Minden támogatást és adományt a Máltai Szeretetszolgálat munkatársai, önkéntesei személyesen juttatnak el a rászoruló emberekhez, mert azt valljuk, a bajba jutott embereknek az anyagi támogatáson túl a személyes kapcsolatra is szükségük van.

A Szeretetszolgálattól azt is megkérdeztük, hogy általában az utóbbi, válság sújtotta egy-másfél évben látnak-e változást az emberek adakozó kedvében.

Mint megtudtuk: több településen gyűjtött személyes tapasztataik alapján a segítséget kérő emberek száma az utóbbi időben nem növekedett szignifikánsan, az adománykérések száma és jellege (tartósélelmiszer, ruházat, tisztálkodó szerek, konyhai felszerelések, gyógyászati segédeszközök) az ilyenkor megszokottaknak megfelelően alakul.

Igaz, egyes helyszíneken a megszokottnál nagyobb számban jelentek meg új, korábban nem látott emberek az adományokat kérők között.

Az adományok mértéke sem csökkent jelentősen a korábbi évek hasonló időszakához képest. Az élelmiszermentésből származó felajánlások növekedtek, a ruha adományok – ugyan nem számottevően – csökkentek.