Kína odacsapott, összeomlott egy egész szektor

Elemzések2023. dec. 24.F. T. P.

Úgy tűnt, hogy a 2-3 éve elkezdett brutális állami szigor a múlté, de most Kína váratlanul drákói szabályokat hozott az online szerencsejátékkal foglalkozó cégek működésére. Az előző hasonló, indokolatlannak tűnő túlszabályozással és az internetes szektor gyengítették.

Pánikszerű eladási hullám indult egyes kínai cégek részvényeinek piacán a hongkongi tőzsdén: összesen 80 milliárd dollárnyi érték tűnt el pénteken. A legnagyobb név közülük a Tencent Holdings.

A hirtelen jött új szabályoknak elvileg az a lényege, hogy kiküszöböljenek minden olyan módszert, amellyel a cégek több pénz költésére bátorítják ügyfeleiket.

Ennek keretében limitálják, hogy egy játékos mennyi pénzt költhet egy játékban, valamint megtiltják, hogy jutalmazzak, ha valaki gyakran lép be. Végül jön az, amit bármire rá lehet húzni: tiltanak minden olyan tartalmat, ami nemzetbiztonsági kockázat lehet.

Derült égből

Az új szabályok teljesen váratlanul, a karácsony előtti utolsó kereskedési nap jelentek meg, hasonlóan a 2021-ben alkalmazott módszerekhez, melyekkel a nagyobb internetes technológiai cégeket törték meg.

Akkor roppant össze értékét tekintve Jack Ma cégbirodalma, az Ant Group és az Alibaba, maga a cégvezető hosszú időre el is tűnt. Általános vélemény volt, hogy a kínai kommunista vezetés szerint a vállalkozó túl nagyra nőtt, amit nem szeret a mindenható állam.

A lépések akkor is meglepetésszerűen, szinte a semmiből jöttek:

nem előzte meg őket konzultáció, nem jelezték, hogy az adott problémákat szeretnék orvosolni, ahogy ez normális körülmények között zajlani szokott.

A mostani esetben jelezhették volna, hogy mit tart problémásnak az állami szabályozás, és akár a cégekkel közösen megoldást kereshettek volna ezekre. A váratlan csapás viszont arra utal, hogy nem a felvetett problémák zavarták elsősorban a döntéshozókat, hanem a szektor gyengítése lehetett a céljuk.

Gyengíti a gazdaságot

Minden jel arra utal, hogy a kínai vezetés megijedt a vállalkozói társadalom, azaz kapitalizmus olyan normális jelenségeitől, mint hogy

a sikeres cégek nagyra nőnek, fő tulajdonosaik, befektetőik meggazdagodnak, és egy szinten túl odafigyel rájuk a közvélemény, ha megszólalnak.

Ez csökkeni a kormány mindenható mivoltát, ami a demokráciákban természetes, de egy nevében kommunista és kizárólagosan uralkodó párt számára kényelmetlen lehet.

Ez annyiból problémás nekik is, hogy ez hozzájárulhatott az ország szédületes gazdasági fejlődésének megtorpanásához, hisz ilyen lépések után a befektetők bizalma elillan, sokuk gyorsan elmenekül az országból.

Ezt jelzi is az utóbbi időszak óriási tőkekivonása, amelyben nem csak portfólióbefektetők távoztak, hanem ipari cégek is, ezzel hozzájárulva a gazdasági visszaeséshez.

Nehéz év után olaj a tűzre

A legnagyobb részvény, a Tencent 16 százalékkal esett, egy kisebb riválisa, a NetEase 28 százalékkal, a magyarul kissé viccesen hangzó nevű Bilibili, az online játékosok között népszerű közösségi média részvénye 14 százalékot.

A lépések visszavethetik a cégek nyereségességét, de a sokkal nagyobb aggodalom abból adódik, hogy ilyen lépés bármikor bekövetkezhet a továbbiakban is, a kormánynak, szabályozó szerveknek való kiszolgáltatottság teljes körűvé válik.

A Bloomberg egy elemzőt idéz, aki szerint meglepő, hogy egy gazdaságilag Kína számára ennyire nehéz év végén tesznek meg egy ilyen, a bizalmat tovább romboló lépést, ami további tőkekivonáshoz vezethet, ez pedig mélyítheti a kínai válságot.