Kína segíthet ki minket – hamarosan jöhet a fellendülés

Elemzések2024. ápr. 8.D.J.

Kínában a legutóbbi adatok már a feldolgozóipar bővülését jelzik előre, ami kedvező lehet a német iparnak is. A német gazdaság javulása pedig a magyar kivitelnek is kedvez, így közvetetten Kína fellendülése segítheti a hazai exportot is. Elemzőket kérdeztünk a külkereskedelmi mérleg várható alakulásáról.

Az idei kilátások meglehetősen vegyesek a hazai export háza táján. Jelenleg több akadály is hátráltatja a fellendülést. Ezek közül az egyiket úgy hívjuk: készlethatás.

Az elmúlt évek ugyanis kínálati problémákkal voltak súlyosbítva, így a vállalatok elsődleges célja a korábbról elhalasztott megrendelések leszállítása és a készletek feltöltése volt.

2023 végére, 2024 elejére elértünk oda, hogy a felhalmozott megrendeléseket a vállalatok ledolgozták, a készleteket bőséggel feltöltötték.

Példaként elég csak a friss autóhirdetésekre gondolni: minden márkaképviselet készletről, rendkívül rövid határidővel vállalja az új autók leszállítását. Mivel azonban csekély a kereslet az iparcikkekre, ezért a készletek csak lassan ürülnek, így a rendelésállományok is jelentősen visszaestek.

A kiemelt feldolgozóipari alágak esetében Magyarországon azt látjuk, hogy januárban az összes rendelésállomány - és ezen belül az export rendelések állománya is - több mint 16 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi volumentől.

Mindez azt jelenti, hogy ennyivel kevesebb rendelést kell teljesíteni az iparvállalatoknak, vagyis aligha várhatunk rövid távon komolyabb fellendülést a teljes iparban és az exportra szállító szegmensben.

 – magyarázza Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.

Mint hozzátette: Ez a fajta készletezési probléma az év második felében oldódhat valamelyest, így ekkorra várhatjuk az új rendelések lassú felfutását, ami talán az év végére, de sokkal inkább 2025-re jelenthet majd pozitív változást az exportra termelő szektoroknak.

Az ázsiai óriás közvetve segíthet

„A külkereskedelmi mérleg egyenlegét negatívan befolyásolhatja, ha a kőolaj ára tovább emelkedik, illetve magasabb szinten normalizálódik, valamint veszélyt jelenthet az áram- és gázárak ismételt megugrása is.

Pozitív kockázat a külkereskedelmi mérlegre, hogy a világ második legnagyobb gazdaságában és egyben Németország legnagyobb kereskedelmi partnerénél, Kínánál a legutóbbi beszerzési menedzserindex adatok már a feldolgozóipar bővülését jelzik előre, ami kedvező lehet a német ipar számára is.

A német gazdaság javulása a magyar ipar számára is pozitív, így közvetetten Kína ipari fellendülése segítheti a magyar exportot is”

- mondta el a növekedés.hu-nak Cserép Máté, az MBH Elemzési Centrum munkatársa. A szakember elárulta: összességében az idei év végére is pozitív görgetett 12 havi külkereskedelmi egyenlegre számítanak, azonban annak mértéke elmaradhat a tavalyi év végén látott 9172 millió eurós értéktől.

Német kilátások

A hazai export enyhe idei bővülésével számol az MNB friss inflációs jelentése is. Mivel nagyban függünk tőle, a jegybank górcső alá vette a német export alakulását is.

Elemzésükben azt írják: a német kivitel 2023-as gyenge teljesítménye mögött ciklikus és strukturális jelenségek is azonosíthatóak. A jelentősen megemelkedő energiaárak az energiaintenzív német ipari alágazatok kibocsátásának jelentős visszaesését okozták, az európai konjunktúra lassulása pedig a külső kereslet csökkenésével járt.

A német áruexport földrajzi megoszlása néhány kiemelt régió között

fennálló kockázatok mellett ugyanakkor a német gazdaság lassan elkezdett távolodni a korábbi gazdasági modelltől.

Az elmúlt években jelentős erőforrásokat fordítottak a digitális átállás elősegítésére és arra, hogy a gazdasági szereplőket különböző fejlett technológiák (pl. mesterséges intelligencia) elsajátítására ösztönözzék.

Az átállással tovább nőhet a magasabb hazai hozzáadott értékkel bíró szolgáltatásexport súlya a német kivitelben és javulhat a német gazdaság globális versenyképessége.