Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Kinek, mit és mikor hoz a Mikulás?

Elemzések2024. dec. 6.Gónusz Gabriella

Kultúrkörönként változó időben és módon érkezik a Mikulás.

Nekünk, magyaroknak természetes, hogy december 6-án a Mikulás, a világ számos táján azonban nem a saját ünnepén, hanem karácsonykor érkezik, hogy meglepje a gyerekeket.Azokban az országokban, ahol  Szent Miklós kiemelkedő szerepet játszik, ott nem a Karácsony, hanem Mikulás napja az elsődleges ajándékozási nap. Sok helyen már az előestéjén, december 5-én elkezdenek ünnepelni, és kihelyezik a cipőket, harisnyákat, tányérokat, hogy az éjszaka folyamán megtölthesse őket. (A tőzsdéken jellemző Mikulás-ralliról ebben a cikkünkben olvashat bővebben.)

A legenda

Szent Miklós, Patara (mai Törökország ) közelében született egy jómódú családban 280 körül. Fiatalon elvesztette a szüleit és kolostorba került, ahol pappá szentelték, majd Myra püspökévé vált. A legenda szerint, aranyat ajándékozott egy szegény férfinak, hogy három lányát kiházasíthassa. Egy marék aranyat kötött keszkenőbe, és bedobta az ablakon.

A lányok azt hitték csoda történt. Majd egy év múlva ugyanebben az időben még egy keszkenő aranyat dobott be a második lánynak. Harmadik évben ezen a napon nagyon hideg volt, és bepalánkolva találta az ablakot. Ekkor felmászott a sziklaoldalban épült ház tetejére, és a nyitott tűzhely kéményén dobta be az aranyat. Akár így is történhetett.

Életét az emberiség és különösen a gyerekek tanításának szentelte. Bárki kérte, mindig segített, vagyonát szétosztotta a szegények között. Emberszeretete, segítőkészségének híre messze földre eljutott. Szent Miklós később - többek között - a gyermekek patrónusa lett, de például Olaszországban a férjhez menni vágyó fiatal nők védőszentjeként is tisztelik.

FINNORSZÁG

A Korvatunri-hegy déli oldalát közel száz méter magas, fül alakú sziklaalakzat díszíti.

A fül olyan mint egy manó füle, még egy gigantikus hallójárata is van. Ha a hallójárat végébe állunk, még a leghalkabb suttogást is meghallhatjuk a világ másik feléről. Rénszarvas istállók, és természetesen a Mikulás háza is, mind a Korvatunturi területén található, ezen az északi sarkkörhöz közeli, varázslatos helyen.

Idővel a könnyebben megközelíthető Rovaniemi vált a Mikulás hivatalos szülővárosává, innen indul 1960 óta minden évben a Mikulás fehér rénszarvas szánon, hogy megajándékozza a jó gyerekeket.

Az északi fény Ravaniemi égboltján (Shutterstock)

Az eseményt a finn televízió évről-évre élőben közvetíti. Joulupukki, a finn Mikulás nem december 6-án, hanem szentestén viszi az ajándékokat a jó gyerekeknek. Rénszarvasok húzta szánon – amely a földön fut, s nem a levegőben röpül – jár házról-házra. A Mikulás az ajtón megy be a házba – s nem a kéményen át –, és az első kérdése az, hogy „Laknak-e itt jó gyerekek?”

OLASZORSZÁG

Tartományonként különbözőképpen ünneplik a Mikulást Olaszországban. Decemberben, Szent Miklós estéjén az Adriai-tenger partján fekvő Molfetta városában például, a gyerekek egy üres tányért tesznek az asztalra és egy levelet, amelyben ajándékokat kérnek, és megígérik, hogy a következő évben jók lesznek. Az éjszaka folyamán Szent Miklós a legtöbb kérést teljesíti, és a tányérokat csokoládéval, cukorkákkal és más jó dolgokkal tölti tele. Triesztbe viszont csak december 6-án érkezik San Niccolò.  A gyerekek és a felnőttek egyaránt ünnepelnek. A nagyapák beöltöznek a szentnek, és a jó gyerekeknek  ajándékokat, a nem annyira jóknak cukorból készült szenet ajándékoznak.

LENGYELORSZÁG

Lengyelországban Swieti. Mikolaj, méltóságteljes alakja püspökként érkezik, kezében karszalaggal. A december 6-át megelőző hetekben a gyerekek levelet írnak Szent Miklósnak, amelyben leírják, hogy milyen jótetteket hajtottak végre az elmúlt évben. A levelet az ablakpárkányra helyezik és egy pohár tejet és süteményt tesznek mellé a Mikulásnak, aki a mennyből angyali segítőjével száll alá, gyalog vagy fehér ló által húzott szánon utazik.

A lengyeleknél is december 5-én, a Szent Miklós nap előestéjén várják az ajándékokat a gyerekek. Az ajándékokat a kitisztított cipőkbe, a párna alá vagy az ágy lábához teszi. A kevésbé jó gyerekek Lengyelországban is virgácsot kapnak az ajándékok helyett.

GÖRÖGORSZÁG

Szent Miklós, Nikolaosz, Görögország, elsősorban a tengerészek védőszentje. Decemberben kis halászhajók, különösen a szigeteken, kék és fehér fényekből álló díszítésekkel tisztelegnek Szent Miklós előtt.  A feldíszített csónak, azaz a „karavaki” volt a leghagyományosabb ünnepi szimbólum Görögországban. December 6-án, a hajóknak a feldíszítésével kezdődött a karácsonyi készülődés.  A karácsonyi csónakok a mai napig népszerűek a szigeteken és a tengerparti területeken, ahol a csónakok a hazatérő bátor tengerészek jelképei. A múlt század végétől egyre kevesebb csónakot  díszítettek fel, ahogy az európai karácsonyi szokások ismertebbé váltak, és elkezdett nőni a karácsonyfák népszerűsége.

Annak ellenére, hogy a görög Mikulás külsőre ugyanúgy néz ki, mint a miénk, nem december 6-án érkezik a gyerekekhez, hanem Szilveszterkor. Már december 1-én felkerülnek a karácsonyfákra a díszek, majd több görög karácsonyi hagyomány előzi meg Vaszilisz érkezését. December 6-án, Miklós (Nikolaosz) napján a görög gyerekek nem kapnak ajándékokat, hisz jól tudják, hogy hozzájuk később érkezik a piros ruhás szakállas Mikulás.

MAGYARORSZÁG

A magyar hagyományok szerint, december 5-én gyerekek gondosan kifényesítik a cipőjüket, csizmájukat, és az ablakpárkányra vagy az ajtó elé teszik, hogy valamikor az éjszaka folyamán a Mikulás apróbb ajándékokkal rakja tele, csokoládéval, mandarinnal, naranccsal, dióval, almával, csokis Mikulás-figurákkal. A magyar gyerekek is szoktak levelet írni a kívánságaikkal és hozzájuk is a kéményen át lopódzik be a Mikulás.

Arról, hogy mennyit keres egy Mikulás fellépésenként, ebben a cikkben olvashat.

AMERIKA

Amerikában a gyerekek harisnyákat, zoknikat akasztanak a kandalló köré, vagy az ágyuk végére remélve, hogy reggelre tele lesznek apró ajándékokkal. Santa Claus nem Mikulás napján, hanem szenteste éjjelén hozza a meglepetéseket az amerikai gyerekeknek. Az amerikai Mikulás egyébként a nagylelkűség szimbólumává vált a második világháborút követően, amikor az amerikai csapatok Mikulásnak öltözve ételt és játékokat osztogattak a háború sújtotta Európában élő gyerekeknek. Azonban az Egyesült Államokban talán legnagyobb, néhol a karácsonynál is fontosabb családi ünnepe a hálaadás napja, november negyedik csütörtökén. Az ünnep a bőséges termés felett érzett öröm, hála kifejezése, története pedig az első angol telepesek idejébe nyúlik vissza.