Közeleg a recesszió - már láthatók a visszaesés jelei
ElemzésekZsugorodni kezdett az eurózónában a feldolgozóipar, a szolgáltató szektor és az építőipar. Az üzleti és a fogyasztói bizalmi indexek szabadesésben vannak. A háborús infláció, a kamatkörnyezet emelkedése, az energiaválság, és a gazdasági bizonytalanság egyaránt hűtik a gazdaságokat. Az EU válsága több csatornán keresztül Magyarországra is begyűrűzik. A magyar export 80 százaléka áramlik az Európai Unióba. A legnagyobb export partnerországunk pedig Németország, ahová a hazai kivitel 30 százaléka áramlik. A legnagyobb kockázat jelenleg a nemzetközi energiaválság alakulása.
Az eurózónában és Németországban a feldolgozóipar zsugorodását jelzik az előremutató beszerzési menedzserindexek.
Júliusban mind a német, mind az euróövezeti feldolgozóipari beszerzési menedzserindex az 50-es középérték alá esett, ami a szektor zsugorodását jelzi.
Nem sokkal szebb a kép a szolgáltatásoknál. A német szolgáltató szektor még egy hajszállal áll a növekedést jelző 50-es szint felett, míg az eurózónában már a szolgáltató ágazat is visszaesőben van.
Az építőipar esetében még csak a júniusi adatok állnak rendelkezésre, de már ott is látványos visszaesés bontakozott ki.
Feldolgozóipari, szolgáltatói és építőipari beszerzési menedzserindexek
Forrás: bloomberg, tradingeconomics, növekedés.hu
Feldolgozóipar
A feldolgozóiparra érdemi negatív hatást fejt ki a kibontakozó energiaválság, a bizonytalan környezet és az ügyfelek meggyengült pénzügyi helyzete. Emellett az ellátási láncok akadozása, a megugró kamatok, és az elszálló nyersanyagköltségek szintén komoly kihívást jelentenek.
Az üzleti bizalom emiatt a 2020-as koronavírus-válság idején látott mélységekbe zuhant. A kedvezőtlen környezetben az új megrendelések is két éve nem látott szintekre estek vissza.
Szolgáltatások
A szolgáltató szektor teljesítménye Németországban jelentősen visszaesett, Franciaországban pedig számottevően lassult. Mindez az eurózóna átlagát is rontja.
A turizmus, a média, a szállítás ágazatok a stagnálás és a visszaesés határán billegnek. A bankszektorban és az ingatlanpiacon visszaesést látni a szigorodó pénzügyi kondíciók miatt.
Építőipar
Az építőipar zsugorodása a gyengébb keresletre, a gazdasági bizonytalanságra, az emelkedő kamatokra és a költségoldali inflációra vezethető vissza.
A kereskedelmi és mélyépítési tevékenység jellemzően gyorsabb ütemben esett vissza. Az ágazati szereplők várakozásai meglehetősen pesszimistává váltak.
Fogyasztói bizalom
A napokban írtunk a fogyasztói bizalmi indexekben bekövetkezett drámai esésekről.
A legfrissebb adatok szerint az euróövezetben és Németországban a 2008/2009-es globális gazdasági válság és a koronavírus válság idején látott szintek alá zuhant a fogyasztói bizalom.
Ennek oka a háborús infláció és az energiaválságtól való félelem.
Jelenleg reális a kockázata, hogy Európában gázhiány lépjen fel a téli szezonban. Németországot és a német munkaerőpiacot ez az állapot különösen érzékenyen érintené, figyelembe véve a német ipar nagy energiafüggőségét.
ZEW üzleti index
A német ZEW üzleti bizalmi index 2011 decembere óta nem látott mélységekbe esett.
A zuhanásért elsősorban az energiaválság a felelős, de a kínai járványügyi lezárások és az Európai Központi Bank kamatemelései sem túl jótékony hatásúak.
Külkereskedelem
Az EU válsága több csatornán keresztül Magyarországra is begyűrűzik. Rendkívül szorosak a kereskedelmi kapcsolatok.
A magyar export 80 százaléka áramlik az Európai Unióba. A legnagyobb export partnerországunk pedig Németország, ahová a hazai kivitel 30 százaléka áramlik.
Ezenfelül a korábban felsorolt tényezők, vagyis a háborús infláció, a kamatemelések hitelezést és gazdaságot hűtő hatásai, illetve a bizonytalanság a belső keresletet is visszafogják. A KATA szabályainak módosítása és a megváltozott rezsiárak szintén gyengítik a lakossági keresletet.
Jelenleg tehát mind a külső, mind a belső gazdasági környezet jelentősen hűti a magyar gazdasági teljesítményt. A legnagyobb kockázat pedig az energiaválság alakulása.