Le Pen: nem kell félni, nem fog fájni
ElemzésekHirtelen a kormányzás lehetőségének közelébe került Marine Le Pen pártja, a piacok megijedtek, ezért máris bizonygatja a pártvezér, hogy nem szélsőjobboldaliak már, nem teszik tönkre az országot, visszafogottak lesznek.
Marine Le Pen pártja eddig a szélsőjobb szimbóluma volt Franciaországban, különösen amiatt, hogy a jelenlegi pártelnök apjának regnálása alatt ténylegesen az volt.
Marine Le Pen azonban évek óta próbálja bizonygatni, hogy már beljebb húzódott a mérsékelt irányba, amit kívülről nehéz elhinni, de a franciák egy része mégis elhiszi, különben nem lenne 30-35 százalékos támogatottsága.
Pánik, pártvezéri nyugtatás
Az EP-választási eredménytől megijedt Macron elnök gyorsan parlamenti választásokat írt ki, hátha megállítja Le Pen előretörését, de egyelőre úgy tűnik, ezzel épp előrehozhatja hatalmának kezdetét. A francia tőzsde zuhanni kezdett, nagy a félelem, ezért Le Pen nyilatkozott a Le Figaronak, miszerint tiszteletben tartja a francia intézményeket, nem káoszba taszítani akarja őket. Nem akarja kiszorítani Macront, egyszerűen együtt fognak élni a különböző politikai erők a hatalom különböző szintjein.
Ifjú miniszterelnök, költségvetési aggodalmak
A párt könnyen lehet, hogy a legnagyobb lesz a francia parlament alsóházában, és koalícós partnerekkel kormányt tud alakítani. Ebben az esetben a Bloomberg szerint a mindössze 28 éves Jordan Bardella kapná a miniszterelnöki posztot, Le Pen maga vélhetően a következő elnökválasztáson mérettetné meg magát.A piac leginkább atól fél, hogy Le Pen elengedné a költségvetést, amelyet Macron és pártja próbált konszolidálni a hiány lefaragásával. Részletesen még nem ismertették gazdaságpolitikájuk, csak annyit lehet tudni, hogy csökkentenék az üzemanyagok és az energia forgalmi adóját, és 60 évre csökkentenék a nyugdíjkorhatárt.
Várják a részleteket
Utóbbi elég ijesztően hangzik egy elöregedő társadalomban, ugyanakkor Le Pen azt állítja, hogy ha elolvassák majd a teljes programot, látni fogják, hogy az nem egy oldalú költekezést jelent. A bevételek növelését célzó részeket, kiadáscsökkentéseket nyilvá nem sietnek nyilvánosságra hozni, hogy a választók ezekkel minél később szembesüljenek.
A francia jegybankelnök és a jelenlegi pénzügyminiszter szerint Le Pennek minél előbb tisztáznia kellene gazdaságpolitikáját, különben pénzügyi válsághoz vezethet a bizalmatlanság. A gazdaságon túlmenően az illegális bevándorlás szigorítása egy fontos pont, ami vélhetően népszerű a választók körében.
Külpolitika
A külpolitika Macron elnök hatásköre marad, így ott nagy változás nem várható, ugyanakkor Le Pen sokkal kevésbé lenne aktív Ukrajna támogatásában, mint Macron, de az ukránok hősies ellenállásáról beszélt. Elképzelhető, hogy Le Pen az olasz miniszterelnök, Georgia Meloni módjára próbálna konszolidált, de egyedi vonásait néhány kérdésben határozottan megtartó politikát folytatni.
Tőzsdei helyzet
Ha a tőzsdei zuhanás folytatódik a választásokig, elképzelhető, hogy remek vételi lehetőségek adódnak az eddig igencsak kedvelt, az elmúlt 15 év emelkedő trendjében élen járó francia tőzsdén.