Menekülnek az oroszok - De hová mennek?
ElemzésekAz orosz-ukrán háború kitörése óta tízezrek hagyhatták el Oroszországot. Akik félnek a gazdasági szankcióktól vagy a politikai meghurcolástól most főleg Finnországba, Grúziába és Szerbiába utaznak. A grúzok között viszont sokan nem örülnek a bevándorló-hullámnak. Félnek, hogy Ukrajna után a következő orosz invázió rájuk fog lecsapni.
A Vasfüggöny az utóbbi napokban elkezdett visszaépülni Oroszország körül. Miközben az Európai Unió lezárta a légtereit az orosz gépek elől, a Mercedestől, a Coca-Colán és az IKEÁ-n át az ExxonMobil-ig egy sor nyugati nagyvállalat felfüggesztette a működését az országban.
Hogy minderről mit gondol az orosz nép? A szankciókat beindító orosz-ukrán háborút független közvélemény-kutatók szerint a többség egyelőre támogatja.
Viszont így is tömegekre ijesztett rá az új világ, amely a harcok kitörésével beköszöntött.
Nincs értelme maradni. Számunkra nincs jövő
- mondja az 59 éves szentpétervári Vjacseszlav, aki a feleségével és a hét éves lányukkal hagyta el az országot. Vonattal a határon túlra most egyedül Finnországba lehet menni, ezért mint sokan mások ők is Helsinki felé vették az irányt, ahol virágokkal fogadják a menekülő oroszokat.
Oltás nélkül nehéz továbbállni
Pár napja komoly ijedséget okozott, amikor az utasok azzal szembesültek, hogy a Szentpétervárról induló járatokra 6-7 ezer euróba is kerülhet egy jegy. De aztán kiderült, hogy csak rendszerhiba okozta a csillagászati árakat – írja a finn közszolgálati médium, a Yle.
A vonatra nem egyszerű feljutni. Aki nincs beoltva olyan koronavírus elleni vakcinával, amelyet az Unióban is elfogadnak, azt nem engedik fel.
Ez már csak azért is bajos az oroszokra nézve, mert a többségük Szputnyik oltást kapott, ami EU-s szinten nem kapott zöld utat.
Így is naponta úgy 500 orosz érkezik Helsinki főpályaudvarára. A forgalom szinte teljesen egyirányú. Visszafelé Oroszországba jóformán üresek a vonatkabinok.
Sokan komolyabb tervek nélkül érkeznek Finnországba. Mint az a 39 éves grafikus, akinek ugyan van családja az Egyesült Államokban, de hezitál tovább utazni, mivel a 11 éves lánya Oroszországban maradt.
Nála az utolsó csepp az volt a pohárban, amikor bejelentette a moszkvai kormányzat, hogy a „hamis hírek” terjesztői akár 15 év börtönt is kaphatnak. Mivel egyébként is kritizálta a rendszert és félt, hogy le fogják zárni a határokat inkább lelépett - nyilatkozta a Washington Postnak.
Azok az oroszok, akik repülőre szállnak többnyire Törökországba, az Egyesült Arab Emírségekbe vagy Szerbiába mennek.
„Február 24-e óta nem aludtam jól. Mindennap sírok” – mondja Belgrádba érkezve egy orosz nő Natalia Gryzunova, aki két nagy bőrönddel és három kézipoggyásszal érkezett a szerb fővárosba. Otthon több kollégája nyíltan pártolta az ukrán inváziót. Nehezen vette rá magát, hogy ne keveredjen parázs vitákba.
Az indulás előtt a leginkább attól félt, hogy nem tud majd elmenekülni. Ugyanis elterjedt a pletyka, hogy Oroszország teljesen le fogja zárni a határait.
Talán megérdemeljük, mert hagytuk, hogy egy diktátor maradjon hatalmon 20 éven át
- jegyzi meg. Jellemzően most többnyire az értelmiség menekül Oroszországból. Olyanok, akik eddig ellenezték ugyan Putyin politikáját, de be tudtak rendezni maguknak egy kényelmes életet. Most viszont félnek tőle, hogy az egzisztenciájukat elmossa a háború.
"Hadd lássa a világ az erőnket"
Mivel Grúziában az oroszok eleve egy évet maradhatnak akár vízum nélkül is, ezért rengeteg emigráns érkezik ide.
A korábbi években is jellemző volt, hogy ha egy ellenzéki úgy érezte, hogy forró kezd lenni a talaj, akkor ha lehetett Grúziába menekült.
Amikor az AFP riportere odament hozzájuk egy csapat orosz a grúz fővárosban Tbilisziben épp arról beszéltek, hogy mit csináltak, amikor megtudták, hogy kiütött az orosz-ukrán háború.
Örökre megjegyzem, hogy hogy történt – mondja a 44 éves Denys Sinyakov. Épp az orosz középkori építészet remekművét az Uszpenszkij-székesegyházat csodálta.
Néztem a freskókat, és olyan szürreális érzés volt. Ott álltam az orosz civilizáció bölcsőjében – néztem a sötétséget és a fényt ábrázoló ikonokat–, de csak Ukrajnán járt az eszem.
A sokkot csak növelte, hogy a felesége ukrán. De a döbbenetében nem mindenki osztozik. Tőle nem messze két orosz össze is kap, amikor Putyin szóba kerül. "Teljes mértékben támogatom Putyint. Azt teszi, ami Oroszország érdekeinek jó. […] Hadd lássa a világ az erőnket" - mondja Larisa Shubova, egy 55 éves üzletasszony.
A helyi grúzok most vegyes érzésekkel fogadják az orosz bevándorlókat. Hisz a sajtóban elindultak a találgatások, hogy Ukrajna után lehet, hogy Moldova és Grúzia lesz a következő áldozat.
Ezért sokan szigorúbb bevándorlási törvényeket akarnak, amelyek megnehezítik a beutazó oroszok dolgát.
Akik szerint ez oroszfóbia, azok nem tudják, hogy milyen amikor Oroszország gyarmatosítja őket
írta ki Facebookra egy helyi író David Gabunia. Az ehhez hasonló vélemények hallatán sok orosz érez úgy, mint a 26 éves Marina Boldyreva:
Nem látnak minket szívesen a világban, és ez még sokáig így lesz. Páriák vagyunk. Ország nélküli emberek.
Címlap fotó: havazás Helsinkiben, 2022. február 23. forrás: MTI