Adófizetési halasztás, hitelezési könnyítés, törlesztési moratórium - Ezzel operálnak világszerte a mentőcsomagok
ElemzésekEgymás után lépnek életbe a gazdasági mentőcsomagok Európában és világszerte. A legtöbb kormány adóbefizetési halasztást, hitelezési könnyítést vagy törlesztési moratóriumot rendelt el.
Franciaországban első körben 45 milliárd eurót különítenek el a koronavírus miatti gazdasági visszaesés mérséklésére, és ez az összeg növekedhet, ha bizonyos vállalatok államosítására sor kerül a jövőben.
Az államháztartási hiányt a GDP 3,9 százalékára emelék, de ennél magasabb érték is elképzelhető, a legfrissebb előrejelzések szerint mínusz egy százalékos recesszió várható idén.
- A bajba jutott vállalatok megsegítésére külön programot dolgozott ki a kormány, ennek pontos részletei még nem ismertek, de adókönnyítés, adóbefizetési halasztás már biztosan lesz a csomagban.
- A víz, gáz és elektromos áram számlák kifizetési határidejét is kitolták.
- Emanuelle Macron francia elnök egyelőre annyit ígért, hogy 300 milliárd euró értékben adnak állami garanciát a bankoknak, hogy adjanak hitelt a bajba jutott vállalatoknak.
- Szociális kedvezményeket is tartalmaz majd egy új csomag a rászorulók, illetve azok ápolóinak megsegítésére (pl. a taxi és szállodai költségeinek egy részének kompenzálásával), ezen kívül a munkanélküli segélyt kiterjesztik.
- Az április elején esedékes munkaerőpiaci reformot elhalasztották szeptemberig. Az állami szektorból nem lesznek elbocsátások a kormány ígérete szerint.
- A Notre Dame felújítását egyelőre felfüggesztették.
- Emanuelle Macron elnök már korábban bejelentette, hogy a sztrájkokat kiváltó nyugdíjreformot egyelőre elhalasztják.
Olaszországban a kormány már korábban bejelentett egy 25 milliárd eurós mentőprogramot, ami - az állami hitelgaranciavállalásokkal kiegészülve összesen 350 milliárd eurót mozdít meg a gazdaságban. A "Cura Italia" nevű program legfontosabb része a foglalkoztatás fenntartása, erre a célra 10 milliárd eurót különítettek el.
Az ismertetett munkaügyi intézkedések között szerepel, hogy
- a vírushelyzet miatt munka nélkül maradt egyéni vállalkozók, idénymunkások márciusra egyszeri nettó 600 eurót kapnak, támogatásban részesülnek még az egyszemélyes kisvállalkozások is. Az érintett dolgozóknak ideiglenesen nem kell befizetni a járulékokat, adókat sem.
- A járvány február 23-i kezdetétől történt elbocsátásokat befagyasztják.
- A karanténba helyezés időszakát betegszabaságként értelmezik.
- Az oktatási szünet miatt baby sittert alkalmazó családok havi 500 eurós támogatást kapnak, az egészségügyben dolgozók számára ez az összeg ezer euróra emelkedik.
- Ha a szülők maradtak otthon a gyerekekkel, 15 napos fizetett szabadsággal számolhatnak, a bérük ötven százalékos juttatásával.
- A kormánycsomag anyagi támogatást nyújt a taxisoknak, postásoknak, a kulturális és a média ágazatban dolgozóknak.
- Az egészségügy és a polgári védelem fele-fele arányban 3,5 milliárdon osztozik. A csomag az orvosok és ápolók túlóra kifizetését is szolgálja.
A kormány átvette az évek óta amúgy is küszködő Alitalia irányítását, és 600 millió euró azonnali segítséget szavazott meg a légitársaságnak.
Spanyolországban, a koronavírus által második legjobban sújtott európai államban a GDP 20 százalékát kitevő 200 milliárd eurós mentőcsomagot állítottak össze. A múlt héten még csak 14 milliárd eurót szántak a gazdasági következmények elhárítására, de hamar rájöttek, hogy ez aligha elég, hiszen már százezer ember vesztette el, egyelőre átmenetileg, az állását. A csomagból
- 100 milliárd eurónyi állami garancia segíti a vállalatokat,
- azoknak a cégeknek nem kell adót fizetniük, amelyek alkalmazottai átmenetileg feleslegessé váltak,
- a munkanélkülivé vált vagy fizetés nélkül maradt dolgozók jelzáloghiteleinek és közmű-számláinak fizetését felfüggesztik,
- a cégek nem bocsáthatják el azokat az alkalmazottakat, akik azért nem mennek munkába, mert a gyerekekre kell vigyázniuk,
- az önmagukat foglalkoztató vállalkozók is részesülhetnek a munkanélkülieknek járó juttatásokban.
Lengyelországban a kormány egy 47 milliárd eurós (közel 16 500 milliárd forintos) támogatási csomagot fogadott el a gazdaság megerősítésére és a járvány erősödő hatásainak kivédésére, olvasható a polskieradio.pl hírportálon.
- A javasolt Gazdasági és Társadalmi Válság-ellenes Pajzs hatalmas tőke-injekciót juttat a gazdaságba a munkahelyek védelme, az ország vállalkozóinak megsegítése, a pénzügyi rendszer stabilitása és az üzleti élet likviditásának megőrzése érdekében.
- A kormány vállalja a munka nélkül maradók bérének és juttatásainak folyósítását. A program keretében amennyiben szükséges, hitelgaranciákat nyújtanak, halasztást adnak a hitelek törlesztésére, illetve a társadalombiztosítási hozzájárulások befizetésére.
- A kormány által javasolt csomag összességben 30 milliárd zlotyt (mintegy 2 343 milliárd forintot) szán munkahely-védelmi programokra, 73,2 milliárd zlotyt (mintegy 5 716 milliárd forintot) vállalkozások finanszírozására, 7,5 milliárd zlotyt (mintegy 586 milliárd forintot) egészségügyre és 70,3 milliárd zlotyt (mintegy 5 490 milliárd forintot) közösségi beruházásokra.
- A Lengyel Bankszövetség (PZB) bejelentette, hogy a bankok készek a hiteltörlesztések határidejének legalább három hónappal történő átütemezésére.
- A lengyel központi bank közölte: a koronavírus-járvány hatásának ellensúlyozása érdekében alapkamatát csökkenti.
Csehországban a kormány egymilliárd koronás kamatmentes hitelkeretet nyitott a bajba jutott vállalkozások számára. A cseh központi bank 50 bázisponttal 1,75 százalékra csökkentette az irányadó kamatot.
A koronavírus kitörése előtt a cseh gazdasági növekedés idén két százalékos lett volna, de a turisztikai bevételkiesés miatt már most óriási bajok látszódnak a gazdaságban.
A brit kormány 350 milliárd fontos mentőcsomagot jelentett be a korábbi, ugyancsak soványnak bizonyult 7 milliárd fontos pénzügyi segítség mellett. A tervek szerint
- A lakástulajdonosoknak három hónapig nem kell törleszteni a jelzáloghiteleket,
- 25 ezer fontig terjedő segítséget kapnak a kiskereskedők és a kocsmák
- Adókönnyítéseket kapnak az érintett vállalkozások.
Az osztrák kormány is 38 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagot állít össze a koronavírus negatív gazdasági hatásainak enyhítésére. A már korábban bejelentett 4 milliárd eurós azonnali pénzügyi segély mellett
- 9 milliárd eurót fordítana hitelgaranciára,
- 15 milliárd eurót veszélyhelyzeti segélyre az olyan szektorok számára, amelyeket a legsúlyosabban érint a válság,
- 10 milliárd euró összegben adófizetés halasztását tenné lehetővé.
Németországban a járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozására sorra jelentenek be intézkedéseket a tartományok. Bajorország hétfőn létrehozott egy 10 milliárd eurós válságkezelő alapot. Brandenburg egy 500 millió eurós alapot jelentett be, a tartományi rangú főváros vezetése pedig első lépésként 100 millió eurót, majd további 200 millió euró támogatást ígért a kis-, és közepes méretű vállalkozások fizetőképességének fenntartására.
Érdekes, hogy a járvány kiindulópontját jelentő Kínában még nem jelentettek be átfogó gazdasági mentőcsomagot. A kínai jegybank azonban már több lépést tett, többek között megkönnyítette hitelezést a kereskedlemi bankok számára, és 78 milliárd dollárnak megfelelő hitelkeretet nyitott a vállalatok számára.
Minden bizonnyal szükség lesz azonban nagyszabású mentőcsomagra is, miután az idei év első két hónapjában 13, az első negyedévben 9 százalékkal zuhant a kínai gazdaság. Egyes szakértők szerint a GDP két százalékára rúghat majd a mentőcsomag összege.
Az USA-ban is több mint ezer milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagban gondolkodik az adminisztráció, az alábbi részletek szivárogtak ki szerda estig:
Két részletben összesen 500 milliárd dollárnyi alanyi jogú támogatást kaphatnak az amerikai állampolgárok,
- 50 milliárd dolláros mentőövet kap az amerikai légiipar,
- 150 milliárd dollárt különítenek el a „többi érintett szektornak”, feltehetően a turizmusnak és a szállodaiparnak,
- 300 milliárd dolláros hitelprogram indulhat azoknak a kkv-knak, melyek átmeneti nehézségekkel néznek szembe.