Mi várhat a forintra idén?
ElemzésekA forint árfolyamával kapcsolatban tíz tényezőt érdemes figyelni: az amerikai Fed kamatpolitikájától a hazai finanszírozási szükségletig.
A forint árfolyama 2024-ben nem váltotta be az év során adott elemzői várakozásokat, a vártál gyengébb szintre került, és nem tudott visszaerősödni a magas alapkamat ellenére sem.
A nagy ingadozások egyik fő oka, hogy gyorsan forduló piacról van szó, amelynek zöme nem is az országhatárokon belül zajlik, hanem a világ legnagyobb pénzügyi központjaiban (London, New York stb.).
A forintkereskedéseknek ráadásul csak egy kisebb része kapcsolódik ahhoz a reálgazdasághoz, amit az elemzők jellemzően jobban ismernek, míg a piac nagyobb része enyhén szabályozott, tőzsdén kívüli ügyletekből (OTC) áll.
A forint idei árfolyamára leginkább ható tényezők:
- a Fed és az Európai Központi Bank kamatpolitikája
- a hazai makrogazdasági helyzet (gazdasági növekedés, infláció)
- a folyó fizetési mérleg alakulása
- az európai energiaárak
- a kockázati megítélésünk, a forintba vetett bizalom
- a magyar és a régiós kamatkülönbözet
- a hazai finanszírozási szükséglet
- a Trump-kabinet új európai vámpolitikája (a hazai autóipart visszavető tényező lenne a tíz százalékos amerikai pótvám)
- egy esetleges megállapodás az uniós források blokkolásának feloldásáról
- a spekuláció hatása.
Shortolás
A forint pozícionálása tavaly év végén erősen shortolt, különösen azután, hogy a Moody's negatívra rontotta a kilátásokat. Ezt a mozgást azonban ellensúlyozta a Fitch kilátás stabilra történő felminősítése.
A pesszimisták közé tartoznak az ING Bank szakértői, akik arra számítanak, hogy idé a forint-euró árfolyam a 410-420-as szinten lesz, ennek oka a további viták az Unióval, és a gazdaságpolitikai változások.
A forint sérülékenységét ellensúlyozza a hazai alapkamat szintje, a forintnak kedvező kamatkülönbözet, illetve a kormány gazdaságösztönző lépései, a fogyasztás és a beruházások erősödése.
Három Fed kamatcsökkentés jöhet
Amerikai nagybankok elemzői három Fed-kamatcsökkentést jósolnak erre az évre: márciusban, júniusban és szeptemberben. Ennek alapja, hogy a piacok bíznak az infláció csökkenésében, az amerikai növekedés stabilitásában, és az esetleges vámháború mérsékelt hatásaiban.
Mindez a dollárra hat: a dollár erősödése kedvezőtlen hír a forint és a régiós devizák számára, ilyenkor a befektetők a feltörekvő piacokról kivonnak tőkét és a biztosabb eszközökbe teszik át a pénzeszközöket.
Az idei év másik kockázata, hogy az Egyesült Államok vámokat vezethet be a európai autóimportra, ami különösen érzékenyen érintheti Magyarországot.
Az uniós forrásokról történő megegyezés és a gazdasági növekedés beindulása ugyanakkor jelentősen erősítené a forintot.