Hogy tudunk 5-10 kilótól tartósan megszabadulni? Az Országos Obezitológiai Centrum vezetője most erről is beszélt
InterjúAz elhízásról és annak következményeiről, valamint a megelőzésről beszélgettün Dr. Bedros J.Róberttel, a Szent Imre Egyetemi Oktatókórház főigazgató főorvosával, az Országos Obezitológiai Centrum vezetőjével.
Az elhízás és az ebből fakadó, következményes betegségek jelentős egészségügyi problémát jelentenek Magyarországon is. Hogyan állunk most nemzetközi összehasonlításban?
Magyarország továbbra is az egyik legmagasabb elhízási rátával rendelkező ország Európában. Az Európai Unió tagállamai között a második helyen állunk, csupán Málta előz meg minket.
A legfrissebb adatok szerint a magyar felnőtt lakosság 34 százaléka elhízott, és összesen 68 százalék számít túlsúlyosnak vagy elhízottnak.
Ugyanakkor az egész világon ez egyre jelentősebb probléma a túlsúly és az elhízás. Az előre jelzések szerint 2035-ra már mintegy négymilliárd felnőtt lesz túlsúlyos vagy elhízott, amely a 2020-as év 2,6 milliárdjához képest jelentős növekedésnek számít. Ezen belül az elhízással élők száma megduplázódik ebben az időszakban és eléri a 2 milliárd főt. Mindez azt jelenti, hogy a felnőtt világ 51%-a lesz ekkor túlsúlyos vagy elhízott. Természetesen ennek jelentős gazdasági kihatásai is lesznek, mivel a GDP mintegy 3%-át kell a túlsúly kezelésére fordítanunk világszerte. Az elhízás vonatkozásában már évtizedekkel ezelőtt is az élbolyba tartoztunk.
Továbbra is élvonalban állunk elhízás tekintetében vagy sikerült leadni a covid idején felkúszott kilókat?
A COVID alatt felszedett kilók leadására vonatkozó átfogó adatok nem állnak rendelkezésre, de az Országos Obezitológiai Centrumban megforduló betegek között általánosnak mondható, hogy a probléma inkább súlyosbodott, mintsem javult volna. Természetesen a hozzánk fordulóknak segítünk a COVID alatt felszedett kilók leadásában.
Mely országok teljesítenek még nálunk is rosszabbul?
Az elhízás tekintetében Magyarország az EU-tagállamok között a második helyen áll, Málta pedig az első, ahol az elhízottak aránya 27% körüli. Magyarországon kívül Európában Törökország is kiemelkedően rossz mutatókkal rendelkezik, ahol a felnőttek 32,1%-a elhízott, és összesen 66,8% túlsúlyos vagy elhízott, így földrajzi helyzetétől függően Törökországot gyakran Európa legelhízottabb országának nevezik.
Más EU-országokban is magas az elhízás aránya, mivel például Horvátországban ez 23%, de ezek az értékek elmaradnak Málta és Magyarország szintjétől. Nemzetközi szinten az Egyesült Államok Mexikó és néhány közel-keleti országban is kiemelkedően magas az elhízás gyakorisága, amelyek lényegesen meghaladják a meglehetősen kedvezőtlen hazai adatokat.
Szinte havonta jelennek meg újabb és újabb orvosi kutatások különböző fogyási módszerekről, azok előnyeiről és hátrányairól. Az Ön több évtizedes tapasztalata alapján mely módszerrel lehet tartósan megszabadulni a súlyfeleslegestől 5-10 kg-os felesleg esetén?
Tartós és egészséges fogyás elérésére a legjobb megközelítés az egyéni szükségletek figyelembevétele, ugyanakkor néhány általános irányelv mégis kiemelhető.
5-10 kg súlyfelesleg leadásához alapvető fontosságú a korábbi étrend módosítása a tartós kalóriadeficit elérése érdekében. Fogyásra csak akkor számíthatunk, ha a bevitt kalória kevesebb, mint amennyit elégetünk.
A túl szigorú diéták nem fenntarthatók és csak intézeti körülmények között folytathatók.
Járóbetegként a napi kalóriabevitel mérsékelt csökkentését javaslom. Ez nők esetében napi 1200 kcal-t, férfiaknál 1500 kcal-t jelent. Fontos a bevitt tápanyagok egyensúlya is.
Az alacsony szénhidrát-, de magas fehérje- és rosttartalmú étrendek elősegítik a fogyást. A mediterrán diéta során a zöldségek, a gyümölcsök, a teljeskiőrlésű gabonafélék, és az egészséges zsírok (például olívaolaj) fogyasztása fontos, és ez hosszú távon is fenntartható diétát jelent. A rendszeres testmozgást a diéta kiegészítőjeként kell a mindennapok részévé tennünk. Ezen belül az aerob testmozgás során hetente legalább 150 perc közepes intenzitású „kardio” (például gyaloglás, futás, úszás) tevékenység javasolt. Fontos lehet az erőnléti edzés is, mivel az izomtömeg növelése fokozza az alapanyagcserét, így hosszabb távon segíti a fogyást és a testsúly megtartását.
A betegek pszichés vezetése is nagyon fontos. Az étkezési napló vezetése segít az étkezési szokások monitorozásában, és tudatosítja az étkezési hibákat. A stresszkezelés is lényeges, mivel a stressz gyakran túlevéshez vezet, ezért a stresszoldó technikák (például jóga vagy meditáció) beiktatása is szükségessé válhat.
A kevés alvás összefüggésben áll a súlygyarapodással, ezért napi 7-9 óra alvást javaslok. Az extrém diéták és gyors fogyási módszerek gyakran visszahízáshoz „jojó” effektushoz vezetnek, mivel nem változtatják meg tartósan az életmódot. Az egészséges és fenntartható fogyás heti 0,5-1 kg közötti, amely hosszú távon a leghatékonyabb és a legbiztonságosabb.
Ha valaki komolyabb, súlyfelesleggel rendelkezik, a BMI indexe 35 felett van, mindenképp forduljon obezitológushoz?
Ha valakinek a BMI-je (testtömegindexe) 35 felett van, ez az elhízás II. fokozatának számít, amely már komoly egészségügyi kockázatokkal járhat, például cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, magas vérnyomás vagy ízületi problémák kialakulása. Ilyen esetekben erősen ajánlott orvosi segítséget kérni, azaz obezitológushoz fordulni. Ezen túlmenően az obezitológus már a túlsúlyban is segítséget tud nyújtani, mivel érdemes nem várni addig, míg valaki meghízik, mivel kis túlsúlyt könnyebb leadni. Obezitológusnál egy komplex állapotfelmérés is lehetővé válik, amelynek során nemcsak a túlsúly mértékét és minőségét, hanem az esetleges társbetegségeket (például inzulinrezisztencia, alvási apnoé) is felszínre hozza. Az obezitológus egyénre szabott kezelési tervet készít, és mivel az elhízás krónikus betegség, ezért a túlsúlyosok hosszú távú követése és a folyamatos támogatása alapvető fontosságú a visszahízás elkerülése érdekében. Az alábbiak esetén különösen indokolt felkeresni egy obezitológust: Ha már fennállnak társbetegségek (például cukorbetegség, magas vérnyomás). Ha az elhízás pszichés problémákkal társul, mint például a depresszió vagy az érzelmi evés. Ha a korábbi fogyókúrás próbálkozások kudarcot vallottak. Az obezitológiai gondozás multidiszciplináris megközelítést jelent, amely az orvosi, a táplálkozási, a mozgás- és a pszichológiai támogatást egyaránt magában foglalja. Túlsúly esetén mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni a biztonságos és tartós fogyás érdekében.
Melyek az elhízáshoz kapcsolódó leggyakoribb betegségek?
Az elhízás számos betegség kialakulásának kockázatát növeli, mivel a túlsúly – többek között - kedvezőtlen hatást gyakorol az anyagcserére, a szív- és érrendszerre, a hormonális szabályozásra és az ízületek működésére. Az elhízás kifejezetten megterheli a szív- és érrendszert is . A túlsúly fokozza a szív munkáját, ami hosszú távon hipertóniához azaz magasvérnyomáshoz vezethet.Az elhízás megemeli a koleszterinszintet és a gyulladásos folyamatokat, amelyek szívizom infarktust okozhatnak. Az elhízás közvetett módon növeli az agyi érkatasztrófa (stroke) esélyét is. A túlsúly inzulinrezisztenciához vezethet, amely a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának fő oka.Az elhízottak légútjai könnyebben elzáródnak alvás alatt és ez okozza az alvási légzésszünet (alvási apnoe) betegséget. Nem nehéz elképzelni azt sem, hogy a túlsúly milyen terhet jelent izületeink számára. Az ízületekre nehezedő nagyobb terhelés gyorsítja a porcok károsodását, ezért gyakori a térdizületi kopás. A gerincoszlopra nehezedő nyomás miatt gyakori a krónikus derékfájás és a hátproblémák. A policisztás ovárium szindróma (PCOS) elhízással jár, amely súlyosbíthatja a hormonális egyensúlyzavart.
A túlsúly befolyásolhatja a hormonháztartást, ami megnehezítheti a teherbeesést ezért a meddőségnek egyik fontos oka lehet.
Az elhízás 13 féle rosszindulatú daganatos betegséggel áll szoros összefüggésben, amelyek közül kiemelendő a mellrák, a vastagbélrák, a méhtestrák, a petefészekrák. Az elhízás stigmatizációval és alacsony önbecsüléssel járhat, ami depresszióhoz szorongásos zavarokhoz vezethet. Az elhízás a máj zsírlerakódásával járhat, ami májgyulladást, cirrózist okozhat. A hasi zsírtömeg növeli a gyomorra nehezedő nyomást, ami savas refluxhoz vezethet.
Melyek most az elhízás gyógyszeres kezelésében alkalmazott leggyakrabban használt orvosságok?
Az elhízás gyógyszeres kezelésére olyan esetekben kerülhet sor, amikor az életmódváltás (diéta és mozgás) nem vezet megfelelő eredményre, és a BMI értéke meghaladja a 30-at, vagy 27 és 30 közötti BMI mellett már fennállnak az elhízás szövődményei, mint például a cukorbetegség, magas vérnyomás vagy alvási apnoe.
Hazánkban az alábbi gyógyszerek érhetők el az elhízás kezelésére:
- az orlisztát a bélrendszerben gátolja a zsír felszívódását, így csökkenti a kalóriabevitelt.
- A naltrexon-bupropion kombináció az agyban szabályozza az étvágyat és az energiafelhasználást.
- A liraglutid injekció formájában elérhető el, amely az étvágy csökkentésével, valamint a teltségérzet növelésével támogatja a fogyást.
- A tirzepatid szintén injekciós készítmény, jelenleg ez a hazánkban forgalomban lévők közül a leghatékonyabb testsúlycsökkentő készítmény. Fontos megjegyeznem, hogy a testtömegcsökkentő gyógyszerek szigorúan csak orvosi felügyelet mellett alkalmazhatók.
Minden gyógyszer csak egy „mankó” amely elősegíti a diéta betartását, ezért a hosszú távú eredményekhez életmódváltásra is szükség van.
Mi a véleménye az Ozempicről, melyet ugyan a cukorbetegség kezelésére találták ki, sokan a fogyáshoz veszik igénybe? Azért is kérdezzük, mert múlt hónapban a Science Alert megjelentette a kanadai Albertina Egyetem kutatását, mely szerint a szemaglutiddal történő kezelés a szívizom sorvadását okozza.
A kérdéses készítmény hatóanyaga a szemaglutid, amelyet eredetileg 2-es típusú cukorbetegség kezelésére fejlesztették ki, ám súlycsökkentő hatása miatt más gyári néven és kiszerelésben testtömegcsökkentésre is jóváhagyott.
A kanadai Alberta Egyetem kutatása szerint egereknek adva ezt a hatóanyagot, csökkentette szívizom tömegét. Humán vonatkozásokban ilyen szívizomtömegcsökkentő hatásról nem számoltak be.
Megjegyzendő ugyanakkor, hogy bizonyos állapotokban, pl. magasvérnyomás betegségben törekszünk arra, hogy az erek emelkedett nyomása miatt megvastagodott szívom tömege csökkenjen. A későbbi kutatások döntik majd el, hogy az egérkísérletek eredményei vonatkozna-e az emberekre is. Egyébként a szívizom és az izomtömeg megőrzése érdekében megfelelő táplálkozást és rendszeres testmozgást javaslunk, amelynek elemei pl. az ellenállásos edzés is.
Ejtsünk szót a megelőzésről is: most már több éve népszerű az időszakos böjtölés. Ön megelőzésként vagy kisebb fokú súlyfelesleg esetén ajánlja ezt?
Az időszakos böjtölés, vagyis az étkezési ablakok és böjtölési időszakok váltakozása, sokak számára hatékony lehet a testsúly szabályozásában és az anyagcsere javításában.
Mindazonáltal fontos megjegyezni, hogy jelentős egyéni különbségek, azaz ami egyeseknek beválik, másoknál nem biztos, hogy ugyanolyan hatékony lesz. Megelőzésként és kisebb fokú súlyfelesleg esetén az időszakos böjtölés több szempontból is hasznos lehet, mivel segíthet a kalóriafogyasztás csökkentésében, mert az étkezési időszakok korlátozásával kevesebb kalóriát fogyasztunk. Elősegíthetjük a zsírégetést, mivel a böjtölési időszakok alatt a szervezet a zsírraktárakhoz nyúl energiáért. Támogathatja az inzulinérzékenységet és csökkentheti a vércukorszint ingadozásait. Fontos azonban, hogy mielőtt bármilyen új étrendi módszert kipróbálnánk, konzultáljunk obezitológussal, mivel az időszakos böjtölés nem mindenkinek javasolható.
Longevity: egyre többen ismerik e szó jelentését, és egyre több kutatás jelenik meg ebben a témában. Az egyértelmű, hogy a hosszú élet egyik titka a táplálkozásban keresendő. Ön szerint mely az a legfontosabb 3 szempont, amelyre mindenképp figyeljünk, ha hosszú és egészséges életet szeretnénk élni?
A hosszú és egészséges élet eléréséhez az étkezés kulcsfontosságú szerepet játszik. Íme három kiemelkedően fontos szempont, amelyekre érdemes figyelni. Ezek egyike a kiegyensúlyozott és a változatos étrend, amelynek alapja, hogy a szervezet számára minden szükséges tápanyagot biztosítsunk. Fogyasszunk bőségesen zöldségeket, gyümölcsöket, teljes kiőrlésű gabonákat, fehérjeforrásokat (például hal, sovány húsok, hüvelyesek) és egészséges zsírokat (például olívaolaj, avokádó, diófélék). Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket és a hozzáadott cukrokat. Fontos a megfelelő hidratáció, mivel a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás elengedhetetlen az optimális egészség fenntartásához. A víz segíti az anyagcserét, az emésztést, és a sejtek működését. Törekedjünk napi legalább 8 pohár víz elfogyasztására, és kerüljük a cukros üdítőitalokat és az alkoholfogyasztást. A mértékletesség és a tudatos étkezés során legyünk tisztában azzal, hogy mennyit és mit eszünk. Az étkezések során figyeljünk oda a testünk jelzéseire, amelyek a teltségérzetről és az éhségről szólnak, így elkerülhetjük a túlevést.