Miért nem a világ legjobb focistái a legértékesebbek?

Elemzések2021. jún. 28.Növekedés.hu

A kérdés jogos, hiszen Robert Lewandowski a lengyel aranylabdás focista csak a töredékét éri sok játékosnak. Azért természetesen erős összefüggés van a játéktudás és az érték között, de sokat számít a sportoló kora, a pályán betöltött posztja, illetve az is, hogy melyik bajnokságban vitézkedik a labdarúgó.

Foci eb zajlik, és ilyenkor az is a labdarúgásra figyel, aki amúgy talán nem követi annyira a nemzeti bajnokságokat. A futballstatisztikák egészen elképesztő mélységekig mindent megmutatnak a sportágról, hányat passzolt egy focista, vagy mennyit futott egy meccsen, a mérkőzések melyik másodpercében hány gól született a nagy tornák során.

Ilyenkor mindig előkerül a futball monetizálása is, vagyis az, hogy mennyit ér egy játékos az átigazolási piacon, vagy ha ezeket az értékeket összeadjuk, az is látható, hogy egy adott klub, jelen esetben főleg a nemzeti válogatottak mekkora értéket képviselnek.

A legdrágább válogatottak

Mi, magyarok eddig is tudtuk, hogy nehéz csoportba kerültünk az eb-n, de ha megnézzük a csoporttársaink piaci értékét, bizony, aligha nő meg az önbizalmunk. A világ hat legértékesebb nemzeti válogatottja közül három is a mi csoportunkba került. A francia a második legértékesebb nemzeti keret a maga 1,03 milliárd eurós összértékével, a német a harmadik (936 millió euró) és a portugál pedig a hatodik (827 millió euró). Valamennyi csapat értékesebb, mint az eb-n eddig talán a legmeggyőzőbb teljesítményt nyújtó olaszok, belgák, vagy hollandok.

Minden adatot a német Transfermarkt (átigazolási piac) oldalról vettünk, ennek a világnak ugyanis messze ez a legautentikusabb, legtekintélyesebb oldala.

Az angolok a top

Ha a regnáló világbajnok franciák csak a másodikak, felmerülhet a kérdés, hogy ki a legjobb válogatott? A válasz az, hogy az angolok (1,26 milliárd euró),

de anélkül, hogy nagyon megelőlegeznénk az értékelések metodikai rejtelmeit, annyit elárulhatunk, hogy itt máris bejön egy speciális szempont, az angolok a legértékesebbek, de nem biztos, hogy ők a legjobbak.

Az angol játékosok ugyanis kevés kivétellel a világ legjobb bajnokságában, vagyis az angol Premier League-ban játszanak, ez pedig segít növelni az értéküket.

Akikről még nem ejtettünk szót a top 6-ból, vagyis a 4-ik és az 5-ik helyezett, ők a spanyol és a brazil válogatott. értékben amúgy óriási az európai túlsúly, érdekesség, hogy a legértékesebb, az eb-re ki sem jutó válogatott a norvég.

Klubok és játékosok

Most a nemzeti válogatottak versengése idején talán kevésbé izgalmas a klubcsapatok sorrendje, de ezek között amúgy éppen Manchester City, Liverpool, Chelsea a sorrend, vagyis három angol csapat a dobogós. Ahogy előbb már említettük, ez is jól tükrözi a brit labdarúgás hihetetlen erejét.

Ami pedig az egyes focistákat illeti, Kylian Mbappe, a franciák 22 éves, rendívül robbanékony csatára 160 millió eurót ér, Erling Haaland, a 20 éves norvég támadó 130 millió euróra van belőve és Harry Kane a 27 évével már idősebbnek számító angol gólzsák 120 millió euróval a harmadik.

Az egész világon összesen kilenc játékos ér 100 millió eurót, vagy többet, a nem európaiak közül a brazil Neymar és az egyiptomi Mohammed Szalah fért be ebbe a körbe, talán meglepetésre a belgák viszont két játékost is adtak, Romelu Lukaku és Kevin DeBruyne személyében.

És a legjobbak?

Na de hol vannak a legjobbak, Robert Lewandowski, Lionel Messi, Cristiano Roberto, vagy a horvát Luka Modric, hiszen az elmúlt években rendre ők nyerték a legjobb játékosoknak számító aranylabdát?

Nincsenek túl elöl, többen közülük még a top 50-be sem férnek be, Messi 80 millió eurót, Lewandowski 60 millió eurót, Ronaldo 45 milliót, Modric pedig egyenesen csak 10 millió eurót ér.

Lassan tényleg itt az ideje mindezt megmagyarázni.

A játékos értéke azt tükrözi, hogy a globális átigazolási piacon mennyiért lehet az adott játékost megkapni. 2018-ig hihetetlen mértékben emelkedtek az árak, akkor volt egy kis megtorpanás, majd a Covid még jobban betett az áraknak, mert a futballbizniszt leértékelte az, hogy a nézők nem mehetnek ki a meccsekre, nem utazhatnak, nem láthatják személyesen a kedvenceiket.

2018 végén Mbappe még 200 milliót, Neymar és Messi 180-180 milliót ért. Ezek az értékek azért akkor is teljesen irracionálisak voltak, ha a focisták az árukat részben hamar behozzák pólóeladásból, jegybevételből, szponzori szerződésekből, vagy tévés jogdíjból.

Milyen tényezők számítanak?

Talán már kitalálták, egy pályája elején járó világklasszis sokkal értékesebb, mint egy nála akár érdemben jobb, de már csak pár szezonig bevethető klasszis.

Egyetlen klub sem akarna magas összeget fizetni egy olyan játékosért, aki már a B oldalt hallgatja, vagyis jó eséllyel egy-két idény után legyengül, visszavonul.

Pedig a futballtörténelemben van néhány játékos, aki hirtelen, 30 felett lett világsztár, például az angol Jamie Vardy, vagy az olasz Filippo Inzaghi, de azért nem ez a jellemző pályaív.

Az átigazolási piacon a legnagyobb sztárok a 22-24 éves titánok, akik már világklasszis focisták. vagyis velük a klub nem vesz zsákbamacskát, mint egy 16 évessel, de még akár fejlődhetnek is.

Említettük már, hogy nagyon sokat számít a bajnokság is. A futball igazságtalansága, hogy a big 5 (Anglia, Németország, Spanyolország, Olaszország és Franciaország), vagyis a legjobb ligák már azzal üzletet csinálhatnak, hogy leigazolnak egy magyar focistát, hiszen aki fradistaként ért egymillió eurót, az egy német sztárcsapatból könnyen érhet akár ötöt is.

Emellett meghatározó a játékos pozíciója is. A modern futball legnagyobb erőssége, ha valaki gólképes. Lehet valaki csodálatos kapus, vagy védő, a középcsatárok és a támadó középpályások értéke azért átlagosan is magasabb.

A világ legdrágább kapusa azért magasra kalibrált, a sors fintora, hogy miképpen Haaland, úgy Jan Oblak az Atletico Madrid szlovén kapusa sem lehet ott az eb-n, mert Szlovénia sem jutott ki az eb-re.

A magyarok

Magyarország a pénzügyi értékelésekben nem szokott túlságosan elöl végezni, már csak emiatt is nagy dicsőség a világbajnok elleni pontszerzés, hiszen a két csapat között tizenötszörös volt az értékelési különbség.

Magyarország a maga 74,5millió eurós összértékével valamennyi nemzeti válogatott közül a 48-ik, olyan kevésbé ismert futballnemzetek is előttünk járnak, mint Burkina Faso, Jamaica, vagy Irán. A 24 csapatos eb mezőnyéből 21 csapat van előttünk, mi vagyunk a 22-ikek és két válogatottat azért megelőztünk, Észak-Macedóniát és Finnországot.

A focisták közül Willi Orbán 16 millió eurót, Gulácsi Péter és Sallai Roland 13-13 milliót ér, remek játékosok, de megint bejön a bajnokság fontossága is, hiszen ők mindannyian a Bundesligában, a német első osztályban fociznak.

A franciáknak gólt szerző, de itthon játszó Fiola Attila 700 ezer eurót ér, ahogyan a magyar bajnokság gólkirálya, Hahn János is hasonló összeget, 750 ezer eurót. Igaz, ne feledjük, hogy a magyar válogatott értékeléséhez hozzá kell tenni, hogy a csapatunk legértékesebb játékosa Szoboszlai Dominik lenne, aki fiatal, támadó középpályás és már a német Leipzig játékosa, csak ő sérült, nincs a keretben, és így nem került be ebbe az értékelésbe sem.