Mennyit fizetünk az energiáért európai összehasonlításban?
ElemzésekA lakossági villamosenergia Dániában és Németországban kerül a legtöbbe az EU-ban, míg a legkevesebbet Bulgáriában és Magyarországon kell fizetni. A különbség az árakban háromszoros. A lakossági földgáz ára Svédországban a legmagasabb, míg Lettországban és nálunk a legkedvezőbb.
A világ energiarendszerében az orosz-ukrán háború azonban jelentős zavarokhoz vezetett.
Magyarország energiahordozóinak jelentős része behozatalból származik, a kőolaj és a földgáz esetében ez az arány 85-88% között alakult az elmúlt években. A teljes energia-felhasználás nettó import aránya azonban csak 60%, ami jelentős részben annak köszönhető, hogy a hazai villamosenergia termelés közel felét a nukleáris energia, a Paksi erőmű adja - olvasható az Állami Számvevőszék friss elemzésében, amely a Nemzeti Energiastratégia eddig elért eredményeit taglalja.
Az Energiastratégia célja, hogy 2030-ra az ország villamosenergia termelésének 90 százaléka szén-dioxid-mentesen valósulhasson meg. Ezt az atomenergia és a megújuló energiaforrások - ezen belül elsődlegesen naperőművek - együttes alkalmazásával célszerű elérni.
- Az elmúlt 5 évben a napenergia-források arányát sikerült 1 százalékról 11 százalékra emelni.
- A szén- és széntermékek aránya 18 százalékról 9 százalékra csökkent.
- A villamosenergia termelés nőtt, a termelés 50 százalékát a Paksi Erőmű adja.
Háromszor drágább a lakossági energia Európában
Európában a legtöbbet Hollandiában és Svédországban fizetik a lakossági földgázért, míg a legkevesebbet Magyarországon és Lettországban.
Az eltérés a legolcsóbb és a legdrágább ár között háromszoros.
A lakossági villamosenergia Dániában és Németországban kerül a legtöbbe az EU-ban, míg a legkevesebbet Bulgáriában és Magyarországon kell fizetni.
Az eltérés a legolcsóbb és a legdrágább EU-tagállamok között ezen a területen is háromszoros.
Lakossági rezsi szempontjából a legdrágább országok között szerepel még Olaszország, Belgium, Írország, Franciaország és Spanyolország is - a fent említett államokon kívül.
Európa energiamixe
Megnéztük, hogy hogyan áll össze jelenleg az európai országok energiamixe. Az összehasonlítás nem terjed ki minden uniós tagállamra, elsősorban azokat az országokat vizsgáltuk, amelyek határozottan állást foglalnak az atomenergia kérdésében.