Ő vett legkorábban BYD-et: ma a világ hatodik leggazdagabb embere
AutóNagyon bejött az élet Warren Buffettnek 93 éves korára: beérett a BYD, amibe 16 éve fektetett, a jókor vett japán részvényei is csúcsra mentek, cége a 8. legnagyobb a világon, és most még a cégben lévő készpénzállomány is elképesztő méretű lett.
Warren Buffett elérte, amit csak el lehetett az ő módszerével. Cége, a Berkshire Hathaway kis társaságként kezdte,majd cégfelvásárlásokkal és eladásokkal, később részvénybefektetésekkel növekedett. Mindezt már 60 éve teszi sikerrel, és hasonló társaság még sosem ért el ilyen sikert:
a cég mérete az ezermilliárd dollárt közelíti.
Csak az óriás tch cégek nagyobbak
Előtte tőzsdei társaságként csak a szaúdi olajtársaság és a hat gigantikus technológiai cég van: a Microsoft, az Apple, a Nvidia, a Google, az Amazon és a Meta, utóbbiak olyan vállalkozások, akik valami rendkívül alkottak, fejlesztettek, újítottak. Buffett gondosan vizsgálja sok évtizede a cégeket, nagy gonddal kiválasztja, amelyikben fantázát lát, és ha nem tartja jónak, eladja, ha jól szerepel, mint a Coca-Cola, akár örökre megtartja.
Megtelik egy sportcsarnok, a cég pedig tele pénzzel
A Berkshire Hathaway szombaton tette közzé negyedéves eredményét, egyúttal Warren Buffett, mint minden évben, most is levelet köldött a részvényesnek, és meghívta őket a társaság közgyűlésére május 4-ére, melyet egy sportcsarnokban tartanak a részvényesek érdeklődése miatt.
Ki ne akarná meghallgatni a legnagyobb befektető legendát, ha már részvényesként ez a lehetőség megadatik neki?
A mostani legérdekesebb fejlemény, hogy a társaság 167,6 milliárd dollár készpénzzel rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy összesen csak 73 tőzsdei cég van, amelynek teljes tőzsdei kapitalizációja nagyobb, mint a Buffett cégénél csak a készpénz. És hogy miért van ennyi készpénz? Mert indokoltnak tartották, hogy sok, elég magasra emelkedett árfolyamú részvényből kiszálljanak, ugyanakkor nem látnak most olcsó befektetési lehetőséget.
Két különleges siker
Ez egyáltalán nem baj: lesz miből vásárolni, ha eljön az idő, ugyanakkor addig is vásárolja a cég saját részvényeit, amivel szakadatlanul növeli a részvényesi értéket: nem véletlen, hogy a társaság ilyen gigantikusra nőtt. Ehhez persze a közelmúlt két igen látványos sikeres is hozzájárult.
Egyrészt Buffett már 2008-ban megérezte, hogy a kínai BYD tud valamit:
akkor még csak a telefonok akkumulátorainak piacán tarolt a cég, de épp mozdult az elektros autózás felé. Buffett ekkor vásárolta meg a cég részvényeinek 10 százalékát: azóta már adott el belőlük hatalmas nyereséggel, de 8 százalék még megvan.
A másik nagy dobás: időben kezdte el vásárolni a legnagyobb japán részvényeket, felismerve az induló trendet, de még az is lehet, hogy ő maga indította el a trendet (persze megfelelően alacsonyan értékelt részvények mellett), ami végül 35 év után örökös csúcsra emelte a japán Nikkei indexet.
Egy abszolút rekord
A társaság befektetései közül egyébként jól hoztak tavaly a biztosítók, kevésbé jól a vasúttársaságok, az össes befektetés felét ugyanakkor az Apple adja, amire nem lehetett panasz a tavalyi évben, de mé 2022-ben sem, amikor az általános esésben csak viszonylag keveset veszített értékéből.
Még egy rekordról beszámolt levelében Buffett, amelyre igen büszke:
a Berkshire rendelkezik az összes amerikai cég közül a legnagyobb könyv szerinti értékkel: 561 milliárd dollárral.