Óriási haszont hozott az olimpia Párizsnak: Olimpiai bajnokok válaszoltak, megérné-e nekünk is a rendezés
ElemzésekAz idei nyáron több mint 100 millió néző érkezett a párizsi olimpiára. A 2024-es nyári játékok rendkívüli gazdasági sikernek számítanak, mert Franciaország összesen 12,2 milliárd dollár nyereséggel zárta a rendezvényt.
Magyarország dédelgetett olimpiai álmához is példamutatónak számít a francia rendezés. A gazdasági sikerek mellett, a környezetvédelem, és a nemek közötti egyenlőség is szoba került a 62. Közgazdász-vándorgyűlés sportközgazdasági szekciójának kerekasztal-beszélgetésén az olimpia kapcsán.
101 millióan érkeztek a 2024-es nyári olimpiai játékok apropóján Franciaországba. Ugyanakkor, a párizsi olimpia nem különösebben emelte meg a városba látogató turisták számát, hiszen rendezvényektől függetlenül is rengeteg turistát vonz. Azonban kiemelkedő, hogy a beruházások révén 247.000 új munkahely létesült, ami az olimpia után is munkalehetőségeket biztosít.
Mennyibe került a 2024-es olimpia?
Jelentős beruházásnak minősült az olimpiai falu, aminek keretében 16.000 új szállást húztak fel. Ennek a felépítési költsége összesen 1,85 milliárd dollárba került. Egy budapesti olimpiai során is kiemelt fontosságú lesz az olimpiai falu kialakítása. Azonban Los Angelesnek nem ez jelenti a kulcskérdést, mert a két nagy egyetemük könnyedén el tud szállásolni akár 20.000 főt is.
-vetette fel egy lehetséges budapesti olimpiához tartozó beruházások kérdését Schmitt Pál volt köztársasági elnök, a Nemzet Sportolója, kétszeres olimpiai bajnok pártőrvívó.
Egyetlenegy komoly sportlétesítmény, a Nemzeti Úszóközpont, épült a 2024-es olimpiára. Erre az egy új épületre volt szükség, a többi sportot a már üzemelő stadionokban, történelmi épületekben, vagy tereken bonyolították le.
Mint mondta, sportnemzet vagyunk, a kultúránk része a sport. Látni lehet, hogy évről évre hozzuk be a nemzetközi sporteseményeket. Ha az elmúlt időszakot nézzük, akkor egy évben közel 150 nemzetközi sporteseményt rendezett Magyarország.
2011 körül azt a célt fogalmaztuk meg, hogy 2020-ra minden nemzetközi sporteseményt meg tudjunk rendezni. Ehhez sportlétesítmények kellettek, és mára ténylegesen elmondhatjuk, hogy minden adott egy nagyobb nemzetközi sportesemény lebonyolításához
- fogalmazta meg Magyarország törekvéseit Szabó Tünde olimpiai ezüstérmes úszó, országgyűlési képviselő, korábbi sportért felelős államtitkár, az Európai Úszószövetség volt alelnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság tagja.
A Szajna tisztítása 1,5 milliárd dollárba került. Ez egy kikerülhetetlen kiadásnak számított, mert Párizs környékén nem volt más alkalmas, álló, vagy folyó víz. Azonban Franciaországban eddig nem különösebben törődtek a Szajna szűrésével és tisztításával. Így ez a 1,5 milliárd dollár egyáltalán nem számít kidobott pénznek, de a triatlonosok és a hosszútávúszók ennek ellenére is megszenvedték a víz silány minőségét.
Kamatostul megtérültek a beruházások
Elmondható, hogy a 2024-es olimpia pozitív gazdasági eredményt hozott. Hiszen a párizsi olimpia várható gazdasági hagyatékát 12,2 milliárd dollárra becsülik, ami azonban nem egészen negyed százaléka Franciaország GDP-jének.
-számolt be a 2024-es olimpia jövedelmezőségéről Schmitt Pál.
A legkiemelkedőbb bevételt, 7 milliárd dollárral, a privát szektor támogatása jelentette, ebbe a kategóriába tartoznak a szponzorok, a magán beruházások, a jegyeladások, és az infrastruktúra. A NOB összesen 1,2 milliárd dollárral támogatta a szervezőbizottságot, ami részben a logisztikában, részben a sportolók szállásának finanszírozásában is testet öltött.
A 2024-es olimpiára 9,5 millió jegyet adtak el, ami körülbelül megegyezik a londoni olimpia jegyeladásaival. Ez összesen 1,4 milliárd dollár bevételt jelentett Franciaországnak.
Mennyire fenntartható az olimpia?
A környezeti fenntarthatóságot vizsgálva, példamutatónak számít a párizsi olimpia, ahol az energiaszükséglet 100 százalékát szél és napenergia biztosította. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a CO2 kibocsátás 3,5 millió tonnával csökkent az előző játékokhoz képest.
A nemek közötti egyenlőséget vizsgálva azonban már árnyaltabb képet kapunk. A létszámot tekintve a 2024-es olimpián valósult meg először, hogy egyenlő arányban képviseltették magukat női és férfi sportolók, azonban hatalmas feszültséget keltett a nemek meghatározásának módszertana.
Abszolút nem fenntartható a női sport, ha az inklúzióról beszélünk. Nem fair a női sportolóknak szemben, hogy ez a jelenség fennáll. Azonban az sem lenne fair, ha a kvalifikációt szerzett sportolókat kizárnánk. A két oldalt nagyon erőteljesen kell vizsgálni, és ez az olimpia kiváló alkalom volt erre
-utalt a nagy indulatokat szító ökölvívó mérkőzésekre Béki Piroska nemzetközi ökölvívó bíró, a párizsi olimpia ökölvívó versenyeinek hivatalos magyar bírója.
A magyar sportok Olimpia utáni helyzetéről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.