Rekordmennyiségű külföldi tőke érkezett Magyarországra 

Elemzések2024. júl. 7.Áldott Rebeka

2023-ban a külföldi tőke bevonzása kapcsán kiemelkedően teljesített Magyarország a V4-es országok közül. A beáramló tőke nagy része idén is Keletről, főként Kínából érkezett, ami az elektronika és az akkumulátoriparra koncentrálódott. A külföldi beruházások ösztönzéséről és jövőbeli lehetőségeiről tartott előadást Szép-Tüske Rita, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség befektetésösztönzési és támogatási vezérigazgató-helyettese a Magyar Közgazdasági Társaság Nemzetközi Gazdaság Szakosztályának eseményén.

Az elmúlt 10 évben közel 50 milliárd euró beruházás érkezett az országba, ami több mint 150 ezer munkahelyet teremtett. A tavalyi évben pedig, 13 milliárd euróval, beruházási rekordot döntöttek a Magyarországra érkező támogatások.

A V4-es tagállamokhoz képest is kiugróan magasnak számít a tavalyi évben elkönyvelt 13 milliárd eurónyi beruházás, ami Magyaroroszágra érkezett. Utánunk Lengyelország következik, akik 7,4 milliárd eurónyi beruházást tudhattak magukénak a tavalyi évben.

-hangsúlyozta Magyarország kimagasló eredményeit Szép- Tüske Rita, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség befektetésösztönzési és támogatási vezérigazgató-helyettese.

A tavalyi évben kezdte meg, Magyarország valaha volt legnagyobb zöldmezős beruházásaként, a CATL. A világ legnagyobb akkumulátorgyártója Debrecenben valósít meg egy 7,3 milliárd euró értékű beruházást.

A tavalyi beruházásokat tekintve megfigyelhető egy határozott keleti dominancia, mert a beérkezett 13 milliárd euróból 10 milliárd érkezett Kínából. Németországból 2,2 milliárd euró érkezett Magyarországra, és Koreából szintén majdnem ugyanennyi. Nem teljesen újkeletű, hogy jelentősebb a keleti beruházók részaránya, ez a folyamat már a 2019-es évtől megfigyelhető volt.

A 2023-ban érkezett támogatások 78,3 százaléka az elektronika és akkumulátoriparra koncentrálódott, 14,7 százalékát az autóiparba fektették be, 5,5 százalékát pedig az élelmiszeriparba.

Ami a projektek területi megoszlását illeti, láthatjuk, hogy ezek a beruházások sajnos nem egyenletesen oszlanak meg az ország régiói között. Az elmúlt években a beruházások döntő többsége az ország észak-keleti részébe, a Miskolc-Debrecen-Nyíregyháza háromszögbe korlátozódott. Itt valósult meg a BMW, a CATL, Eve Energy és a Sunwoda beruházása is.

Fontos szempont a beruházásoknál, hogy illeszkedjen a hazai ökoszisztémába. Ebbe egyrészt beletartozik, hogy legyen olyan erőforrás és tudás, amire építeni tud az újonnan érkező vállalat. Illetve legyen lehetőség és hajlandóság minden vállalatban arra, hogy magyar beszállítókkal működjenek együtt, akár duális képzés keretein belül egyetemekkel vagy kutatóintézetekkel. Végül, de nem utolsó sorban prioritás a déli területek fejlesztése, ennek érdekében az elmúlt időszakban azonosítottunk olyan területeket, ahova új beruházók tudnak érkezni.

-számolt be a külföldi beruházásokkal szemben támasztott elvárásokról Szép- Tüske Rita.

A magyarországi befektetésösztönzésről szóló teljes előadást az alábbi linken tekintheti meg.