Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tébolydából magániskola: rendeződik végre a Lipótmező sorsa

Elemzések2022. máj. 1.Haiman Éva

Állami tulajdonú nemzetközi magániskola és kollégium létesül az egykori pszichiátriai intézet helyén a Lipótmezőn, mégpedig kiemelt közérdekű kormányzati beruházás keretében. A lépéssel végre érdemben rendeződhet a 15 éve bezárt és azóta csak pusztuló épületegyüttes sorsa.

Sárgaház, Lipótmező – a legtöbben így emlegették a Ferenc József rendeletére még az 1868-ban Budai Magyar Királyi Országos Tébolyda néven alapított elmegyógyintézet Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetként (OPNI) működött egészen 2007-es bezárásáig.

A mai napig nem tudni, mi volt a célja az akkori kormánynak az épülettel és a területtel, mert bár az évek során számtalan ötlet felmerült a hasznosítására.

Lett volna itt szálloda, emelt szintű rekreációs központ komplex egészségügyi-szociális szolgáltatásokkal az ambuláns ellátástól az idősek otthonán át a wellness szolgáltatásokig. Legutóbb, a főváros ellátását új alapokra helyező Egészséges Budapest Program kapcsán röppen fel a hír, hogy esetleg demens idősek ellátását szolgáló ápolási otthont nyissanak a területen, de végül abból sem lett semmi.A terület és a késő romantikus stílusban, Zettl Lajos tervei szerint épült műemlék épületek egyre elhanyagoltabbá, romosabbá és életveszélyesebbé váltak.

A hasznosítást korlátozta, hogy még 2007-ben, az esetleges ingatlanspekulációk kivédése érdekében a II. kerület változtatási és építési tilalmat rendelt el a területre, majd a tilalom lejárta előtt a képviselő-testület új szabályozási tervet alkotott, amely az erdőterület megőrzését és az épület egészségügyi célú hasznosítását támogatta.

Az ingatlan tulajdonosi jogait éveken át a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő gyakorolta. Most pedig már azonban szinte biztos, hogy

a 41 hektáros területen álló, összesen 39 ezer négyzetméteres 35 ingatlanból álló műemlék épületkomplexum egy részén nemzetközi magániskola létesül. Mégpedig egy állami tulajdonban lévő magániskola.A fordulatot egy 2020-ban elfogadott törvény jelentette, amely ingyenesen az akkor létrehozott Közép-európai Oktatási Alapítvány vagyonkezelésébe adta az ingatlant, mint "közfeladat ellátásához szükséges területet". A tervek szerint

nemzetközi, bentlakásos intézmény létrehozása a cél, amely középfokú oktatást nyújt majd tandíj fejében. Varga Mihály pénzügyminiszter, Budapest II. kerületének országgyűlési képviselője a döntésről mint az épület megmeneküléséről beszélt

Az egykori OPNI ékköve a katolikus kápolna, amelynek üvegablakait Róth Miksa készítette, freskóit Nagy Sándor festette. Az épületegyüttes felújításával a kápolna is megmenekül.

A napokban pedig meg is jelent a Magyar Közlönyben az a kormányrendelet, amely szerint kiemelt beruházássá, mégpedig kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánították a lipótmezei iskolafejlesztést, így településképi véleményezési eljárást sem kell vele kapcsolatban lefolytatni.

A tervek szerint a magániskola és a bentlakásos kollégium már 2023-ban megnyílik,

és a már említet törvény szerint a svájci International Baccalaureate Organization által elfogadott bizonyítványok kiadására lesz jogosult. Az egykori Lipótmező ingatlanjai közül korábban mindössze egyet sikerült értékesíteni,