Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tényleg beválik a hevített dohány? Itt vannak az első hiteles adatok 

Elemzések2023. júl. 2.Kovács Dániel

Úgy jelentek meg pár évvel ezelőtt Magyarországon az első hevítésen alapuló dohánytermékek, hogy az új technológia még nem rendelkezett komolyabb hatástanulmányokkal, így nem tudhattuk, valójában mi áll a gyártók által ígért ártalomcsökkentés mögött. Mára viszont Japánban annyian váltottak a füstmentes alternatívára, hogy elkészülhetett az első kórházi adatokon alapuló kutatás.

Évtizedek óta terjednek olyan eszközök, amelyek a dohányosoknak kínálnak kevésbé káros, füstmentes alternatívákat. Ilyen a pár évtizede berobbant elektromos cigaretta, amely nikotin, propilén glikol, növényi glicerin, illetve valamilyen aroma keverékéből álló liquidet alakítja párává, dohányfüstöt imitálva, majd pár éve törtek be a magyar piacra a hevített dohánytermékek. 

A "heat not burn" elvén alapuló technológia lényege, hogy a dohány égetése helyett csupán felhevíti azt, tehát nem jön létre valódi égéstermék. Míg egy hagyományos cigaretta szívás közben 700-800 celsius fokra hevül, addig egy HTP, azaz füstmentes dohányhevítő rendszer csupán 300-400-ra. Ennek előnye a hagyományos ecigikhez képest, hogy valódi dohányból, és nem különböző szintetikus anyagokból szabadul fel a nikotinpára. Természetesen nem árt tudatosítani, hogy

egyik alternatíva sem egészséges, tehát ha valaki nem dohányzik, ezekre sem érdemes rászoknia.

De nem is ők a célcsoport, a gyártók azokat a dohányosokat célozzák meg, akik nem akarnak leszokni a nikotinról, de tudják, hogy a szervezetüket gyilkolják a füstöléssel, és szeretnének kevésbé ártalmas eszközre váltani. De vajon tényleg megvalósul a gyártók által ígért ártalomcsökkentés? Ezt sokáig nem lehetett tudni, ugyanis

annyira friss volt a technológia, hogy hiányoztak a megfelelő hatástanulmányok, és olyan kevesen használták, hogy nem lehetett komolyabb konzekvenciákat levonni.

Most viszont megjelent egy, a japán lakosság adatait feldolgozó tanulmány, amely már komolyan vehető adatokkal dolgozik.

Dohányfüst

A japánok szabadulnának a füsttől, íme az eredmény

Nem véletlenül Japánra esett a választás, a füstmentes dohányhevítő rendszert ugyanis itt kezdték el először forgalmazni 2014-ben. A dohányosok gyorsan rá is kaptak a HTP nyújtotta lehetőségre, és két évvel a megjelenését követően,

2016-ban már érzékelhető volt a hagyományos cigaretta-eladások visszaesése, amely azóta egyre jobban gyorsul, évente átlagosan 9,5 százalékkal.

Ennek egyértelműen az az oka, hogy a japán dohányosok előszeretettel váltanak a füstről a gőzre,  a HTP-t használók száma folyamatosan emelkedik, 2019-ben a piaci részesedés 25 százalékát már a füstmentes eszközök tették ki. Vessük ezt össze az Európai Unióval, ahol tavalyi adatok szerint jelentősen nőtt ugyan az értékesített hevített dohánytermékek mennyisége, egy bizottsági jelentés szerint a hevített dohánytermékek értékesítési volumene több mint öt tagállamban 10 százalékkal is emelkedett, ugyanakkor az unióban a hevített dohánytermékek aránya a dohánytermékek teljes értékesítésének mindössze a 2,5 százaléka.

Japánban viszont ilyen tömeges felhasználás mellett már lehetett kutatást végezni a valós életből vett adatokkal, ezzel a módszerrel vizsgálják többek között a hagyományos cigaretta okozta ártalmak alakulását, vagy az egyes szigorító, és tiltó intézkedések népegészségügyi hatását. 

“A japán populáció esetében elvégzett elemzés ennek logikája szerint vizsgálta azt a hipotézist, hogy a füstmentes alternatíva megjelenésével igazolható-e az ártalomcsökkentés” - fogalmaz a tanulmány.

Kevesebb füst, kevesebb tüdőbeteg

A kutatók egy korábbi tanulmány mintájára ismételten idő-sorozat elemzést végeztek, ami a HTP elérhetősége előtt és után vizsgálta a COPD akut exacerbációja, illetve az iszkémiás szívbetegség akut epizódjai miatti hospitalizáció alakulását a 20-74 éves lakosok körében.

Az adatok elemzésével statisztikailag szignifikáns csökkenés volt kimutatható a COPD-hez köthető minden ellátási esemény vonatkozásában,

a hospitalizációk száma 0,1-0,2%-kal csökkent a HTP előtti időszakhoz mérten. Az alsó légúti fertőzéssel kiegészülő mintában pedig további 0,03-0,04%-os csökkenés volt látható, és a csökkenés dinamikája gyorsuló trendet mutatott a HTP bevezetése után - foglalja össze a tanulmány, a vizsgálat a HTP megjelentése előtti 5 évet és az utána következő 4 évet foglalta magába (2010-2019). A valós életbeli adatok a Japán Orvosi Adatközpontból (JMDC) kerültek lehívásra. 

Világszerte még kevesen használják

Noha a dohányzási szokásokkal foglalkozó kutatások azt mutatják, hogy hamarosan, egyes becslések szerint már 5-10 éven belül be fogja előzni az alternatív dohányzás a hagyományos cigarettákat, a gyártók pedig egyre több füstmentes eszközzel árasztják majd el a fogyasztókat. 

Az elmúlt évtizedben több mint százmillió ember, akik vagy nem tudnak, vagy nem akarnak lemondani a nikotinról, jelentősen csökkentették az egészségükre jelentett kockázatokat a halálos cigaretták használatától való áttérés révén

- hangzott el a napokban megtartott  Global Forum on Nicotine-on. A Varsóban rendezett nemzetközi konferencián, amely a nikotinnal és a dohányzással kapcsolatos ártalomcsökkentéssel foglalkozik kiemelték, hogy ez a szám eltörpül az egymilliárd hagyományos cigarettát fogyasztó mellett.