Térképen mutatjuk, mennyi adót fizetnek a magyarok uniós összehasonlításban
ElemzésekAz Európai Unió tagállamai közül Magyarországon a nyolcadik legalacsonyabbak az adóterhek. Előkelő helyet foglal el a magyar adat a V4 országok között és régiós összehasonlításban egyaránt. Térképen mutatjuk mekkora az adóterhek aránya a GDP-hez viszonyítva az egyes európai országokban.
Hazánkban tavaly a GDP 34 százalékát tette ki az adóbevételek aránya, ez pedig a nyolcadik legalacsonyabb érték az uniós országok közül. Ennél kevesebb adót GDP arányosan a szomszédos tagállamok közül egyedül Romániában fizetnek, az egész Unióra nézve pedig még a három balti államban, valamint Máltán, Bulgáriában és Írországban alacsonyabb az adóarány.
A legjobb V4-es érték
Érdemes kiemelni, hogy míg 2020-ban Szlovákiában alacsonyabb, valamint Csehországban közel azonos volt a GDP-hez viszonyított adóarány, mint hazánkban, addig 2021-ben már mindhárom másik V4 tagállamnál kedvezőbb volt a magyar érték.
A GDP-hez viszonyított adóarány az egyes európai országokban (2021); Forrás: Eurostat
Növeli a versenyképességet
A visszafogott adóterhek egyébként pozitívan hatnak egy ország versenyképessége szempontjából.
Magyarországon elsősorban a vállalati adóterhek számítanak uniós összevetésben kifejezetten kedvezőnek, így az alacsony adóarány is részben biztosan ennek köszönhető. A magyar 9 százalékos társasági adó nagyon vonzó lehet a cégek számára és elősegíti, hogy befektessenek hazánkban. Összehasonlításképp a társasági adó adókulcsa Horvátországban 18 százalék, Csehországban és Lengyelországban 19 százalék, Szlovákiában 21 százalék, Olaszországban 24 százalék, Ausztriában 25 százalék, Franciaországban 28 százalék, Németországban 30 százalék, míg az EU átlag 20,7 százalék.
Alacsony szja
A társasági adó mellett a személyi jövedelemadó (szja) mértéke is kedvező hazánkban uniós összevetésben. A magyar szja adókulcsa 15 százalék, ami jóval alacsonyabb mint a másik három V4 országban és messze elmarad a 36,9 százalékos EU átlagtól.
A GDP-hez képest nálunk csökkent a legtöbbet az adóteher
Összességében bár GDP-arányosan tavaly nálunk csökkent a legnagyobb mértékben az adóteher, fontos hozzátenni, hogy a kedvező arányban a GDP tavalyi rendkívül dinamikus növekedése is jelentős szerepet játszott.
Míg az Európai Unió tagállamainak túlnyomó többségében emelkedtek a GDP arányos adóterhek, addig Magyarországon ez az érték több mint 2 százalékponttal csökkent 2021-ben, derült ki az Eurostat legfrissebb adataiból. (A 2022 év eleji szja-visszatérítések ezekben az adatokban értelemszerűen nem szerepelnek.)