Tíz trend, amely meghatározza idén a vállalatok jövőjét
ElemzésekA McKinsey Global Institute (MGI) 10 szempontból ad bepillantást a világ változásaiba a 2019-es kutatások alapján. Hogyan jutottunk ide, és hová tartunk?
Az átalakuló összekapcsolt világ
A globalizáció miatt a világ egyre „zsugorodik”, mivel az emberek és a kereskedelem egyre inkább összekapcsolódnak. Egyes jelek a globalizáció új szakaszára mutatnak, amely az előző évekhez képest eltérő eredményekhez vezethet.
1. Változó globalizáció
A globális export alapvetően változik. Bár az áruk kereskedelmi volumene is növekedett, egyes szolgáltatásoké háromszor olyan gyorsan nőtt. Az összetett éves növekedési ráta (CAGR, 2007-2017) a különböző ágazatokban a következő:
Szektor |
Globalális CAGR (% of GDP) |
Telekom és IT szolgáltatások |
7.8% |
Üzleti szolgáltatások |
5.3% |
IP díjakkal kapcsolatos szolgáltatások |
5.2% |
Összes szolgáltatás |
3.9% |
Utazási szolgáltatások |
3.7% |
Pénzügyi és biztosítási szolgáltatások |
3.2% |
Összes áru |
2.4% |
Közlekedési szolgáltatások |
1.7% |
Ezek komoly hatást gyakorolnak azokra az iparágakra és országokra, amelyek érintettek az áruk és szolgáltatások kereskedelmi volumenének eltolódásában.
Ázsia a globális gazdaság korszakába lép.
2. Ázsia felemelkedése
Az Ázsiában és Ázsiával folytatott kereskedelem növekszik, és semmi jelét nem mutatja a lassulásnak.
A régió gazdasági hatalma gyorsan növekszik, és a magasabb rendelkezésre álló jövedelem miatt a fogyasztás is emelkedik.
Kínában egy új dinamika figyelhető meg.
3. Kína változó kapcsolatai
Más fejlett nemzetekhez képest Kína gazdasága viszonylag zárt.
Az ország egyre inkább a belföldi fogyasztásra helyezi a hangsúlyt és kereskedelemben, technológiában, tökében kevésbé kíván függeni más országoktól.
Ugyanakkor a világ többi része egyre inkább ki van téve Kínának ugyanezeken a területeken - és az ilyen egyenlőtlen elkötelezettség mindenre hatást gyakorol, a pénzügyi piacoktól kezdve a technológia áramlásán át az innovációig.
A technológia és a munka jövője
Az új technológiák, mint például a mesterséges intelligencia, új lehetőségeket teremtenek, de kérdéseket vetnek fel a munka jövőjével kapcsolatban, földrajzi viszonylatban és a nemek tekintetében is.
4. Digitalizálódó India
Mivel az eszközök és az adatok költségei csökkennek, a digitális technológiák rohamosan terjednek Indiában – az ország szorosan versenyez Kínával a legnagyobb digitális népességért az okostelefon tulajdonosoktól kezdve a közösségi média felhasználókig.
A digitális technológiák tömeges elterjedése várhatóan jelentős gazdasági értéket adhat az indiai gazdaság számára.
Digitális szektor |
Jelen gazdasági érték |
Maximum lehetséges érték (2025 becslés) |
Alapvető digitális szolgáltatások pl. IT üzleti folyamatok menedzsmentje |
$115 milliárd |
$250 milliárd |
Új digitalizálódó szektorok pl. pénzügyi szolgáltatások |
<$1 milliárd |
$170 milliárd |
A vállalatok világszerte integrálják az új technológiákat - megváltoztatva ezzel a munka jellegét.
5. A munka új földrajza
2030-ra az USA-ban a tehetségek és beruházások néhány régióra koncentrálódnak - a foglalkoztatás növekedésének 60% -a mindössze 25 központból származik majd.
Az alábbi térkép azt mutatja, hogy az USA egyes területein hány százalékkal emelkedhet a munkahelyek száma 2017 és 2030 között:
Csak néhány helyen várható 2030-ig kétszámjegyű potenciális nettó foglalkoztatásnövekedés. Ugyanakkor minden régiónak egyedi kihívásokkal kell szembenéznie a következő évtizedben.
6. Az automatizálás hatása a nemekre a munkahelyen
Globális szinten a nők és a férfiak 2030-ig hasonló kockázatnak vannak kitéve, hogy az automatizálás miatt elveszítik munkájukat.
- Nők: 107 millió TME*
- A nők foglalkoztatásának aránya, 2017: 20%
- Férfiak: 163 millió TME*
- A férfiak foglalkoztatásának aránya, 2017: 21%
* TME: teljes munkaidős egyenérték
Noha az automatizálás korában mindenkinek alkalmazkodnia kell, a nőknek még több akadállyal kell szembenézniük. Ők mintegy 1,1 milliárd órát töltenek fizetetlen háztartási-gondozási munkával, ez majdnem háromszorosa a férfiakénak (400 milliárd óra).
A nők gyakran alacsonyabban fizetett vagy férfiak által dominált foglalkozásokban dolgoznak. Ezenkívül sok nő kevésbé fér hozzá a digitális technológiákhoz és korlátozottabban tud részt venni az oktatásban. Ezek a tényezők megnehezítik a nők számára, hogy „felzárkózzanak” és áthidalják az automatizálás okozta szakadékot.
Egyenlőtlenségek és bizonytalanságok
Nyilvánvaló, hogy míg a technológia lehetőségeket generál, új társadalmi kihívásokat is felvet. Az alacsony és közepes jövedelmű háztartások stagnáló jövedelmekkel, magasabb adóssággal és növekvő alapköltségekkel néznek szembe.
7. A munkából származó jövedelem csökkenése
Az Egyesült Államokban a munkából származó jövedelem évek óta csökken, ám e csökkenés ¾-e 2000 óta következett be.
A stagnáló jövedelmek kevesebb vásárlóerőt jelentenek, miközben az alapvető költségek meredeken emelkednek.
8. A fogyasztási költségek változása
A globális egyenlőtlenségi rés csökkent, de a fejlett gazdaságokon belül valójában megnőtt. A technológia és a globalizáció sok terméket olcsóbbá tett.
Az alapköltségek, mint például az oktatás, a lakhatás és az egészségügy, azonban jelentősen emelkedtek az elmúlt évtized inflációs rátájához képest:
A stagnáló bérek, magasabb alapvető költségek miatt sok érett gazdaságban kevesebb lett a szabadon felhasználható jövedelem.
Változó üzleti világ
A globális trendek drasztikusan befolyásolják a vállalatok versenyképességét, világszerte átalakítva a vállalati dinamikát.
9. Vállalati szupersztárok
Mindössze két évtized alatt a gazdasági nyereség eloszlása egyre egyenlőtlenebb. A vállalatok felső 10% -a (bevétel > 1 milliárd dollár) a teljes nyereség egyre nagyobb hányadát viszi el, míg az alsó 10% vesztesége növekszik.
Átlagos profit társaságonként, 1995-1997
Felső 10%: 0,85 milliárd USD
Alsó 10%: - 1,02 milliárd USD
Átlagos profit társaságonként, 2014-2016
Felső 10%: 1,36 milliárd USD
Alsó 10%: - 1,56 milliárd USD
Lényegében az alsó 10% annyit értéket veszít, mint amennyit a felső 10% termel és ez az elmúlt 20 év alatt csak fokozódott.
10. Latin-Amerika hiányzó középrétege
Latin-Amerika szemlélteti legjobban a „virágzó” és a „túlélő” vállalati tendenciát. A hasonló gazdaságokhoz képest a latin-amerikai országokban hiányoznak a közepes méretű vállalatok, amelyek több mint 50 millió dollár bevételt realizálnak. Latin-Amerikában 65 vállalat jut 1000 milliárd dollár GDP-re, míg a referenciaérték 100 vállalat.
Míg Ázsia részesedése a legnagyobb cégekből széles körben eloszlik az országok között, a latin-amerikai vállalkozások elmaradtak.
Mit tartogat a jövő?
A vezetőknek alkalmazkodniuk kell az átalakuló új korszakhoz és ezt gyorsan meg kell tenniük.
A 21. századi céggé válásukhoz 10 kritikus kérdést kell feltenniük arról, hogyan működjenek az egyre összetettebb világban:
- Mi a küldetésünk és célunk, mint vállalat?
- Mennyire haladjunk túl a részvényesi kapitalizmuson? Mennyire vagyunk felelősek a különböző érdekelt felekkel szemben?
- Ki részesül gazdasági sikerünkből? Hogyan?
- Mennyi az időhorizont a gazdasági siker és hatás kezelésére?
- Mi a felelősségünk a munkaerőnkkel szemben, különös tekintettel a munka jövőbeli következményeire?
- Hogyan tudjuk felelősségteljesen és etikusan felhasználni az adatokat és a technológiát?
- Milyen törekvéseink vannak a befogadás és a sokféleség szempontjából?
- Mi a felelősségünk az üzleti tevékenységünket érintő társadalmi és fenntarthatósági kérdésekben és azon túl?
- Milyen felelősséggel tartozunk a platformok, ökoszisztémák, ellátási és értékláncok résztvevői, valamint a társadalomra gyakorolt hatásuk tekintetében?
- Hogyan kell kezelnünk a versenyképesség, hozzájárulás és működés globális és helyi (beleértve a nemzeti) követelményeit és következményeit?
A fenti 10 pont szerint a globális trendek alapvetően megváltoztatják jövőnk menetét. Hatásuk nagyban eltérő lehet a demográfia és a régió függvényében. Mindenkinek - az üzleti vezetőknek, a politikai döntéshozóknak és az egyéneknek világszerte - alkalmazkodniuk kell az átalakulóban lévő világhoz.