Trump miatt egyre több európai kerüli Amerikát – A számok több helyen is bezuhantak
ElemzésekAz év elején az Egyesült Államokban többek között a belga és a svájci turisták száma is látványosan esett.
A német sajtót mondhatni tűzvészként járta be az év elején Jessica Brösche esete. A 29 éves német tetoválóművész hiába akart turistaként belépni az Egyesült Államokba, a bevándorlási hivatal több mint hat hétre bezáratta, mivel felmerült a gyanú, hogy dolgozni akart az USA-ban. Idén több más nyugat-európait is őrizetbe vettek a tengerentúlon, ezért a német Külügyminisztérium ki is adott egy közleményt, amely szerint az
Egyesült Államokban hozott büntetőítélet, a tartózkodás céljára vonatkozó hamis adatok, vagy akár a vízum csekély mértékű túllépése a be- vagy kilépéskor letartóztatáshoz, őrizetbe vételhez és kiutasításhoz vezethet.
A szigorúbb amerikai szabályok a jelek szerint több turistának is elvették a kedvét. Egy német utazásszervező, az America Unlimited ügyvezető igazgatója Timo Kohlenberg a DW.com-nak elárulta: a tapasztalatai alapján egyre kevesebb németet érdekel az amerikai nyaralás.A Reuters úgy tudja, hogy az európaiak közt a belga, a svájci és a szlovén turisták száma esett vissza leginkább. A csökkenés az utóbbiaknál volt a legnagyobb: februárban 24 százalékkal kevesebb szlovén ment az USA-ba, mint egy évvel korábban.
A negatív trendet erősítheti a vámháború is, amely sokakban szült ellenérzéseket – állítja egy ágazati elemzőcég, a Tourism Economics, amely arra számít, hogy idén Kanadából érkező utazások száma 20 százalékkal fog csökkenni, ami különösen az olyan határ menti államokban lesz érezhető, mint New York és Michigan.
A tét nem kicsi: korábbi számítások alapján a kanadai beutazásokban egy 10 százalékos esés is 2,1 milliárd dollárnyi bevételkieséshez és 14 ezer munkahely megszűnéséhez vezethet az Egyesült Államokban. Például csak Las Vegas tavalyelőtt 1,4 millió kanadait fogadott, ami az összes nemzetközi látogató negyedét tette ki.
Turistáktól hemzsegő utca Las Vegas belvárosában (Forrás: Shutterstock)
A Financial Times mikrofonvégre is kapott egy kanadai turistát, aki már lemondta az útját. John Gauvreau, egy Ontarioban élő nyugdíjas azt mondta: 2000 óta több mint 30-szor volt az Egyesült Államokban, idén viszont nyaralás gyanánt inkább a Niagara-vízesésnél fog golfozni, a határ kanadai oldalán. Jövő februárban pedig Mexikóba megy átvészelni a rossz időt.
Hiányozni fog a kényelem
- mondta Gauvreau.
A kanadaiakra támaszkodó szállodatulajdonosok, kiskereskedők és utazásszervezők elárulták, hogy kevés lehetőségük maradt. Mike Huckins, a Phoenix-i Kereskedelmi Kamara alelnöke szerint az arizonai vállalkozások nehezen tudják most „bevonzani” a kanadai turistákat.
Fordulat a láthatáron?
Hogy a kirajzolódó tendenciák pontosan mekkora hatással lesznek az amerikai turisztikai szektorra, azt korai lenne megmondani.
A következő években több olyan világeseményt is tartanak az USA-ban, amely mágnesként vonzhatja a turistákat: hisz Kanadával és Mexikóval közösen az Egyesült Államok lesz a házigazdája a 2026-os FIFA világbajnokságnak, ráadásul a következő nyári olimpiai játékokat 2028-ban Los Angelesben fogják megrendezni.Néhány előrejelzés pedig már az idei évre is „turisztikai boom”-ot prognosztizál. A Nemzeti Utazási és Turisztikai Hivatal (NTTO) szerint a nemzetközi látogatók száma idén elérheti a 77,1 milliót, ami a tavalyi évhez képest 6,5 százalékos bővülést jelentene.