Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Véget ért a munkaerőhiány az USA-ban

Elemzések2024. szept. 5.Növekedés.hu

Miközben 2022 nyarán még 2 betöltetlen állásra jutott 1 álláskereső, addig mostanra ez az arányszám átlagosan 1,1-re csökkent, vagyis összességében gyakorlatilag megszűnt a munkaerőhiány. Persze ágazatonként és földrajzi területenként még felléphet a hiány, de a folyamatok a munkaerőpiac feszességének megszűnésére utalnak.

A betöltetlen állások száma júliusban 3 és fél éves mélypontra süllyedt az Egyesült Államokban az amerikai munkaügyi minisztérium szerdai jelentése szerint. Összesen 7,67 millió betöltetlen állást regisztráltak, ami 237 ezerrel kevesebb, mint a júniusi adat. Az elemzői várakozások átlaga 8,1 millió volt.

Monetáris politikai hatás

Az adat arra utal, hogy a munkaerőpiac feszessége, amely fenntartotta a bérnyomást, és amelytől az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed sokáig tartott, mint inflációnövelő tényezőtől, egyelőre a múlté. A Fed számára így már elvileg fel sem vetődhet ez a kérdés, mint a monetáris politika lazítása ellen szóló tényező.A Fed várhatóan ebben a hónapban fogja megkezdeni a viszonylag magas, 5,25-5,50 százalékos sávban lévő alapkamat csökkentését, miközben az infláció már közel van a 2 százalékos jegybanki célhoz, a munkaerőpiac pedig most már ugyancsak a lazítást indokolja.

Még egy fontos adat

Így az amerikai jegybank bőségesen mérsékelheti a kamatszintet, ezért vélhetően viszonylag dinamikus kamatcsökkentési ciklus következik. A munkaerőpiacról pénteken újabb fontos adat érkezik: az augusztusi, a merőgazdasági dolgozókat figyelmen kívül hagyó foglalkoztatási adat.

Nagy lépés jöhet

Ha ez is a munkaerőpiac gyengülését, a munkanélküliség növekedését fogja mutatni, jó esély lehet rá, hogy a Fed egy az eddig vártnál nagyobb, 50 bázispontos vágással kezdi meg a kamatcsökkentési ciklust szeptember 17-18-i kamatdöntő ülésén.

Hazai hatások

A viszonylag gyors amerikai kamatcsökkentés a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára is lehetővé teheti, hogy gyorsabb ütemben folytathassa a 6,75 százalékos alapkamat csökkentését.

A pénzpiaci stabilitás érdekében a jegybank korábbi jelzése szerint egyelőre mind az euróhoz, mind a dollárhoz viszonyítva kamatfelárat szeretne fenntartani a forint esetében.