Amerika tehetetlennek tűnik - Hiába ellenkeznek, Kínát a világ jó része tárt karokkal fogadja
GlobálWashington aggódik a kínai ipari kapacitásának növekedése miatt mondván, torzítja a globális árakat és termelési mintákat. Ezzel szemben a globális dél, azaz Latin-Amerika, Afrika, Ázsia és Óceánia országai örömmel fogadják az olcsó árut. A kínai CGTN (China Global Television Network) Global South Voices műsorában nyugati és ázsiai szakértők beszélgettek Kína és az USA gazdasági versengéséről, szóba került a kínai „túlkapacitás” kérdése is.
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen nemrég a kínai ipari kapacitásának növelésével kapcsolatban fejezte ki Washington aggodalmát.
„A kínai túlkapacitás torzítja a globális árakat és termelési mintákat, és árt az amerikai cégeknek és munkavállalóknak, valamint a cégeknek és munkavállalóknak szerte a világon”
– jelentette ki Yellen.
Az amerikai politikus különösen aggasztónak találja azt az előnyt, amelyre az elektromos járművek (EV), a lítium-ion akkumulátorok és a napelemek gyártása területén tett szert Kína. A vádakkal kapcsolatban Mushahid Hussain Sayed, a pakisztáni szenátus védelmi bizottságának elnöke a CGTN Global South Voices című műsorában elmondta, hogy
egy újabb mítosz létrehozásának vagyunk tanúi a "kínai túlkapacitás" kapcsán, amely az amerikaiak protekcionista gondolkodásmódját leplezik. A pakisztáni politikus szerint az amerikai narratíva azt sugallja, hogy a nyugat aggódik az említett iparágakat érintő versenyképességi hátránya miatt, a verseny helyett pedig Kína gáncsolásával próbálnak egyensúlyba kerülni.
A választások miatt megy a harcias retorika
Aqdas Afzal, a karacsi Habib Egyetem közgazdasági docense a kínai vitaműsorban arról beszélt, hogy
a hangulatkeltést csak részben indokolja a Kína felemelkedésétől való félelem, érdemes tekintetbe venni, hogy az amerikai politikai vezetés a választások évében igyekszik erős mondatokat megfogalmazni Kínával kapcsolatban, hogy szavazatokat szerezzenek.
A választásokra mutató magyarázat mellett azonban kétségtelen, hogy Kína gyors gazdasági felemelkedése hosszú ideje szorongást kelt a nagy nyugati gazdaságokban. A geopolitikai aggályok miatt ezért az Egyesült Államok többféle eszközt is alkalmaz Kína növekedésének visszaszorítására, ezek közé tartoznak azok a törvények, amelyek technológiák – chipek -eladását tiltják Kína irányába.
Chen Xi, a Harbour Overseas alapítójának véleménye szerint
az Egyesült Államoknak a gazdasági háború helyet a piacon kellene versenyre kelnie Kínával, illetve a kínai ellátási láncot használva kéne biztosítania a zöld gazdaságra való átállást, illetve az éghajlatváltozáshoz való globális alkalmazkodást.
A kínai szakértő szerint abban az esetben, ha az Egyesült Államok megtalálja a megfelelő módot a Kínával való együttműködésre, mindenki számára előnyös helyzetet lehetne teremteni, ami az egész világ javát szolgálná.
A globális dél örömmel fogadja az olcsó kínai árut
Koh King Kee, a Center of New Inclusive Asia elnöke méltatta Kína erőfeszítéseit a zöld technológia fejlesztése terén, amely szerinte kézzelfogható előnyökkel jár a világ fejletlen régiói számára is. Érvelése szerint a világnak szüksége van Kínára ezekben az iparágakban, mivel a szélesedő együttműködéseken keresztül a fejlett technológiák oda is eljutnak, ahol képtelenek lennének saját erőből biztosítani azokat.
"Mi a globális délről származunk, és üdvözöljük Kínát, amely számunkra is elfogadható, olcsóbb árut gyárt." – mondta el Koh King Kee.
Illetve elmondta azt is, hogy a valódi kapacitástöbblet a világon jelenleg az Egyesült Államok adóssága és az amerikai hadsereg jelenti. A problémát pedig az jelenti, hogy az Egyesült Államok nem tudja elfogadni Kína felemelkedését, mivel a hidegháború vége óta az Egyesült Államok volt az egyetlen szuperhatalom.
„Kína felemelkedése megállíthatatlan. Ez a valóság, amit az Egyesült Államoknak el kell fogadnia” – tette hozzá Koh King Kee.
A műsorban megszólalt Erik Solheim norvég diplomata is, aki elmondta, hogy Európának nem szabad vakon követnie az Egyesült Államok minden lépésben, különösen, ha Kínáról van szó."Európa és Kína közös jóakaratával hosszú utat tehetünk meg, hogy egy jobb világot teremtsünk." tette hozzá a diplomata.
Aki szintén méltatta Kínát, amiért a zöld technológiák terén az árakat olyan szinten képes tartani, amelyek a fejlődő országoknak is elfogadhatóak.